TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Press24 - 22.01.2018

Во Собранието на Република Македонија за денеска е закажана само седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на чиј дневен ред се неколку законски предлози во второ читање.

93 поврзани вести »

Поради оваа промена Марк Цукерберг ќе остане без 3 милијарди долари- корисниците на Фејсбук задоволни

Press24 - 22.01.2018

Од Фејсбук велат дека се уверени дека промената долгорочно е исплатлива и дека им е најважна среќата на корисниците. Кога во четвртокот беше објавено дека Фејсбук го враќа старото издание, односно дека на ѕидот повторно ќе ги гледаме објавите на ...

7 поврзани вести »

Колку часа сон му се потребни на секој хороскопски знак?

Press24 - 22.01.2018

Мноштво научни истражувања потврдуваат дека квалитетниот сон е клучен за човековото здравје. Но, што вели астрологијата на оваа тема? Кои важат за најголеми спанковци помеѓу дванаесетте претставници на Зодијакот? Кому, пак, спиењето му е еднакво на ...

5 поврзани вести »

Македонија окована во студ - каде има најмногу снег, а каде наврна најмногу дожд

Press24 - 22.01.2018

Најмногу снег во Македонија има во Ѓуриште, каде што снежната покривка е 14 сантиметри, а најниска температура е измерена во Маврово минус шест степени целзиусови. Во Тополчани има 12 сантиметри снег, Пожаране десет, Маврово девет, Мазарополе и ...

29 поврзани вести »

Снег низ Македонија, забрана за камиони на Стража - каде вее во моментов?

Press24 - 22.01.2018

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози и наместа со остатоци од кашест снег по коловозите. Снег провејува на патните правци Берово – Смојмирово, Тетово – граничен премин Јажинце, Попова Шапка и на Буково, но не се задржува ...

43 поврзани вести »

Нова цена на горивата во Македонија - цените на највисоко ниво во последните години

Press24 - 22.01.2018

Бензините пред две недели поскапеа за половина денар, дизелот за денар. Литар дизел сега чини 59.5 денари по литар. Цената на суровата нафта на светските берзи ја проби психолошката граница од 70 долари достигнувајќи 70,26 , а тргувањето го затвори ...

40 поврзани вести »

Судење за дедото на Тамара кој пукаше кон поранешниот министер Тодоров

Press24 - 22.01.2018

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиштето за дедото на малата Тамара кој го нападна поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Пред Судот треба да бидат приложени нови психијатриски вештачења кои ќе покажат дали обвинетиот бил ...

54 поврзани вести »

Галерија: Снежната бура зароби туристи - ги извлекуваа со хеликоптер во Швајцарија

Press24 - 22.01.2018

Швајцарските власти вчера соопштија дека едно село кај прочуениот врв Матерхорн, е отсечен од светот поради снежните наноси. Властите го блокираа пределот каде е можна лавина. Многу туристи беа пренесени со хеликоптер на други ...

3 поврзани вести »

Во вторник ново задолжување од околу 24 милиони евра

Press24 - 22.01.2018

Во вторник Владата на Македонија повторно ќе се задолжи на домашниот пазар со речиси 24 милиони евра. На аукцијата на домашните кредитори ќе им бидат понудени две 15 годишни обврзници во вредност од 8 милиони евра и едногодишни записи од околу 10 ...

43 поврзани вести »

Клупите повторно полни, крај на зимскиот распуст - МОН предлага големи промени

Press24 - 22.01.2018

По три недели одмор, денеска учениците повторно седнуваа во училишните клупи и се враќаат на настава за второто полугодие од учебната 2017/2018 година. Министерството за образование и наука ги соопшти промените што ги планира во наставните планови и ...

53 поврзани вести »

Ветрот "коси", дожд и снег - од утре очекувајте нова промена на времето

Press24 - 22.01.2018

Во Македонија времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа со врнежи од дожд и снег. Попладне променливо облачно и ветровито со засилен северен ветер особено долж Повардарието и во Пелагонија, на одредени места со брзина од 70 километри на ...

62 поврзани вести »

Бутарис се огради од протестот во Солун: Луѓето не се информирани

Press24 - 21.01.2018

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис се огради од денешниот протест во Солун против правото на Република Македонија да го користи терминот „Македонија“ во своето име. - Многу сум разочаран, бидејќи по 25 години од спорот за името на Скопје ние ...

54 поврзани вести »

Автомобил излета од патот во скопски Аеродром во близина на хотел „Русија“ (фото)

Press24 - 21.01.2018

Автомобил марка „Опел вектра“ излета од патот во скопски Аеродром во близина на хотел Русија. На интернет страницата „Ѕидот на сообраќајниот срам“ се појави фотофрафија од автомобил кој засега поради неразјаснети причини излетал од патот и буквално ...

6 поврзани вести »

На масовниот протест во Солун запалено Македонското знаме (фото)

Press24 - 21.01.2018

На денешните протести кои се одржаа во Солун, против името Македонија беше запалено Македонското знаме- објави грчкиот портал Thestival.Og Со грчки знамиња и знамиња со сонцето од Вергина, со слогани дека Македонија е грчка и со плакати со пораки ...

178 поврзани вести »

Хит на интернет: Мислите дека може да наидете на цик-цак линии, но размислете уште еднаш

Press24 - 21.01.2018

На интернет може да се најдат најразлични интересни оптички илузии, но скоро ниедна не кренала толкава „прашина3“, колку оваа „цик-цак“ илузија. Оптичката илузија на јапонскиот илузионист и истражувач Кошке Такахаши остави илјадници луѓе замислени ...

Земјотрес почувствуван во Македонија

Press24 - 21.01.2018

Слаб земјотрес со јачина од 2,5 степени попладнево бил почувствуван во охридскиот регион, околу 13 часот и 40 минути. Земјотресот бил со епицентар на 6 километри источно од Охрид на длабочина од 6 ...

33 поврзани вести »

Малолетник и 19-годишник повикани на распит во полиција за графито во Битола

Press24 - 21.01.2018

Во битолската полиција се повикани две лица на разговор во врска со графитот испишан на зграда на македонски и албански јазик „Смрт за шиптари“, од кои едното е малолетник, а другото е на возраст од 19 години.

22 поврзани вести »

УХМР со информација какво време не очекува следнава недела - на овие подрачја ќе има и снег

Press24 - 21.01.2018

Во изминатите 24 часа наврнале 12 литри на метар квадратен дожд во Лазарополе и Маврово, девет во Демир Капија, осум во Берово, шест во Крушево, Претор, Пожаране и Скопје, пет во Крива Паланка, Тетово, Гевгелија и Охрид, четири во Ѓуриште и Штип, ...

62 поврзани вести »

Масовен протест во Солун: Името „Македонија“ им припаѓа на Грците (фото)

Press24 - 21.01.2018

Македонија е еднакво на Грција и Грција е еднакво на Македонија, рече солунскиот митрополит Антимос на денешната свечена литургија во црквата Свети Димитрија. Наместо на протест, јавува дописникот на МИА од Атина, митрополитот закажа литургија која ...

178 поврзани вести »

Се појавија првите ГМО банани - на овој начин ќе ги препознаете

Press24 - 21.01.2018

Голем број од луѓето не обрнуваат внимание на налепниците кои се на кората на овошјето, туку инстиктивно ги одлепуваат пред јадење. Дури и кога ќе ги забележат, ретко кој знае што тие значат. Но, тие таму не се без причина, објаснуваат експертите.

8 поврзани вести »