TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Седум неверојатни дејства на врелиот напиток од ѓумбир

+инфо - 22.01.2018

Помеѓу останатото, го поттикнува варењето и ја намалува надуеноста. Вкусниот и врел напиток од ѓумбир ќе ви ги стопли коските и ќе ви помогне да се одбраните од настинките и многу други болки.

19 поврзани вести »

„Обвинителите го убиваат Алмир по втор пат?!“

+инфо - 22.01.2018

Адвокатот на семејство вели дека јасно се гледа дека постоел мотив и за убиството на Алмир, но и за ликвидација на таткото и мајката. Случајот со смртта на четиригодишниот Алмир Алиу кој беше прегазен пред Здравствениот дом во Куманово на 25 јуни ...

58 поврзани вести »

Уролог породи жена во авион

+инфо - 22.01.2018

Откако екипажот на авионот побарал помош од лекар, Хемал сфатил дека би можел да ѝ биде од корист на 41-годишната Тојин Огундип Доктор Сиј Хемал (27) на летот на компанијата „Ер Франс“ од Париз до Њујорк ја породил жената која на светот го донесе ...

Стопанската комора бара да се реши проблемот со регионалните депонии

+инфо - 22.01.2018

Здружението на комуналните дејности при Стопанската комора на Македонија денеска на прес-конференција ги најавија следните активности. Здружението на комуналните дејности при Стопанската комора на Македонија смета дека треба со Министерството за ...

15 поврзани вести »

Претседателот на каталонскиот Парламент го предложи Пуџдемон за регионален лидер

+инфо - 22.01.2018

Се очекува во Парламентот да има дебати околу предлогот, а потоа да се гласа, што може да се случи кон крајот на овој месец. Претседателот на каталонскиот Парламент, Рожер Торент го предложи Карлес Пуџдемон за регионален лидер, кој ќе треба да ...

14 поврзани вести »

Сензација на АО: Елиминирани Тим и Ѓоковиќ

+инфо - 22.01.2018

Елиминирани се 5. и 14. носител Доминик Тим и Новак Ѓоковиќ. Големи изненадувања се случија на последните два осминафинални меча од Отвореното првенство на Австралија. Елиминирани се 5. и 14. носител Доминик Тим и Новак Ѓоковиќ.

42 поврзани вести »

Турција: Приведени 24 лица за вршење „терористичка пропаганда“ на социјалните медиуми

+инфо - 22.01.2018

Приведени се 170 осомничени лица за помагање на Курдската работничка партија (ПКК), 27 лица за поврзаност со Исламска држава Дваесет и четири лица се приведени во Турција поради „терористичка пропаганда" на социјалните медиуми, насочена против ...

4 поврзани вести »

Самарас, Караманлис и Бакојани во минатото го прифатиле „Македонија“ во решение за името

+инфо - 22.01.2018

Прв кој дал потврда за името Македонија бил Самарас.Во 1991 година ја потпишал спогодбата во која ПЈРМ од него била наречена „Република Македонија“. Грција, по обновување на преговорите со Македонија за решавање на спорот со името, во декември ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

+инфо - 22.01.2018

Светскиот економски форум е меѓународна непрофитна фондација, со седиште во Швајцарија, која секоја година го одржува познатиот самит во градот Давос. Светскиот економски форум во Давос, кој почнува утре и ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ...

78 поврзани вести »

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

+инфо - 22.01.2018

Прашањето за името се очекува да биде на маса на првата директна средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, среда во Давос. Владата ги анализира предлозите на Нимиц Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за ...

42 поврзани вести »

Општина Центар поднесе три кривични пријави за бесправно градење

+инфо - 22.01.2018

Општина Центар соопшти дека предлага ОЈО – Скопје да ги преземе сите дејствија во насока на утврдување на фактичката состојба. Општина Центар, застапувана од градоначалникот Саша Богдановиќ, до Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе кривична ...

18 поврзани вести »

Исчезнаа двајца малолетници и 25-годишно момче

+инфо - 22.01.2018

Тројца жители на Скопско, од кои двајца малолетници исчезнаа во рок од два дена. Тројца жители на Скопско, од кои двајца малолетници исчезнаа во рок од два дена. Педесет годишен жител на село Јурумлери-скопско, вчера пријавил дека на 20 јанури од ...

12 поврзани вести »

Анализа на Порталб: Сите државни еврообврзници – каде отидоа 2 милијарди евра?

+инфо - 22.01.2018

Најновата издадена еврообврзница е со историски најниска каматна стапка а според износот е највисока, заедно со онаа што беше издадена во 2014 година. Македонија, заедно со новата еврооврзница во вредност од 500 милиони евра, досега, по основ на ...

44 поврзани вести »

Кампања „Сега кажувам“: Уредник на влијателна ТВ насилно ме влечеше во хотелска соба

+инфо - 22.01.2018

Македонките ја поддража оваа иницијатива со апели до жртвите на сексуалното малтретирање да ги обесат на столбат на срамот имињата на насилниците На социјалните мрежи деновиве под хаштаговите #СегаКажувам #TaniTregoj, голем број жени, но и мажи ...

9 поврзани вести »

Ќерката на Обама падна на британскиот шарм

+инфо - 22.01.2018

Рори важи за многу шармантно и популарно момче, посебно меѓу студентките. Малиа Обама (19), постарата ќерка на поранешниот американски претседател Барак Обама, лани го започнала самостојниот студентски живот, а на факултет веќе ја пронашла и својата ...

11 поврзани вести »

Да се регулира позицијата на закупци на тезги, измени за ангажирање сезонски работници

+инфо - 22.01.2018

Здружението на комуналните дејности при Стопанската комора на Македонија денеска на прес-конференција ги најавија следните активности. Измени на законските прописи кои го регулираат вработувањето работници во комуналните претпријатија на локално и ...

15 поврзани вести »

ЗНМ: Новинарите во Македонија тепани, киднапирани, навредувани, а никој не одговара!

+инфо - 22.01.2018

Минатата година се регистрирани вкупно 18 нови напади на новинари, од кои 13 физички и вербални. Новинарите во Македонија работат во небезбедни услови, тепани, киднапирани и навредувани, а институциите не успеваат да казнат ниту еден од насилниците, ...

52 поврзани вести »

Димитров со амбасадорите на земји на ЕУ: Ќе ве убедиме дека може да бидеме фактор на успех

+инфо - 22.01.2018

Амбасадорите ја нагласиле неопходноста Република Македонија да се фокусира на имплементација на итните реформски приоритети. Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со амбасадорите на земјите - членки на Европската унија во ...

50 поврзани вести »

MoMА најави изложба посветена на југословенската бруталистичка архитектура 1948-1980

+инфо - 22.01.2018

Музејот на современата уметност (МоМА) најави изложба со која ќе биде сеопфатнопретставена архитектурата на поранешна Југославија. Музеј на современа уметност, Њујорк Музејот на современата уметност во Њујорк (МоМА) ја најави својата изложба во јули ...

8 поврзани вести »

Македонската „воена закана“ за Грција

+инфо - 22.01.2018

Македонија има 8.055 активни војници, а Грција располага со 161.500. Ние имаме 16 илјади резервисти, додека пак нашиот јужен сосед 252.250. Со образложение дека терминот „Македонија“ е закана за грчките територии, доколку биде содржан во предлогот ...

72 поврзани вести »