TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Призма

Офицери на ВЈ „не знаеле ништо“ за масакрот во Косово

Призма - пред: 14 часа

Поранешниот командант на 549 бригада на ВЈ, Стојан Коњиковац, во средата, пред Специјалниот суд во Белград, изјави дека водот, за кој се тврди дека извршил напад врз селото Трње, бил распореден далеку од селото и немал причина да влегува во него.

Мал напредок во заштитата на човековите права на Балканот

Призма - пред: 14 часа

Маја Живановиќ, Белград Во новиот извештај кој ХРВ го објави во четвртокот, се вели дека балканските земји и понатаму се соочуваат со старите проблеми во областа на заштитата на човековите права, како што се нападите врз новинарите, дискриминацијата ...

9 поврзани вести »

Смртта на Ивановиќ е неуспех на сите во Косово

Призма - пред: 14 часа

Кренар Гаши, Приштина Атентатот извршен во вторникот врз политичарот Оливер Ивановиќ во Митровица, е шокантна вест. И додека во врска со убиството, во вообичаен балкански стил во јавноста се појавуваат приказни за заговори, егзекуцијата во мафијашки ...

59 поврзани вести »

Преговарачот, „таксистот“ и ние

Призма - пред: 16 часа

Наивно е да веруваме дека изјавата на македонскиот преговарач, Васко Наумовски, дадена по средбата со Нимиц, е израз на дилетантство и аматеризам, зашто тој, надвор од овластувањата, со неа ја рецензираше предлог-рамката за разговори за спорот со ...

4 поврзани вести »

Допрва ќе стигнуваат сметките за Законот за јазиците

Призма - 18.01.2018

Затскриен зад високите боровите во вилата Водно, претседателот Ѓорге Иванов донесе одлука, напиша писмо и ги повика медиумите да им соопшти дека нема да го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците.

74 поврзани вести »