TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

OhridNews

Уште една успешна година зад АК „Брег на младоста“

OhridNews - тукушто објавено

Уште една успешна година зад охридскиот Акцијашки клуб „Брег на младоста“. Бројни активности успешно беа реализирани во 2017 година, под мотото „Солидарност, хуманост, акцијаштво и волонтеризам“.

Шеста Меѓународна конференција „Охрид – Водици 2018"

OhridNews - пред: 3 часа

Во Куќата на Робевци, утре, 17-ти јануари, ќе се одржи шестата Меѓународна Конференција Охрид – Водици 2018". Оваа година конференцијата тематски е посветена на "Дијаспора, транснационализам и интер-културни комуникации како нови форми на социјален ...

Ограбиле куќа и украле оружје и муниција

OhridNews - пред: 4 часа

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, полициската станица од Дебар поднесе кривична пријава против четири лца од струшкото село Лабуништа. Како што информираат од СВР Охрид, пријавените, казненото дело го ...

2 поврзани вести »

Кривична за охриѓанецот кој со нож прободе роднина

OhridNews - пред: 4 часа

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „убиство во обид“, Секторот за внатрешни работи Охрид, поднесе кривична пријава против 56-годишниот охриѓанец кој пред три дена го прободе со нож својот роднина.

16 поврзани вести »

Поради дождот трката на келнери одложена за петок

OhridNews - пред: 5 часа

Организаторите на програмата „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ информираат дека поради лошите временски услови, највената Трка на келнерите, што требаше да се одржи утре, е поместена за петок, 19-ти јануари, со почеток во 19:00 часот.

2 поврзани вести »

Во Охрид работилница за запознавање со можностите за добивање подгрантови за поддршка и развој на туризмот

OhridNews - пред: 6 часа

Во рамки на проектот за локална и регионална конкурентнос, поддржан од ЕУ, на 23-ти јануари во Охрид ќе се организира работилница пред објавувањето на вториот повик за доделување на подгрантови за поддршка и развој на туризмот во сите 10 дестинации ...

2 поврзани вести »

На градскиот плоштад Фестивал за палачинки за најмладите

OhridNews - пред: 6 часа

Продолжува програмата „ Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“. И за денеска се предвидени низа активности и забава за сите генерации. Организаторите најавуваат Фестивал на палачинките што ќе се одржи кај Новогодишната куќа на градскиот плоштад.

Влажни коловози

OhridNews - пред: 7 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Слаб дожд врне во Струга, Кичево и на планинскиот премин Буково, информира АМСМ. Намалена видливост 50 – 100 метри поради магла има во Штип и Страцин.

29 поврзани вести »

На 18-ти јануари во Охрид ќе биде врачена Светската награда за хуманизам

OhridNews - пред: 1 ден

На 18 јануари 2018 година во 19 часот, ден пред големиот празник Богојавление, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски во Куќата на Уранија на МАНУ ќе ја врачи Светската награда за хуманизам на годинешниот добитник Жан Патрик Конрад, професор на ...

Арнаудов и Василевски остануваат во притвор

OhridNews - 15.01.2018

Пратениците од Охрид, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски остануваат во притвор. Апелациониот суд во Скопје на нејавни седници ги одби нивните жалби, како и жалбите на останатите обвинети меѓу кои и Јохан Тарчулоски, како неосновани и ги потврди ...

47 поврзани вести »

Изгласан законот за амнестија

OhridNews - 15.01.2018

Пратениците, во отсуство на опозицијата, на пленарна седница го изгласаа Законот за амнестијата, со кој на осудениците им се намалува затворската казна. Законот предвидува затворениците на кои им е изречена казна до шест месеци да бидат ослободени.

56 поврзани вести »

Повик за финансирање на програми и проекти од јавен интерес за 2018 година

OhridNews - 15.01.2018

Градоначалникот на Општина Охрид објави јавен повик за финансирање на програми и проекти од јавен интерес за 2018 година. Заради остварување на јавните потреби и јавниот интерес, на Јавниот повик за финансирање на програми и проекти од јавен интерес ...

48-годишна охриѓанка повредена восообраќајна незгода

OhridNews - 15.01.2018

Едно лице се здоби со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода што синоќа во 19 часот и 20 мнути се случи на улицата „Марко Цепенков“ во Охрид. Како што информира портпаролот на СВР Орид, Стефан Димоски, во незгодата, 48-годишна охриѓанка се ...

2 поврзани вести »

Пецаков: Охриѓани и по 8 месеци не добија обесштетување за штетите од земјотресите

OhridNews - 15.01.2018

СДС продолжува да ги манипулира граѓаните. Чисто политиканство без конкретни нови мерки и преземени активности за решавање на проблемите кои ги мачат граѓаните. Охриѓани и по осум месеци немаат добиено обесштетување за штетите од земјотресите.

14 поврзани вести »

Паричките во локалната годинава во рацете на Симоноски, Наумоска и Милошоска

OhridNews - 15.01.2018

Гоце Симоноски, Царе Наумоска и Габриела Милошоска-се вработените во локалната самоуправа на кои годинава им паднаа василичарските парички на заедничкиот појадок кој традиционално се организира за Василица.

ВМРО ДПМНЕ се наоѓа во исклучително тешки моменти, затоа што во тешки моменти е и Македонија

OhridNews - 15.01.2018

Да се биде Потпретсеател на ВМРО ДПМНЕ е огромна чест и голем предизвик, вели во изјава за OhridNews Александар Николоски, кој деновиве беше избран за еден од тројцата потпретседатели на најголемата опозициска партија.

ФОТО: Прекрасен перфоманс на младите од Црвен крст Охрид

OhridNews - 14.01.2018

Уште еден прекрасен настап имаа младите на Црвен крст Охрид. Денес на градскиот плоштад „Св.Климент Охридски“, во рамки на проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ тие го изведоа музичко-сценскиот перформанс PHV-SHOW.

5 поврзани вести »