TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Порта 3

Шаховски паркет како почетна точка за реновирање на стан во Лисабон

Порта 3 - пред: 19 часа

Проектното биро Aboim Inglez Arquitectos доби интересна задача да адаптира стан од 250 квадратни метри во центарот на португалската престолнина во модерен животен простор прилагоден на желбите на млад брачен пар.

Ватикан го најави своето прво учество на Венециско архитектонско биенале

Порта 3 - пред: 19 часа

На овогодишната Меѓународна изложба за архитектура во Венеција, свој павилјон ќе има и Ватикан. Претставниците на Католичката град-држава му ја довериле задачата на италијанскиот куратор и архитектонски историчар Франческо Дал Ko да избере десет ...

Шпанија со децении го надградува системот за селекција на отпад

Порта 3 - пред: 20 часа

Луѓето во Шпанија сакаат да селектираат и да рециклираат отпад, навиките се веќе создадени бидејќи системот постои и постојано се унапредува веќе неколку децении, вели Хуан Кањељас, ракометар на нашиот шампион Вардар и на шпанската репрезентација.

Унапредување на изработката на Законoт за градење

Порта 3 - 18.01.2018

Во понеделник, 22.01.2018 год., со почеток во 12 часот во просториите на ГЕМ клубот (Менада)- Стара чаршија, Скопје, ќе се одржи Тркалезна маса на која ќе се презентира публикацијата: „Партиципативен и транспарентен развој на одржлива политика за ...

2 поврзани вести »

Куќа на долината II

Порта 3 - 18.01.2018

Бразилскиот архитект, David Guerra со својот тим архитекти: Jefferson Gurgel, Ninive Resende, Bernardo Hauck во 2017 ја проектираат „Куќа на долината II“ во местото New Limа – Бразил. Кукаќата е со површина од 700 метри квадратни.

Луксузна резиденција на уметнички пар

Порта 3 - 18.01.2018

Домовите на уметниците секогаш се особено интересни. Исто како што честопати размислуваат и го гледаат светот на поинаков начин, така и внатрешната декорација на нивните ентериери не е секогаш конвенционална.

МКЦ ќе прослави 45 години од своето постоење

Порта 3 - 18.01.2018

Денес (18 јануари), Младинскиот Културен Центар ќе го прослави својот 45 роденден, и истиот ќе биде прв настан за оваа година. Во „Џебно кино“ посетителите ќе може да го погледнат авторски проект на Драгана Гунин, „Каде одат претставите што не се ...

3 поврзани вести »

Во Кина пуштен во пробна работа најголемиот прочистувач на воздух во светот

Порта 3 - 18.01.2018

Кулата за прочистување на воздухот изградена во Кина со височина од 100 метри, се верува дека е најголем објект од овој вид во светот и дека на локално ниво ќе може сериозно да придонесе за подобрување на квалитетот на воздухот.

5 поврзани вести »

„Зелените“ во Хрватска против Законот за изградба на терминалот за ТПГ

Порта 3 - 18.01.2018

Граѓанската организација Zelena akcija проетестира против намерите на хрватската влада на направи посебен закон за терминалот за течен природен гас (ТПГ) кој треба да се гради на Крк, и таа идеја ја нарекуваат „скандалозна“.