TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Светски економски форум во Давос: Политичката и економската елита ќе расправа за најважни прашања

Press24 - тукушто објавено

Светскиот економски форум во Давос, кој почнува денеска и ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе собере светски лидери, политичка и економска елита, а првпат по речиси две децении ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп.

64 поврзани вести »

Украл автомобил и направил сообраќајка - македонската полиција го фати

Press24 - тукушто објавено

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје против 27-годишниот Ј.П. од село Грчец, скопско, поради основи на сомнение дека извршил едно кривично дело „Тешка кражба“ предвидено и ...

12 поврзани вести »

Аларм избрка крадци од џамија во Тетово

Press24 - пред: 24 мин

Околу полноќ во џамијата „Ринис“ на улицата „176“ во Тетово непознат сторител извршил тешка кражба во обид. Сторителот со употреба на подесен алат насилно отворил еден прозор, влегол внатре, но откако се активирал алармот побегнал во непознат правец.

21 поврзани вести »

Видео: Грчката војска пред споменикот на Александар Македонски порача дека „Македонија е грчка"

Press24 - пред: 30 мин

„ Постои само една Македонија а тоа е грчка“, под овој слоган огромна поддршка дадоа грчките здруженија, политички партии, спортски и христијански здруженија, метрополити и градоначалници, како и војската за протестите во Грција за името.

179 поврзани вести »

Веселин Иванов: Бугарија не може да биде медијатор меѓу Скопје и Атина

Press24 - пред: 51 мин

Прашањето за името е меѓу Скопје и Атина, Бугарија не може да има улога на медијатор, смета бугарскиот амбасадор во Грција, Веселин Иванов, кој во канцеларијата на делегацијата на Европскиот парламент во Атина, ги презентираше приоритетите на ...

25 поврзани вести »

Се одложи судењето за смртта на малиот Алмир

Press24 - пред: 56 мин

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска се одложи во кумановскиот суд, а новото рочиште е закажано за 6-ти февруари. Рочиштето се одложи по барање на адвокатот Асмир Алиспагиќ, кој го застапува обвинетиот Бобан Илиќ од ...

49 поврзани вести »

Новиот извештај на ЦИА открива: Ким ќе ја нападне Америка за неколку месеци

Press24 - пред: 1 час

Најновиот извештај на ЦИА предупредува дека Северна Кореја за неколку месеци ќе може да изврши напад врз САД со нуклеарно оружје. Директорот на Агенцијата, Мајк Помпео за Си-Би-Ес изјави дека програмата на Северна Кореја за нуклеарно вооружување е ...

34 поврзани вести »

Силен земјотрес од 8,2 степени денеска ја погоди Алјаска

Press24 - пред: 1 час

Силен потрес со јачина од 8,2 степени по Рихтер денеска го погоди заливот на Алјаска. Американските служби издадоа предупредување за цунами кое е во сила за подрачјето на Алјаска, западниот брег на Канада, САД, Хаваите, Американска Самоа и ...

33 поврзани вести »

Грција најавува нови протести со порака „Македонија е грчка“

Press24 - пред: 1 час

Грчки невладини организации во недела повторно најавуваат протест против името Македонија. Се појавуваат повици на социјалните мрежи да се соберат граѓаните на 4. февруари и да протестираат.

179 поврзани вести »

Многу заболени од грип: Заболено и бебе во Македонија

Press24 - пред: 1 час

Пријавени се два нови случаи на морбили од страна на Институтот за јавно здравје. Станува збор за дете на 6 месечна возраст, кое заради возраста сѐ уште не е вакцинирано (не подлежи на вакцинација) и е во добра општа состојба.

24 поврзани вести »

Повеќе не е заносна русокоса - Рада Манојловиќ со кратка црна коса

Press24 - пред: 1 час

Радмила Манојловиќ неодамна ги изненади своите фанови коа на снимање на една емисија се појави со розева коса, меѓутоа сега следуваше вистински шок. На својот Инстаграм профил објавил фотографија со кратка коса и тоа црна.

Силен земјотрес во Индонезија - се чекаат информации за штети и жртви

Press24 - пред: 2 часа

Земјотрес со јачинаод 6,1 степен според Рихтерова скала денеска го погоди индонезискиот остров Јава, соопшти Геолошко топографскиот институт на САД. powerful #earthquake ( #gempa ) shakes Java, Indonesia 8 min ago.

Грешка со лимон која ја прават милиони луѓе секое утро - немојте и вие

Press24 - пред: 2 часа

Многу од нас знаеме дека лимонадата содржи витамин ц, и е одлична за нашето здравје. Потребно е во сезона на грип да го зачуваме нашиот имунолошки систем во добра форма, но ова е тоа што можеби не сте го знаеле.

Го прегазил, избегал, па се пишманил - несреќа на патот Битола-Прилеп

Press24 - пред: 2 часа

Околу еден часот по полноќ на патот Битола-Прилеп се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „Опел Фронтера“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од 45-годишниот К.М. од Прилеп, удрило во пешак. Се работи за 74-годишниот П.И.

41 поврзани вести »

Изгубил контрола и удрил во бандера - тешка несреќа во Македонија

Press24 - пред: 2 часа

Во 12 часот и 30 минути на автопат Скопје-Куманово, помеѓу наплатен пункт на Јавно претпријатие за Државни патишта кај селото Романовце и наплатен пункт кој е во изградба, се случила сообраќајна незгода во која 39-годишниот М.М.

8 поврзани вести »

Од кафуле го донеле на скопските Клиники - се одвивала драма

Press24 - пред: 2 часа

Во 02 часоти вработен во Клиничката болница Штип пријавил дека кај нив бил донесен повреден 44-годишниот О.Б. од селото Парналија, Општина Карбинци. Тој се здобил со тешки телесни повреди на десното око при тепачка.

7 поврзани вести »

Бутарис: Сфаќањето дека Македонија е само грчка е мошне лошо

Press24 - пред: 2 часа

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека сфаќањето дека Македонија е само грчка и ништо повеќе од тоа е мошне лошо. Тој за грчката агенција АНА-МПА, како што пренесува МИА, посочи дека кога се пристапува кон решавање на одреден проблем, ...

54 поврзани вести »

Страшна сообраќајка кај Деве Баир - две лица тешко повредени

Press24 - пред: 3 часа

Во 01 часот и 15 минути на магистралниот пат Крива Паланка-Граничен премин „Деве Баир“ се случила сообраќајна незгода во која 27-годишниот Е.Е.К. од Република Бугарија, управувајќи патничко возило „Ауди 4“ со бугарски национални ознаки, изгубил ...

23 поврзани вести »

Најстуденото утро оваа зима - допрва не чекаат тешки денови

Press24 - пред: 3 часа

Утрово во Македонија беа измерени најниски температури оваа зима. Во три градови во Македонија беа измерени -10 степени ова утро во 7 часот, а тоа се градовите Берово, Маврово и Лазарополе.

29 поврзани вести »

Секоја жена треба да ги знае: 10 фанстастични трикови за фризура која ќе ве подмлади

Press24 - пред: 3 часа

Формата на нашата ризура го прави нашиот изглед и од неа зависи дали ќе изгледаме убаво или не. Некои грешки кои ги правиме може да го уништата нашиот изглед, а и да направат да изгледаме постари.