TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Полицијата со детали за тешката сообраќајка на патот Прилеп- Кичево

Press24 - пред: 14 часа

Во 15 часот и 30 минути на регионалниот пат Прилеп-Кичево, кај местото викано “Барбарас“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Фолксваген Пасат“ со прилепски регистарски таблички, управувано од 45-годишниот А.С.

30 поврзани вести »

На гостиварчанец му ја ограбија куќата: Крадецот точно знаел каде се парите

Press24 - пред: 14 часа

Во 12 часот и 15 минути во Полициската станица Гостивар, 47-годишниот Б.М. од селото Чајле, гостиварско, пријавил дека во вечерните часови од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба во неговата куќа.

10 поврзани вести »

Го усмртил пред „Капитол", па избегал - детали за трагедијата во Скопје

Press24 - пред: 14 часа

Во 14 часот и 40 минути на булеварот "Јане Сандански" во близина на Трговскиот центар “Капитол“ патничко моторно возило марка “Пежо“ со скопски регистарски ознаки, управувано од непознато лице удрило во пешак.

48 поврзани вести »

Таравари: Ќе размислиме ако има понуда од Заев за влез во Владата

Press24 - пред: 14 часа

Алијанса на Албанците е првата опозициска и најголема албанска политичка партија. Ова го изјави Арбен Тарвари кој присуствуваше на конгресот на едното крило на БЕСА, каде што беше избран Биљал Касами за лидер на партијата.

15 поврзани вести »

Моќта на касата: Буџетски овластувања и процедури на ЕП пред пратениците

Press24 - пред: 14 часа

Во Собранието на Република Македонија утре ќе се одржи Интерпарламентарна конференција – Моќта на касата: Буџетски овластувања и процедури на Европскиот парламент. Конференцијата, како што се наведува на собраниската веб-страна е организирана од ...

8 поврзани вести »

Американските метеоролози го предупредија Балканот: Ќе има зима среде пролет и многу поплави

Press24 - пред: 14 часа

Американската метеоролошка служба „Акјуведер“ (AccuWeather) објави временска прогноза за пролет 2018 во Европа, во која предупредува на висок ризик од поплави на Балканот поради чести врнежи дожд.

26 поврзани вести »

Вајгл: ЕУ го сфати значењето на земјитеод Западен Балкан, во срцето е Македонија

Press24 - пред: 14 часа

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, словенечкиот европратеник Иво Вајгл смета дека целата Европска унија конечно го сфатила значењето на земјите од Западен Балкан, а доказ за тоа е неодамна претставената Стратегија за проширување на ...

16 поврзани вести »

Галерија: Селаните велат ова прв пат им се случува во животот - вака ги преплаши змијата во снег

Press24 - пред: 14 часа

Ова е змијата која селаните од едно село во Босна ја видо на снегот, настан кој ги зачуди и нив и целиот регион. Селаните велат дека вакво нешто досега не виделе и не паметат. Според старите, народни верувања, сметаат дека змијата на снег е некакво ...

5 поврзани вести »

Снег низ цела Македонија - каде вее во моментов

Press24 - пред: 15 часа

Од утринава од седум часот е воведена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Дебар преку Маврово поради врнежите од снег. Авто мото сојузот на Македонија информира дека врнежи од снег има и во Тетово, Маврово, Попова Шапка, ...

44 поврзани вести »

Фото: Почина славната светска актерка

Press24 - пред: 15 часа

Британската актерка Ема Чемберс, најпозната по улогата во филмот „Нотинг Хил“, почина на 53-годишна возраст во средата вечерта, објави во саботата нејзиниот филмски агент Џон Грант. „Со тага соопштуваме за предвремената смрт, која настапи од ...

16 поврзани вести »

Заев во посета на скопскиот Аквадукт

Press24 - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев денеска ќе го посети Скопскиот аквадукт, соопшти прес-центарот на Владата. Тој ќе биде придружуван од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на општина Бутел, ...

46 поврзани вести »

Јункер и Хан доаѓаат во Скопје - средби со државниот врв

Press24 - пред: 15 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

112 поврзани вести »

Македонија денеска окована во студ - доаѓа леден бран, подгответе се

Press24 - пред: 15 часа

Во поголем дел од државата утринава е студено со врнежи од снег и минимални температури под нулата. Најстудено е во Маврово и Ѓуриште каде се измерени -7 степени, а најтопло во Гевгелија каде утринската температура е три степени над нулата.

114 поврзани вести »

Фото: Долга коса и брада - братот на Нихан од „Карасевда“ непрепознатлив

Press24 - 24.02.2018

Братот близнак на Нихан од хит серијата „Карасевда“, Озан кој е лудо вљубен во Зејнеп во приватноста изгледа многу различно. Со долга коса и брада, тој е целосна спротивност од серијата. ...

3 поврзани вести »

Фото: Карлеуша со оваа фотка за неколку часа собра 83.000 лајкови

Press24 - 24.02.2018

Јелена Карлеуша објави секси фотографии кои беа проследени со илјадници лајкови и коментари. „Убијте ги со љубезност, успех, одличен стил и голем природен задник“, напиша пејачката на секси селфито кое го објави на својот профил на ...

4 поврзани вести »

Вајгл: ЕУ конечно го сфати значењето на земјите од Западен Балкан

Press24 - 24.02.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, словенечкиот европратеник Иво Вајгл смета дека целата Европска унија конечно го сфатила значењето на земјите од Западен Балкан, а доказ за тоа е неодамна претставената Стратегија за проширување на ...

16 поврзани вести »

Најнова временска најава: Снегот доаѓа, каде ќе натрупа најмногу

Press24 - 24.02.2018

Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Како што информираат синоптичарите, пообилни врнежи ќе има утре во текот на ...

114 поврзани вести »

Земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се најпотребни

Press24 - 24.02.2018

Годинава земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се потребни, односно пред почетокот на производствената сезона, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.

40 поврзани вести »

Заев ја потврди реконструкцијата на Владата

Press24 - 24.02.2018

Солидарноста што е изразена меѓу шесте земји од Западен Балкан секогаш да бидеме заедно, е причината за изјавата на потпретседателот на Владата Бујар Османи дека нема да учествува на конференцијата во Бања Лука, појасни денеска премиерот Заев ...

51 поврзани вести »

Штипскиот градоначалник потпиша Декларација против корупција

Press24 - 24.02.2018

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска оставри средба со помошник Администраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во УСАИД Вашингтон, Брок Бирман, директорот на УСАИД во Македонија, Дејвид Атебери и директорот на Канцеларија за ...

6 поврзани вести »