TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Ограбена џамија во Мала Речица - итрите крадци ги извадиле и камерите

Press24 - пред: 21 часа

Вчера околу 14 часот непознати сторители извршиле тешка кражба во џамија во селото Мала Речица. Сторителите влегле преку незаклучената врата и од главната просторија за молитва одзеле кутија, која била монтирана на sид, а во која се наоѓале близу ...

21 поврзани вести »

Атина од средбата Заев- Ципрас очекува напредок кон решение

Press24 - пред: 21 часа

На средбата Заев – Ципрас во Давос, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно взаемно прифатливо решение, изјави портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, јави МИА.

25 поврзани вести »

Каква е состојбата на бебето чија мајка почина на породување во Скопје?

Press24 - пред: 22 часа

Бебето чија мајка почина на 18 јануари за време на породувањето во приватната болница во Скопјее во релативно стабилна здравствена состојба, прима терапија и се уште е приклучено на респиратор.

38 поврзани вести »

Сопругот на Карлеуша очаен: "Не можам да поверувам дека почина, дека го нема"

Press24 - пред: 22 часа

Сопругот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, е потресен од веста за самоубиството на фудбалерот Бојан Периќ, кој со пушка си пукал во главата поради наводни долгови. - Изненаден сум и тешко ми е. Бевме добри пријатели, се знаеме од одамна.

10 поврзани вести »

Пешевска побара да и се укине притворот: Немам сторено кривично дело најмалку тероризам

Press24 - пред: 22 часа

Жаклина Пешевска, пратеничката од ВМРО ДПМНЕ која е во притвор, денеска побара да ѝ биде укинат куќниот притвор на јавна седница во Апелацискиот суд. - „Во животот немам сторено кривично дело, а најмалку тероризам.

57 поврзани вести »

Преку Интернет нарачал навлаки за заби кои чинеле 50 евра: Сакал холивудска насмевка , но добил нешто поинакво (фото)

Press24 - пред: 22 часа

Сакал на најбрз начин да има бели заби и холивудска насмевка, но во случајот на Бен с испоставило дека тој брз начин бил огромна грешка. Имено тој од интернет порачал навлаки за заби за кои платил некаде околу 50 евра кои на реклама изгледале ...

3 поврзани вести »

Овие намирници може да ги јадете и кога ќе им помине рокот на траење

Press24 - пред: 22 часа

Експертите откриваат кои намирници е безбедно да се јадат некое време откако им помине рокот. Чоколадо На чоколадото на кое ќе му помине рокот може да се појават бели точки, но не грижете се, се работи за кристализиран шеќер.

3 поврзани вести »

Пучдемон повторно предложен за пртеседател на Каталонија

Press24 - пред: 23 часа

Претседателот на регионалниот парламент во Барселона Роже Торен повторно го предложи Карлес Пучдемон за лидер на Каталонија, пренесува AFP. Според зборовите на Торен, кандидатурата на Пучдемон за лидер на регионалната влада е “апсолутно легално”, ...

29 поврзани вести »

Самарас, Караманлис и Бакојани во минатото го прифатиле „Македонија“ во решение за името

Press24 - пред: 23 часа

Грција, по обновување на преговорите со Македонија за решавање на спорот со името, во декември минатата година се соочува со огромни внатрешни политички контрадикторности во однос на ова прашање, објавува грчкото издание „Документо“.

93 поврзани вести »

Стоилов открива: Кој е најголем лутко, а кој спанко во македонската репрезентација (видео)

Press24 - пред: 23 часа

Пикерот на македонската ракометна репрезентација, Стојанче Стоилов во блиц интервју за 24ракомет открива кој според него е најголем спанко, лутко, но и најголем заводник во нашиот национален ...

11 поврзани вести »

Владата ги анализира предлозите на Нимиц

Press24 - пред: 23 часа

Владата на Република Македонија работи на анализа и консулатации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името, потврдија од Владата за МИА. – Владата на Република Македонија веќе работи на анализата и консултациите во ...

37 поврзани вести »

Се самоуби српски фудбалер

Press24 - пред: 23 часа

Бојан Периќ од Србија, поранешен играч на футсал, се самоубил во пет часот наутро на паркинг пред Трговски. Тој најверојатно поради долгови ви пукал во главата со пушка. На местото на трагедијата немало сведоци, но според полициската истрага, Бојан ...

10 поврзани вести »

Две бомби експлодирале во шопнг центар- терористички напад во Флорида?

Press24 - пред: 23 часа

Две импровизирани експлозивни направи биле детонирани во трговскиот центар во Лејк Велс во Флорида, јавува „Еј-би-си њуз“. За среќа, никој не е повреден. Трговскиот центар бил итно евакуиран по екплозијата, а засега не е познато дали се работи за ...

6 поврзани вести »

На скопјанец му го украдоа службеното возило

Press24 - пред: 1 ден

Околу 01 часот 42-годишниот Ѓ.М. од Скопје пријавил дека на 21. во времето од 22,00 часот до полноќ на улицата "Петре Филиповски Гарката" од страна на непознат сторител му било одземено товарно моторно возило "Фиат Добло" со скопски регистарски ...

3 поврзани вести »

Исчезнаа младо момче и две деца од Скопје

Press24 - пред: 1 ден

Во 18 часот во Полициската станица Гази Баба се јавил 50-годишниот И.С. од селото Јурумлери-скопско ивпријавил дека од домот во непознат правец се оддалечил неговиот син, 25-годишниот А.С.

12 поврзани вести »

Неколку недели поскапува бензинот, дизелот ја помина границата од 60 денари - ова се новите цени

Press24 - пред: 1 ден

Бензините и дизелот од полноќ поскапуваат за 1 денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според регулаторот, дизелот од полноќ ја помина границата од 60 денари за литар и ќе се точи за 60,5 денари.

40 поврзани вести »

Комисија ќе утврдува од што почина родилката во Скопје

Press24 - пред: 1 ден

Комисија ќе испитува од што почина 31. годишната родилка од Кичево во приватна Клиника. При ставање на целосна анестезија и се затвориле дишните патишта, па така почнала целата борба на лекарите за спасување на родилката, на која и покрај напорите и ...

38 поврзани вести »

Теодоракис: Загубивме 25 години во спор со земја што може да биде верен сојузник

Press24 - 22.01.2018

Ставрос Теодоракис, претседателот на грчката либерална и социјал-демократска партија „Потами“ по протестите во Грција на својата Фејсбук страница ги осуди и кажа дека Македонија можела да биде верен сојузник.

22 поврзани вести »

Снег ја покри Крива Паланка

Press24 - 22.01.2018

Крива Паланка осамна со снежна покривка од околу шест сантиметри на местата над 1.000 метри надморска височина и три сантиметри во централното градско подрачје, а службите задолжени за зимско одржување при Јавно претпријатие „Комуналец“ досега ...

Крадците оперираа за продолжениот викенд - украдени пари и пиштол од адвокатска канцеларија

Press24 - 22.01.2018

Во Струмица на улицата „Ленинова“ во адвокатска канцеларија на 57-годишниот Ж.Л. непознат сторител извршил тешка кражба. Сторителот насилно ја отворил влезната метална врата, влегол внатре и одзел околу 70.000 денари, 20.000 евра, еден рачен машки ...

12 поврзани вести »