TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Конституирано Национално координативно тело против семејно насилство

+инфо - 22.01.2018

Ова тело треба да има значајна улога во имплементацијата на Конвенцијата на Советот на Европа за спречување и борба против насилство врз жените. Националното координативно тело против семејно насилство кое има за цел да ги следи и анализира ...

Празникот Свети Сава неработен за граѓаните од српската заедница

+инфо - 22.01.2018

Од Министерството на граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија им го честитаат празникот Свети Сава. Свети Сава - 27 јануари 2018 година (сабота) е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република ...

12 поврзани вести »

Арсовски не го клеветел Ристо Шишков потврди Апелација

+инфо - 22.01.2018

Арсовски успеа да докаже дека поранешниот портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Шамбевски го клеветел со намера да му го наруши неговиот углед и чест. Актерот Ристо Шишков не бил кодошен од неговиот колега Петар Арсовски, потврди Апелациониот суд Скопје ...

Владика Агатангел: Одговорност на нашата генерација е да го состави разделеното

+инфо - 22.01.2018

Митрополитот повардарски она што се организираше во Солун и останатите грчки градови од страна на грчкото свештенство е сé само не Евангелието. Деновиве бевме сведоци на применето „антиевангелие“.

43 поврзани вести »

Грчката Влада од средбата Заев - Ципрас очекува напредок кон решение

+инфо - 22.01.2018

Разговараме за сложено име со географска или временска одредница ерга омнес, рече портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос. На средбата Заев - Ципрас во Давос, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно взаемно ...

30 поврзани вести »

Струмичкиот карневал меѓу врвни зимски дестинации

+инфо - 22.01.2018

Струмичкиот карневал годинава ќе се одржи од 14 до 21 февруари, а главната интернационална вечер е на 17 февруари. Во магазинот „Во воздух“ на словенечкиот авиопревозник „Адрија“ Струмичкиот карневал е понуден како возбудлива зимска дестинација од ...

3 поврзани вести »

Тилерсон ја посети новата Амбасада на САД во Лондон

+инфо - 22.01.2018

Се очекува на денешната средба Џонсон и Тилерсон да „ги потврдат специјалните врски“, а според Вашингтон, тие ќе разговараат и за Иран и за Сирија. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска дискретно ја посети новата Амбасада на САД во ...

10 поврзани вести »

Што сѐ можете да ставите во термос?

+инфо - 22.01.2018

Во текот на ладните зимски денови термосот може да ви биде еден од најдобрите пријатели, а освен кафе или чај, може да ви послужи и за други нешта Иако термосот се употребува најчесто за кафе или чај, во него можете да ставите и други нешта, па дури ...

Бебето на починатата родилка е во стабилна состојба

+инфо - 22.01.2018

Министерството за здравство информира дека се преземени сите законски мерки кои се во нивна надлежност, со цел комплетно испитување на случајот. Бебето чија мајка почина на 18 јануари за време на породувањето во приватната болница „Санте плус“ во ...

36 поврзани вести »

Загревање за Оскари: Најмногу награди за „Три билборди“

+инфо - 22.01.2018

Мекдорманд сега се смета за главна кандидатка за Оскар, како и Гери Олдман во машка конкуренција за најдобар актер Филмот „Три билборди пред Ебинг во Мисури“, драма на Ирецот Мартин Мекдонаг, ја освои главната награда САГ (Американската асоцијација ...

3 поврзани вести »

Отворена првата продавница без каси и продавачи

+инфо - 22.01.2018

Поентата е во тоа што сензори и камери насекаде во просторот во продавницата го следат секое движење и потег на потрошувачите По една година помината во тестирање со помош на сопствените вработени, „Амазон“ на 22 јануари ја отвори својата прва ...

37 поврзани вести »

Колку долго смеат да стојат намирниците во замрзнувач?

+инфо - 22.01.2018

За да бидете сигурни дека е одмрзнатата храна свежа, нутритивна и вкусна како пред замрзнувањето, постојат правила кон кои мора да се придржувате Чувањето храна на ладно место е најдобар начин да ѝ го продолжите рокот.

Македонците го „испразнија“ Солун: Протестите не го откажаа викенд-шопингот

+инфо - 22.01.2018

Додека Грците од сите страни на земјата се подготвуваа за масовниот протест кој вчера се одржа во Солун, Македонците беа најбројни по шопинг центрите. Полни шопинг центри, полни продавници, турканици на касите, насекаде се слуша македонски јазик.

72 поврзани вести »

Лазаров заврши со прегледите, не се знае дали ќе игра до крајот на ЕП

+инфо - 22.01.2018

Тој се повреди при еден доскок на синоќешниот дуел со Шпанија по само 11 минути игра и не го продолжи натпреварот. Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров ги заврши прегледите во болница во Загреб, но не соопшти за видот и ...

137 поврзани вести »

„Фен Мо“ - класичен кинески танц во рамки на „Танц фест 2018“

+инфо - 22.01.2018

Претставата ќе има две изведби, вечерва во Велес и на 24 јануари во МНТ Скопје. Во рамките на „Танц фест 2018“, вечер во театарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ во Велес ќе гостува Академијата за танц од Пекинг со претставата „Фен Мо“ - класичен ...

10 поврзани вести »

Скарлет Јохансон е најплатена актерка во Холивуд

+инфо - 22.01.2018

Минатата година најплатен актер беше Марк Валберг со 68 милиони долари, додека најплатена актерка беше Ема Стоун со 26 милиони. Скарлет Јохансон стана најплатената актерка во Холивуд, благодарение на нејзината повторувачка улога како Црната вдовица ...

7 поврзани вести »

За три месеци, починаа пет порно ѕвезди

+инфо - 22.01.2018

Луа е петтата порно жртва во изминатите три месеци. Пред неа, животот прерано го завршија Јури Лув (32), Август Ејмс (23), Шила Стилзес (35) и Оливија Пронајдена е мртва уште една млада порно-актерка, петта во изминатите три месеци.

4 поврзани вести »

Дебата: Реформа на законодавството за градење и планирање за заштита на јавниот интерес

+инфо - 22.01.2018

Целта е новите закони за планирање и градење да го вратат поредокот, интересите на сите граѓани и заштитата на јавниот интерес. Преку реформа на планерското и градителското законодавство и носење стратегија за градежништво треба да се заштитат ...

6 поврзани вести »

Парис Хилтон: Ќе имам неколку свадби

+инфо - 22.01.2018

Хилтон и Зилка, модел и актер, се свршија на почетокот на јануари, кога Зилка ѝ даде свршенички прстен вреден 2 милиони долари. Бизнисменката, телевизиска личност, модел, актерка и пејачка Парис Хилтон, планира да направи неколку свадби.

4 поврзани вести »

Стотина граѓани излегоа од дома и не се вратија

+инфо - 22.01.2018

Деновите минуваат, се нижат месеци и години, празнината останува како и прашањето зошто ги снема, како исчезнаа. Секое ѕвонење на вратата или на телефон за членовите на семејствата на некој од стотината исчезнати граѓани на Македонија во последата ...