TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Окно

Вертикални паркови и градини во градовите на иднината

Окно - пред: 3 часа

Според едно неодамнешно истражување, две третини од светската популација до 2050 година ќе живеат во градовите, токму затоа е важно да се планира поодржлива иднина. Ова е возбудливо време за архитектите ширум светот повторно да ги осмислат животните ...

Примателот непознат, retour à l'expéditeur

Окно - пред: 3 часа

Многу фала за облаците. Многу фала за Добро темперираниот клавир и, зашто да не, за топлите зимски чизми. Многу фала за мојот чудникав мозок и толкуте други скриени органи, за воздухот и, се разбира, за бордото.

#MeToo е само почеток

Окно - пред: 10 часа

Доналд Трамп се разбудил на Св. Никола и сакал да го објави својот прв твит за да ја преплаши во вистинско време редакцијата на Си-ен-ен. И тогаш на интернет прочитал: жени на раб на плачот со кампањата #MeToo се нашле на насловната страница на ...

2 поврзани вести »

По успесите на Шарена револуција, Ахмети го врти дискурсот кон етничкото

Окно - пред: 11 часа

Да се потсетиме кога и кој почна да го врти повторно дискурсот кон етничкото по успесите во оваа смисла на #Шаренареволуција? Одговорот е: Али Ахмети и ДУИ, последниот дел од режимот кој повторно е на власт и денес.

За што се боревме?

Окно - пред: 16 часа

Слободата нема да знае да запее, ако робовите кои ѝ пееја, сега молчат и ѕенѕаат во место, колку да се фатени во орото... Македонија безмалку триесет години живее во истиот филм – турни ме да кинисам...

Ноќниот јасмин

Окно - пред: 16 часа

Исто се отвораат ноќните цветови во часот кога мислам на моите драги. Ете долетаа и вечерните пеперуги низ гранките на картопот нижат траги. Последниот крик веќе одамна стивна: една куќа сал шепти зборови орни.

Пет куршуми во телото на балканскиот мир

Окно - пред: 17 часа

Како и многу новинари од Балканот, го познавав Оливер Ивановиќ речиси две децении. Се гледавме на Косово и во Скопје, а и овде-онде по разни европски конференциски локации, каде што се разговараше за Балканот, за безбедноста, за меѓуетничките ...

177 поврзани вести »

„Албанска азбука“ може, „албански јазик“ не може?

Окно - пред: 17 часа

Каква катастрофа сме од држава. Имаме закон со кој се празнува „Ден на албанската азбука“ (донесен од ВМРО-ДПМНЕ), а претседателот на државата (т.н. „Фикус“ донесен од ВМРО-ДПМНЕ) сега тврди дека употребата на „албански јазик“ не била согласно ...

48 поврзани вести »

#СегаКажувам - РЕАКЦИИ

Окно - пред: 22 часа

Ана Василева Целта на #СегаКажувам #TaniTegoj не е да се спроведе казна или одмазда на поединечни престапници, туку да се стави во фокус и да се де-нормализира насилството и микроагресиите што се вршат врз жените и девојчињата, како и да се ...

34 поврзани вести »

„Фридом хаус“: Македонија е делумно слободна земја

Окно - 17.01.2018

Македонија е „делумно слободна“ земја, констатира американската невладина организација „Фридом хаус“ во својот најнов извештај за слободата во светот во 2018 година, пренесе МЕТА . Македонија е рангирана меѓу земјите кои треба да се следат оваа ...

10 поврзани вести »

Долорес О'Рирдан (1971-2018)

Окно - 17.01.2018

Долорес О'Рирдан, пејачката на Кренберис, почина на 15 јануари возраст од 46 години. Причината за смртта не е откриена, а медиумите јавија дека починала ненадејно. Ти-ем-зи потсетува дека Долорес во 2013 година се обиде да се самоубие, велејќи дека ...

9 поврзани вести »

Албедо

Окно - 17.01.2018

На ноќниот лет над грендланскиот лед, дифузни светлини. Пепелава месечина од некоја идеја која во одблесокот на некоја друга се вжарува и испарува. Или светло лице на некоја жена во темница, кое не го препознаваш.

Сега кажувам #4

Окно - 17.01.2018

Кога бев четврта година факултет, седев во апсолвентска соба (сам) во студентскиот „Стив Наумов“ во Автокоманда. Ама, другарите седеа во соби околу мене, па така се гледавме секој ден. Едно пладне, тукушто станат од спиење, се одвлеков до собата кај ...

Сега кажувам #3

Окно - 17.01.2018

Беше 25 јуни 2004. Петок. Патував со меѓународна автобуска линија од Скопје до Загреб, па оттаму требаше да фатам нов автобус за Франција. Бев студентка и летото требаше да го поминам во Монтпелје на усовршување на францускиот јазик.

Сега кажувам #2

Окно - 17.01.2018

Весна Костовска #сегакажувам, а и тогаш кажав! Кога го завршив магистерскиот труд, и кога требаше да се доуточни датумот на одбраната, во Деканатот апсолутно ја одбиваа мојата молба да бранам на почетокот на јуни, заради можноста на мојот ментор ...

34 поврзани вести »

Киоск

Окно - 17.01.2018

Под кожата Потемниот универзум под кожата, каде што не се мисли, само се пумпа, зоврива, меси, работи додека ти спиеш: плутонски немир, земјо‒ и моротрес, голема хемија, катастрофи, густо спакувани.

Проклетата рамнодушност

Окно - 17.01.2018

Во нацистичката партија на Германија сите нејзини членови не биле поддржувачи на политиката прашањето на Евреите да се решава во концентрациони логори. Милер Клаудииус објавил истражување во временско растојание од четири години.

4 поврзани вести »

Сега кажувам #1

Окно - 16.01.2018

Румена Бужаровска Имам 22 години и лежам пиштол гола на операциона маса во државна болница. Не знам зошто баш морам да сум гола. И ден денес не ми е тоа јасно. Доаѓа анестезиологот и застанува зад мене.

#СегаКажувам – кампања за подигнување на свеста за сексуалното вознемирување

Окно - 16.01.2018

На социјалните мрежи започна кампања со хаштагот #СегаКажувам , во која жените споделуваат информации за најразлични случаи на сексуално вознемирување или напад, кои ги доживеале или виделе.

34 поврзани вести »

Секоја планина - своја тежина

Окно - 16.01.2018

Неописиво сум горда и бескрајно благодарна на храброста на сите жени и девојки кои се приклучија кон #сегакажувам. Ми се чини немало вакво движење во регионот, поправете ме ако грешам но ете повторно Македонија се истакнува како мала земја на многу ...

34 поврзани вести »