TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Повторно почна со работа училиштето во ресенското село Асамати

+инфо - пред: 15 часа

На стартот од второто полугодие, градоначалникот Гошаревски посети и други основни училишта на подрачјето на општината. Општина Ресен го стави во функција подрачното училиште во селото Асамати кое долги години беше запуштено и затворено, а во еден ...

3 поврзани вести »

Ќе се зголемува свеста кај учениците за спасување на храната

+инфо - пред: 15 часа

Ученици од две стручни средни училишта ќе се едуцираат како вишокот безбедна храна да го реупотребат, рециклираат и да постапат правилно со неа. Ученици од две стручни средни училишта ќе се едуцираат како вишокот безбедна храна да го реупотребат, ...

7 поврзани вести »

УЕФА со нови мерки за намалување на разликите меѓу сиромашните и богатите клубови

+инфо - пред: 15 часа

Според Словенецот, веќе стана неприфатливо најбогатите клубови да ги привлечат најдобрите играчи и со тоа да ја уништат конкуренцијата. Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, ги сподели плановите на раководството за да отстранување на разликите ...

3 поврзани вести »

Бројот на жители на Пекинг се намали за првпат во изминатите 17 години

+инфо - пред: 15 часа

Според градските статистички, Пекинг на крајот на 2017 година имал 21,7 милиони жители, односно 22.000 жители помалку во споредба со крајот на 2016. Бројот на жители на кинескиот главен град Пекинг во 2017 година се намалил за првпат во изминатите ...

3 поврзани вести »

Елиминиран третиот носител на АО

+инфо - пред: 15 часа

Кајл Едмунд кој во моментов е на 49.место на АТП ранг листата, во полуфиналето на АО ќе игра со подобриот од дуелот Рафаел Надал – Марин Чилиќ. Денешниот ден на Отвореното тениско првенство на Австралија почна со изненадување.

51 поврзани вести »

Македонија против Чешка, Лазаров неизвесен

+инфо - пред: 15 часа

Од таборот на нашата репрезентација уверуваат дека се што е во нивна моќ ќе направат Лазаров да биде на теренот. Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе го одигра својот втор дуел од втората ...

137 поврзани вести »

Бутарис: Сфаќањето дека Македонија е само грчка е мошне лошо

+инфо - пред: 15 часа

Доколку во Уставот на соседите и натаму има иредентистички тенденции, прашањето нема да се промени, додаде тој. Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека сфаќањето дека Македонија е само грчка и ништо повеќе од тоа е мошне лошо.

35 поврзани вести »

Пјат: Идеално време е за решавање на спорот за името

+инфо - пред: 15 часа

Бутарис го информирал американскиот амбасадор во Грција за неговите иницијативи за отворање на комуникацискиот канал со Скопје. Сега е идеално време да се пронајде решение за прашањето за името меѓу Македонија и Грција, порача од Солун американскиот ...

35 поврзани вести »

ММФ прогнозира глобален економски раст на 3.9 отсто

+инфо - пред: 16 часа

„Последиците на новиот даночен систем во САД ќе бидат позитивни до 2020 година. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги подобри прогнозите за економскиот раст на глобално ниво за оваа и следната година, предвидувајќи поголема стапка на растот од ...

14 поврзани вести »

Фејсбук во Европа ќе отвори три нови центри за дигитално описменување на граѓаните

+инфо - пред: 16 часа

Фејсбук веќе отвори слични центри во Нигерија и Бразил. Фејсбук најави дека во Европа ќе отвори три нови центри за дигитално описменување на граѓаните, а овој потег наиде на незадоволство во ЕУ, поради настојување технолошките гиганти да ги намалат ...

10 поврзани вести »

Ерјавец: Словенија ќе ја признае Палестина, без оглед на другите

+инфо - пред: 16 часа

Ерјавец тоа го изјави по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас и министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел. Словенија самостојно ќе ја признае палестинската држава, најави словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец и ...

20 поврзани вести »

Пожар во зграда поради неисчистен заеднички оџак

+инфо - пред: 16 часа

Пожарот настанал во стан на триесет и шестгодишен неготинец од станбената зграда на улицата Маршал Тито и бил локализиран од пожарникарите. Пожар избувнал вчера во зграда во Неготино, поради неисчистен заеднички оџак, информира денеска Верољуб ...

42 поврзани вести »

ОН: Нагло зголемен бројот на убиени мировници во насилства

+инфо - пред: 16 часа

ОН повикуваат на поголема иницијатива, одлучност, акција и употреба на сила кога ќе затреба истакнувајќи дека „никој не напаѓа посилен противник“. Бројот на припадници на меѓународните сили за одржување на мирот кои се убиени во насилства, нагло е ...

3 поврзани вести »

Лукајиќ: Има подобрување, но ни треба уште време

+инфо - пред: 16 часа

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, гледа напредок во играта на неговиот тим, посебно во одбраната. Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, гледа напредок во играта на неговиот тим, посебно во одбраната, но побара уште време за ...

38 поврзани вести »

Беса ја „врза“ работата со СДСМ и со ДУИ во Чаир

+инфо - пред: 16 часа

Изборот на Џемиле Мехмети за претседателка на Советот се смета за голема победа на групата на Биљал Касами. Џемиле Мехмети, советничка од движењето Беса од групата на Биљал Касами, е новата претседателка на.Советот на Општина Чаир.

17 поврзани вести »

Најстудено во Берово минус 10, во Скопје минус шест

+инфо - пред: 16 часа

Најмногу снег има во Ѓуриште, 12 сантиметри, а снежната покривка во Маврово изнесува осум сантиметри, во Пожаране седум... Минус десет степени се измерени изутринава во седум часот во Берово, Маврово и Лазарополе, најниска температура во државата, ...

36 поврзани вести »

Три часа неделно помалку за првачињата

+инфо - пред: 16 часа

Ако се изгласа новата програма, првачињата ќе имаат 2 наставни часа помалку по мајчин јазик и 1 наставен час помалку по математика. Првачињата ќе поминуваат помалку време во училиште за цели 3 часа неделно.

40 поврзани вести »

Светски економски форум во Давос, Ципрас и Заев ќе се „дават“ за името

+инфо - пред: 17 часа

На маргините на форумот во Давос премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе имаат средба на која главна тема ќе биде спорот за името. Политичари, бизнис лидери, банкари и славни личности од денеска учествуваат на четиридневниот форум во Давос под ...

78 поврзани вести »

Рочишта за „Труст“, „Шпион“ и „Транспортер“, Кочан и Талевски да се јават

+инфо - пред: 17 часа

Во предметот „Шпион“, обвинети се и поранешниот полициски генерал Горан Стојков, Маријан Ефремов и Александар Диневски. Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за „Труст“, „Шпион“ и „Транспортер“ кои се предмети на ...

67 поврзани вести »

Денеска суво и студено со северен ветер

+инфо - пред: 17 часа

Според УХРМ, следува период на стабилно време со ниски утрински температури. Дневните температури ќе бидат во постепен пораст. Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер.

66 поврзани вести »