TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Кирил Лазаров ќе игра во дуелот со Чешка

+инфо - пред: 5 часа

Во скромните информации што доаѓаат од нашиот табор е најавено дека Лазаров сепак ќе игра доколку биде потребно. Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров денешниот ден го мина на дополнителни прегледи во Загреб, од каде ...

137 поврзани вести »

Хашим Тачи смета дека одлуката на Иванов за Законот за јазиците е „жална“

+инфо - пред: 5 часа

Косовскиот претседател е убеден дека Законот ќе биде донесен и тоа, според него, никој не може да го сопречи тоа. Претседателот на Косово Хашим Тачи ја критикуваше одлуката на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов да не го потпише Законот за ...

114 поврзани вести »

Рама: Горд сум што ме обвинуваат дека ги бранам Албанците во Македонија

+инфо - пред: 5 часа

Ова е одговор на обвинувањата што му ги упати Руската амбасада за „патернализам околу подготвувањето и усвојувањето на Платформа од Тирана. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека се чувствува горд кога го обвинуваат дека ги брани Албанците во ...

14 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со лажни вести бара инфлација во зголемената акциза

+инфо - пред: 5 часа

Не е точно дека зголемувањето на акцизата за нафтата ќе влијае на инфлацијата, ниту пак зголемената акциза ќе влијае на покачување на цените на мало. ВМРО-ДПМНЕ очајно продолжува да шири лажни вести во кои никој повеќе не верува, реагира СДСМ на ...

11 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара укинување на зголемувањето на акцизата

+инфо - пред: 5 часа

Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ смета дека новата цена е неиздржива за граѓаните. Ги повикуваме и Зоран Заев како премиер и Драган Тевдовски како министер за финансии веднаш и неодложно да ја укинат акцизата која што ја зголемија од 1 јануари, затоа што ...

54 поврзани вести »

Димитров се сретна со Могерини и европратеници во Брисел

+инфо - пред: 5 часа

Димитров оствари средба и со шефот на кабинетот на претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер, Мартин Зелмаер. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска престојуваше во работна посета на Брисел, каде имаше средби со повеќе претставници на ...

50 поврзани вести »

Меланија не го прати Трамп во Давос

+инфо - пред: 6 часа

Патувањето, официјално е откажано, поради обврски, но медиумите шпекулираат дека е поради аферата на Трамп со порно звезда во 2016. Меланија Трамп нема да патува во Давос заедно со својот сопруг Доналд Трамп.

40 поврзани вести »

Џолев се сретна со судиите од организиран криминал

+инфо - пред: 6 часа

Во Кривичниот суд денеска беа одложени судењата за предметите на СЈО „Труст“, „Транспортер“ и „Шпион“. Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев во изјава за МИА потврди дека одржал редовен состанок со судии од организиран криминал, но оти тој не ...

5 поврзани вести »

СЛОБОДЕН УДАР: Стафаж – најнов предлог

+инфо - пред: 6 часа

Во очекување на необичното име, ние, обичните луѓе, немаме многу шанси да ја видиме големата слика. Стафаж е изразот што можеби најдобро ја отсликува ситуацијата во која се наоѓаме. Во очекување на необичното име, ние, обичните луѓе, немаме многу ...

„Фејсбук“ најави удвојување на персоналот во борба против говорот на омраза

+инфо - пред: 7 часа

ЕУ го критикуваше „Фејсбук" за неусогласеност со строгите правила на Унијата за заштита не личните податоци и за ширење на говор на омраза. „Фејсбук“ планира двојно да го зголеми бројот на вработени кои го следи објавувањето на нелегални материјали ...

4 поврзани вести »

Македонија ќе биде во групата носители во баражот за СП 2019

+инфо - пред: 7 часа

Директен пласман досега имаат обезбедено: Данска и Германија (како домаќини) и Франција (светски првак). Македонската ракометна репрезентација не зависно од резултатите на дуелите со Чешка и со Данска ќе биде пласирана меѓу првите 10 селекции на ова ...

66 поврзани вести »

Стоилов: Имаме искусен тим и шанса против Чешка

+инфо - пред: 7 часа

Дуелот Македонија - Чешка почнува во 20:30 часот и ќе биде 14.ти меѓусебен на двете селекции или 4.ти на европските превнства. Македонската ракометна репрезентација вечерва во Вараждин игра еден од клучните дуели во нашата спортска историја.

60 поврзани вести »

САД воведоа царини за увоз на соларни панели и машини за перење

+инфо - пред: 7 часа

Царината за увоз на соларни панели е утврдена на 30 отсто, со предвидено намалување до 15 отсто во текот на следните четири години. Американските власти воведоа високи царини за соларни панели и машини за перење што во САД се увезуваат по намалени ...

8 поврзани вести »

Робот доби отказ во супермаркет по седум дена

+инфо - пред: 7 часа

Роботот Фабио се трудел, но ги збунувал купувачите и им давал погрешни информации. Роботот Фабио, кој е тестиран во супермаркетот во Единбург, каде што на купувачите им нудел бесплатни примероци од храна и им пружал информации за производите, добил ...

14 поврзани вести »

На Лоренс, Круз и на Деп им се смешка Златна малина

+инфо - пред: 7 часа

Девет номинации Од филмските остварувања, според вкупниот број номинации за Златна малина, прв е „Трансформери: последниот витез“. Џенифер Лоренс, Ема Ватсон, Том Круз, Џони Деп и Марк Волберг се меѓу номинираните актери за Златна малина за 2018 ...

2 поврзани вести »

Шакира можеби ќе оди во затвор!

+инфо - пред: 8 часа

Даночни службеници Шакира живеела во Шпанија од 2011 до 2014 година и требало да плати данок на севкупната заработка од концертите ширум светот, не с Колумбиската пејачка Шакира наводно е обвинета за избегнување данок и може да заврши во затвор, ...

11 поврзани вести »

„Пријатели“ е најдобра хумористична серија во историјата

+инфо - пред: 8 часа

Оваа американска серија, чии креатори се Дејвид Крејн и Марта Кофман, се емитуваше од 1994 до 2004 година. Корисниците на интернет-страницата „Ранкер“ гласаа за најдобра хумористична серија на сите времиња, при што најмногу гласови собра ...

6 поврзани вести »

Mини доби ѕвезда, 40 години по Мики Маус

+инфо - пред: 8 часа

Популарниот лик од цртаните филмови на „Дизни“ ја доби ѕвездата по реден број 2.627 во Лос Анџелес, на 22 јануари. Мини Маус кончено доби ѕвезда на Патеката на славните во Холивуд. Популарниот лик од цртаните филмови на „Дизни“ ја доби ѕвездата по ...

13 поврзани вести »

Спејси го чинеше „Нетфликс“ 39 милиони долари

+инфо - пред: 8 часа

Според тимот вклучен во продукцијата на „Кула од карти“, Спејси веќе извесно време бил „токсичен“ за колегите и за работната атмосфера. Од „Нетфликс“ потврдиле дека одлуката да не продолжат со емитување на една од нивните оригинални содржини, ...

7 поврзани вести »

Каролина со концертен маратон во февруари

+инфо - пред: 8 часа

На концертите, публиката за првпат ќе има можност да ги чуе во живо сите нови песни од долгоочекуваниот албум на Каролина насловен „Извор“. По блескавиот концертен маратон од пред четири години, Каролина и нејзиниот бенд повторно се враќаат во ...

17 поврзани вести »