TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Дури сега ќе видиме што е смрзнувачка - доаѓа најстудениот бран

Press24 - пред: 3 часа

Студен бран следните денови ќе ја зафати Македонија. Температурите ќе паднат и до -15 степени. Под влијание на значително постудена воздушна маса која веќе започна да се спушта од северните географски широчини во следните денови ќе услови значително ...

62 поврзани вести »

Анестезиолог од КАРИЛ учествувал во породувањето на починатата родилка во Скопје

Press24 - пред: 3 часа

Анестезиолог од КАРИЛ учествувал во породувањето со царски рез на родилката која почина во Санте плус во Скопје, дознава НОВА. Најверојатно анестезиологот бил таму нелегално, а директорот на ТОАРУЦ, др.

38 поврзани вести »

Владата ќе го менува Законот за референдум

Press24 - пред: 4 часа

Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на прописи објави дека се потребни законски измени на Законот за регистар. Ова доаѓа по неусогласеност на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно ...

25 поврзани вести »

Се празнува голем светец

Press24 - пред: 4 часа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 јануари. Денеска е Св. Григориј Ниски. Свети Григориј потекнува од едно благочестиво христијанско семејство, какви ги има ретко во историјата.

2 поврзани вести »

Македонија „заледена", неверојатно ниски температури утринава: Каде е најстудено

Press24 - пред: 4 часа

Минус десет степени се измерени изутринава во седум часот во Берово, Маврово и Лазарополе, најниска температура во државата, по што следат Крива Паланка и Крушево со минус осум, Тетово, Ѓуриште, Претор, Пожаране, Прилеп и Скопје Петровец со минус ...

29 поврзани вести »

Заев ќе се сретне со Ципрас во Давос

Press24 - пред: 4 часа

Македонскиот премиер Зоран Заев, заедно со својот грчки колега, премиерот Алексис Ципрас, ќе се сретне во Давос, Швајцарија, а тема меѓу соговорниците е секако долгогодишниот спор за името.

64 поврзани вести »

По потегот на претседателот Иванов - во понеделник пак се гласа за Законот за јазиците

Press24 - пред: 4 часа

Во понеделник на 29. јануари Законот за јазиците на кој претседателот Иванов стави вето, ќе биде изнесен на пленарна седница. Овој закон се враќа пред пратениците откако на 17 јануари претседателот на државата Ѓорге Иванов одби да го потпише указот, ...

93 поврзани вести »

Нека не ве лаже сонцето - УХМР најавува што не чека

Press24 - пред: 5 часа

Времето денеска сончево, но кочан ладно. Најстудено во Маврово 1 Целзиусов степен, во Берово 3, Крива Паланка и Битола 5, Скопје, Охрид и Кавадарци 6, а во Дојран најтопло 8 степени. И наредниот период ладно и облачно, со услови за ...

29 поврзани вести »

Бидете внимателни: Сите домаќинки ја користат, а тоа е многу опасно за здравјето

Press24 - пред: 13 часа

Алуминиумска фолија е нешто што многу луѓе го користат секој ден, но не се ни свесни колку е штетно за здравјето. При подготовка на храна се ослободува голема количина на алуминиум, а тоа е штетно за мозокот, но може да доведе и до појава на ...

7 поврзани вести »

Фото: По еден месец пауза Карлеуша се појави на снимање каква никој никогаш и никаде ја нема видено

Press24 - пред: 14 часа

После еден месец пауза, продолжува снимањето на музичкото шоу „Ѕведите на Гранд“, а Јелена Крлеуша уште еднаш воодушеви со својот изглед. Но, овој пат малку поразличен. Ја немаше ексцентричноста, бидејќи Јелена се појави во тренерки.

Болничар што убил две лица во Германија, е обвинет за уште 97 убиства

Press24 - пред: 14 часа

Германски болничар, кој е осуден на доживотна затворска казна поради две убиства, се тoвари за уште 97 убиства на пациенти. Нилс Хогел е обвинет за 35 убиства, извршени во северозападниот германски град Олденбург и за уште 62 во Делменхорст.

6 поврзани вести »

Видео: Кога видел дека негова ученичка спие на час, овој професор со својот потег ги изненадил сите

Press24 - пред: 15 часа

На интернет можеме да видиме разноразни „лудости“, а следното видео спаѓа во таа категорија. Имено, откако овој професор забележал дека една негова ученичка спие на час, одлучил да направи нешто бизарно.

2 поврзани вести »

Деколте од милион долари: Александра ја крена „температурата“ на социјалните мрежи

Press24 - пред: 15 часа

Пејачката Александра Пријовиќ објави фотографија со која направи „бум на социјалните мрежи. Таа за кратко време собра многу коментари и ...

2 поврзани вести »

Видео: Русинката Анастасија е најубавото девојче на светот - сега покажа и колку убаво умее да пее

Press24 - пред: 15 часа

Синоокото шестгодишно девојче веќе го маѓепса светот. На нејзината убавина ѝ се восхитуваат 300.000 следбеници на Инстаграм. Анастасија Књазева, која потекнува од Русија, се занимава со манекенство, а во светот е позната токму по сините очи.

2 поврзани вести »

Фото: Ова е зетот на Обама - ќерка му се вљуби во најпопуларното момче на Харвард

Press24 - пред: 16 часа

Малија Обама, ќерката на поранешниот американски претседател Барак Обама е во врска со Британецот Рори Фаркахарсон. Малија и Рори се запознале на Харвард, каде што студираат двајцата. Рори е син на инвестицискиот менаџер Чарлс Фаркахарсон, бизнисмен ...

11 поврзани вести »

Влада на РМ: Законот за употреба на јазиците е согласно Уставот и изгласан во демократска, парламентарна процедура

Press24 - пред: 16 часа

Владата на Република Македонија смета дека Законот за употреба на јазиците е согласно Уставот на Република Македонија. Од Владата сметаат дека законот изгласан е во демократска, парламентарна процедура и е во интерес на сите граѓани и во рамки на ...

93 поврзани вести »

Фото: Никој не очекуваше од него - американскиот амбасадор учествуваше во капењето за Богојавление

Press24 - пред: 16 часа

Амбасадорот на САД во Москва, Џон Хантсман учествуваше во капење на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Хантсман го посети Воскресенскиот новоерусалимски манастир во придружба на семејството.

7 поврзани вести »

Девет фотографии од неверојатни мајки кои изгледаат како своите ќерки - една остава без зборови

Press24 - пред: 17 часа

Желба на секоја жена е да го задржи својот младешки изглед и во одминатите години. Зарем не е убаво луѓет да мислат дека се ѝ сестра на својата ќерка? Некои од нив го имаат тој „луксуз“ и често се наоѓаат во такви ситуации.

Драма на аеродромот во Белград: Искршил шише и си го пресекол вратот пред сите

Press24 - пред: 17 часа

На белградскиот аеродром „Никола Тесла“ денеска во 14:22 се случила вистинска драма, кога 38-годишниот Р.С без никаква причина скршил шише и си нанел повреда на вратот пред очите на патниците.

8 поврзани вести »

Се сеќавате ли на Тијана од „Големиот брат“: Денеска е уште поубава и позгодна

Press24 - пред: 17 часа

Тијана Стајшиќ беше Мис на Југославија во 2002 година, а денес изгледа уште поубаво и посексапилно. Таа на Мис на светот го зазема 6-то место, а денес изгледа навистина поинаку. Тоа е резултат на бројните пластични операции на кои подлегнала.

4 поврзани вести »