TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

Битолчанка починала од изгореници од кварцна печка

Орбис - пред: 2 часа

Шеесет и шестгодишната В.А. била пронајдена почината во нејзиниот дом на улица „Сремска Митровица“ во Битола – соопшти денеска МВР. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт со видливи изгореници кај лицето, како и во пределот на двете нозе и ...

19 поврзани вести »

Заев за Водици скокна во Охридското езеро

Орбис - пред: 2 часа

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев вчера беше фотографиран како се капе во водите во Охридското езеро. Премиерот е во придружба на неколку негови соработници и пријатели, меѓу кои и Даме Ложанкоски, човекот која ја направил фотографијата.

50 поврзани вести »

Денеска е Собор на Свети Јован Крстител

Орбис - пред: 3 часа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јануари. Денеска е Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Боголавление.

18 поврзани вести »

Светиот крст во Демир Хисар го фати Даре Кочовски

Орбис - пред: 4 часа

Даре Кочовски од Демир Хисар е годинешен најуспешен учесник на традиционалната манифестација за фаќање на светиот крст во водите на Стара Река во селото Мургашево. Од општина Демир Хисар, која го поддржа денешниот настан, информираат дека ...

57 поврзани вести »

Албанија: Да се истражи случајот со графитот во Битола

Орбис - пред: 20 часа

Министерството за Европа и за надворешни работи на Албанија денеска го осуди говорот на омраза кон Албанците, во графит на јавен простор во Битола и побара од македонските власти да го истражат случајот.

12 поврзани вести »

Се бара помош за трите семејства од Ресен чии куќи целосно изгореа

Орбис - 18.01.2018

Поранешната пратеничка од Ресен, Дивна Јовковска Ефтимовска, на социјалните мрежи испрати повик за помош на трите семејства од Ресен кои останаа без покрив над главата по вчерашниот силен пожар кој ги зафати нивните домови.

Денеска е Водокрст а утре ќе се слави Водици

Орбис - 18.01.2018

Денеска се слави празникот Водокрст, ден пред големиот христијански празник Водици. И оваа година Света Божествена Литургија ќе биде отслужена во сите поголеми храмови на Епархијата . Централната свеченост ќе се одржи во Соборниот храм „Св.Димитриј“ ...

200 поврзани вести »