TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски ја воведоа обврската граѓаните да станат ДДВ обврзници

+инфо - 20.01.2018

Владата на СДСМ ја разгледува можноста за зголемување на прагот за станување ДДВ обврзник. ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и дезинформации дека Владата предводена од СДСМ е таа којашто ја воведува обврската физички лица кои остваруваат промет од милион ...

42 поврзани вести »

Нападнат хотел во Кабул, се пука во гостите (ВИДЕО)

+инфо - 20.01.2018

Се претпоставува дека напаѓачите се талибанци кои ги ликвидираат гостите. Најмалку четворица напаѓачи вечерва упаднаа во хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул. Тие прво ги киднапирале гостите, а потоа почнале и да ги ликвидираат.

52 поврзани вести »

Магла на Плетвар видливост од 50 до 100 метри

+инфо - 20.01.2018

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Сообраќајот во Македонија се одвива по влажни коловози. Низ целата земја врне дожд, додека снег врне во Крива Паланка, Страцин, Куманово, Тетово, Попова ...

44 поврзани вести »

Во пожар во индиска фабрика за петарди загинаа најмалку 17 лица

+инфо - 20.01.2018

Дванаесет противпожарнии возила три часа го гаснеа огнот. Најмалку 17 луѓе загинаа во пожар, кој изби во фабрика за петарди во Индија, соопшти претставник на компанијата К.Ц. „Гупта“. Дванаесет противпожарнии возила три часа го гаснеа огнот.

12 поврзани вести »

Стевананџија Данев и Димовски најдолго на собраниската говорница

+инфо - 20.01.2018

Димитар Стевананџија од мај до август дискутирал 236 минути, Драган Данев со 233 минути и Илија Димовски 221 минута. Пратениците од опозицијата биле поактивни во дебатите во Собранието. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Движење БЕСА и ДПА, оствариле 80 ...

4 поврзани вести »

Меркел: Бугарија да ја забрза европската интеграција на Западен Балкан

+инфо - 20.01.2018

Меркел, која е во посета наСофија на покана на премиерот Бојко Борисов, истакна дека Бугарија многу добро се подготвила за претседавањето со ЕУ. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Бугарија, со оглед на географската положба, ...

15 поврзани вести »

Македонија го одработи последниот тренинг пред мечот со Шпанија

+инфо - 20.01.2018

Вечерва следува уште видео анализата пред утрешниот дуел со Шпанија кој ќе се игра во вечерниот термин од 20 часот и 30 минути. Македонските ракометари попладнево за прв пат одработеа тренинг во арената во Вараждин, каде од утре ги продолжуваат ...

120 поврзани вести »

Нападнат хотел во Кабул

+инфо - 20.01.2018

Се претпоставува дека напаѓачите се талибанци. Најмалку четворица напаѓачи вечерва упаднаа во хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул. Тие прво ги киднапирале гостите а потоа почнале и да ги ликвидираат.

52 поврзани вести »

Алексовска: СДСМ наместо да враќа ДДВ ги оданочува граѓаните

+инфо - 20.01.2018

Секој оној кој заработува годишно над 16.000 евра, СДСМ одлучува да го казни и да го задолжи да се регистрира и како ДДВ обврзник, реагира ВМРО-ДПМНЕ. Наместо намалување на давачките и враќање пари од данокот на додадена вредност како што ветуваа, ...

42 поврзани вести »

Пратениците ја почнуваат расправата за намалување на патните трошоци

+инфо - 20.01.2018

За следната недела се најавени седници на три комисии кои ќе расправаат по предлото за измени на два закона од страна на СДСМ. Пратениците од понеделник ја почнуваат расправата за предложените измени на законот за плати на пратениците и другите ...

10 поврзани вести »

Дресен најбрз на спустот во Кицбил

+инфо - 20.01.2018

Дресен (24) до својот прв триумф во кариерата во СК, стигна во време од 1 минута и 56,15 секунди. Германецот, Томас Дресен е победник на спуст трката од Светскиот куп (СК) во алпско скијање, што се одржа денеска на легендарната патека во австрискиот ...

15 поврзани вести »

Вучиќ положи венец на местото на убиството на Ивановиќ

+инфо - 20.01.2018

Претходно, српскиот претседател во манастирот Бањска изјави дека Белград и Приштина ќе разменуваат информации за убиството на Ивановиќ. Под силни мерки на безбедност претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска го посети Косово.

48 поврзани вести »

Пожар во стан во Карпош, нема повредени

+инфо - 20.01.2018

Пожарот е изгаснат и е причинета само материјална штета, нп нема повредени. Во стан на приземје од зграда на ул. „Пелистерка“ во Карпош, во близина на ТЦ Сити мол, во 14.30 часот избувнал пожар во кој е оштетена една соба, а настанало поголемо ...

17 поврзани вести »

Путин за Богојавление се капеше во ледена вода (ВИДЕО)

+инфо - 20.01.2018

На температура од околу шест степени Целзиусови под нулата, Путин скокна по крстот што беше фрлен во водите на Селигер. Рускиот претседател Владмир Путин (65) скокна во ледената вода на езерото Селигер, во чест на православниот обичај за празникот ...

2 поврзани вести »

НОВА: Родилка почина при породување во привaтна болница

+инфо - 20.01.2018

Информацијата ја потврдија во болницата Санте Плус од каде велат дека најверојатно станува збор за силна алергиска реакција од анестазијата. Родилката, 31 годишната Дебора Џамбази починала во четвртокот при породување со царски рез, дознава НОВА од ...

22 поврзани вести »

Над 677 илјади корисници на Твитер во САД следеле лажни руски сметки (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 20.01.2018

Гигантот на социјалните медиуми откри дека ИРА преку своите 3.814 сметки објавила „175.993 твитови, од кои приближно 8.4% се поврзани со изборите“. Повеќе од 677.000 корисници на Твитер ставиле знак за допаѓање, ретвитале или следеле твитер-сметки ...

3 поврзани вести »

Лажни хуманитарци собираат пари за деца со посебни потреби

+инфо - 20.01.2018

Појавата ја откри невладината организација „Сплотени срца“ од Штип. Родители на деца со посебни потреби реагираат дека на улиците се забележани лажни хуманитарци. Зоран Мијалков од НВО „Сплотени срца“-Штип вели дека над 40 невладини организации се ...

7 поврзани вести »

Турција бомбардира цели во северозападна Сирија

+инфо - 20.01.2018

Дел од турските медиуми објавија дека група борци на сириската опозиција, поддржана од Турција, се упатила кон Африн како дел од турската офанзива. Турскиот премир Бинали Јилдирим денеска изјави дека турски авиони почнаа воздушна офанзива врз Африн, ...

88 поврзани вести »

НАСА откри тунели на Месечината

+инфо - 20.01.2018

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол. Американската вселенска агенција (НАСА) открила тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се проценува дека може да бидат ...

3 поврзани вести »

Амбасада на САД во Скопје: Издавањето визи ќе продолжи

+инфо - 20.01.2018

Американската влада престана да работи откако остана без финансирање поради неможноста на републиканците и демократите да го договорат новиот буџет. Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје на својот Твитер профил соопшти дека ...