TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Поемата „Клучевите“ номинирана за наградата „Григор Прличев“

+инфо - 22.01.2018

Наградата на лауреатот ќе му биде врачена на манифестацијата „Прличеви беседи“. Поемата „Клучевите“ доставена под шифра „Таурус“ е избрана за најдобра на конкурсот за престижната награда „Григор Прличев“ што секоја година Општина Охрид ја доделува ...

5 поврзани вести »

Коѕијас: Блиску сме до решение, разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

+инфо - 22.01.2018

Официјална Атина нема да дозволи Македонија да се интегрира во НАТО доколку не се задоволат потребните услови и ако не се реши прашањето за името. Блиску сме до одредени прашања за решение, а разговорите во Давос ќе покажат во која насока се ...

20 поврзани вести »

Влада: Законот за јазиците е во согласност со Уставот и е демократски изгласан

+инфо - 22.01.2018

Од владата напоменуваат дека ВМРО-ДПМНЕ има уште една можност да го каже своето мислење преку амандмани. Владата на Република Македонија смета дека Законот за употреба на јазиците е согласно Уставот на Република Македонија, изгласан е во ...

114 поврзани вести »

ВМРО–ДПМНЕ бара власта да го повлече законот за јазици

+инфо - 22.01.2018

Генералниот секретар на партијата Јанушев смета дека законскот кој беше гласан во отсуство на опозицијата, го менува карактерот на државата. ладата да го повлече неуставниот Закон за употреба на јазиците и да бидат формирани работни групи кои ќе го ...

114 поврзани вести »

СЕММ: Плусинфо не известувал сензационалистички за сообраќајка

+инфо - 22.01.2018

Жалбата на читателот Калајџиевски против порталот Плусинфо е отфрлена и е оценето дека текстот не отстапува од професионалните и етички стандарди. Комисијата за жалби при Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) ја отфрлил жалбата на ...

ММФ: Глобалната економија ќе обезбеди раст од 3,9 отсто

+инфо - 22.01.2018

ММФ очекува воедначен економски раст во повеќето држави од светот, кој во некои земји од Европа и Азија би можел да има „изненадувачи размери“. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги подобри прогнозите за економскиот раст на глобално ниво за оваа и ...

14 поврзани вести »

Дигитално поврзување на градовите од Западен Балкан

+инфо - 22.01.2018

Проектот е помогнат од Бритскиот кулурен центар и британската влада. Проектот „Дигитални градови“ кој го организираат Британскиот културен центар (British Council) и Владата на Велика Британија претставен е во хотелот Сплендид во Будва, што е воедно ...

10 поврзани вести »

Абас бара ЕУ да ја признае палестинската држава

+инфо - 22.01.2018

Палестинскиот претседател нарекувајќи ја ЕУ „прав пријател и партнер“ побара „брзо признавање на државата Палестина“. Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска во Брисел апелираше до земјите членки на Европска унија да ја признаат државата ...

20 поврзани вести »

САД ќе отворат амбасада во Ерусалим до крајот на 2019 година

+инфо - 22.01.2018

Палестинските политички организации реагираа гневно по одлуката на САД и организираа протести во кои десетици демонстранти загинаа. Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска најави дека САД ќе ја преместат својата амбасада во Израел од Тел Авив ...

27 поврзани вести »

Еден процент од најбогатите луѓе заработуваат 82 отсто од светските пари

+инфо - 22.01.2018

Од „Оксфам“ истакнуваат дека на мала елитна група и е овозможено да акумулира големо богатство на „сметка“ на стотици милиони лица. Во текот на изминатата година дополнително е проширен јазот меѓу сиромашните и богатите, покажуваат податоците од ...

24 поврзани вести »

Гореше покрив од куќа, слепо момче спасено во последен момент

+инфо - 22.01.2018

Причините за пожарот засега се непознати. Во куќа на улицата „Плоштад 29 ноември“ во Струмица попладнево изби пожар во кој во последен момент е спасено слепо момче кое било само во куќата.

42 поврзани вести »

Владата одлучуваше за повеќе предлози од различни сфери

+инфо - 22.01.2018

На седницата помина и набавката на опрема за болницата „Св.Еразмо“ од Охрид. Владата на денешната 49. седница ги утврди насоките за работа на управниот комитет за зајакнување на изборните и политичките процеси и одлучи до 31 мај годинава да се ...

53 поврзани вести »

Пратениците Китев и Гаши на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур

+инфо - 22.01.2018

Пратениците ќе одлучуваат израелско-палестинскиот мировен процес и за зголемувањето на антисемитизмот, исламофобијата и ксенофобијата во ЕУ. Собраниска делегација од денеска до петок ќе учествува на редовната зимска сесија на Парламентарното ...

Ќе се обештетуваат децата - жртви на насилство

+инфо - 22.01.2018

Ова го одлучи денеска Владата на предлог на Министерството за правда. Владата на денешната седница донела одлука да се обесштетуваат децата - жртви на насилство. Одлуката е донесена на предлог на Министерството за правда.

53 поврзани вести »

Управен комитет ќе го следи напредокот во реформите

+инфо - 22.01.2018

Комитетот ќе обезбеди поддршка за Владата во идентификувањето и развивањето на приоритетите за техничка помош за спроведување на реформите. Владата денеска на седница разгледувајќи го процесот на европска интеграција, ја усвои информацијата за ...

Ќе се реализира проект „Субвенциониран студентски оброк и други студентски потреби“

+инфо - 22.01.2018

Законското решение треба да го подготви Министерството за образование и наука. До 31 мај годинава треба да бидат изготвени законските и подзаконските акти за имплементација на проектот „Субвенциониран студентски оброк и други студентски потреби“.

30 поврзани вести »

Апелација го потврди домашниот притвор за пратеничката Жаклина Пешевска

+инфо - 22.01.2018

Пешевска на јавна седница пред судиите изјави дека нема сторено ниту едно кривично дело, а најмалку тероризам Пратеничката Жаклина Пешевска останува во домашен притвор. Апелациските судии го потврдија решението кое го донесе кривичниот совет од ...

57 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара протестна нота за вчерашните протести во Солун

+инфо - 22.01.2018

Пораките кои вчера беа испратени од протестите во Солун се навредливи за секој Македонец, а МНР има обврска да го штити нашето национално достоинство. ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува националистичките испади на вчерашните протести во Република ...

Ангелов за АНА-МПА: Оптимисти сме за изнаоѓање решение

+инфо - 22.01.2018

Шефот на македонската канцеларија за врски во Атина вели дека сега постои контекст што го прави малку поверојатно и поодржливо изнаоѓањето решение. По дефиниција сме оптимисти и треба да го туркаме процесот за да најдеме решение, вели македонскиот ...

Иванов: Бугарија да поддржи неодложен почеток на преговорите со ЕУ

+инфо - 22.01.2018

На средбата амбасадорот на Република Бугарија во РМ, Иван Петков ги претстави приоритетите и програмата на бугарското претседателство со ЕУ. Зголемениот интерес на Европската унија за регионот укажува на тоа дека постои позитивна политичка клима за ...

39 поврзани вести »