TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Отворена групна изложба на фотографии од Охрид

Радио МОФ - пред: 1 час

Во рамките на проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ беше отворена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат. „Станува збор за дела на 12 вљубеници во градот под Самуиловата тврдина, кои со својот фотоапарат успеале да забележат неколку ...

5 поврзани вести »

[Став] Зошто не учествувам во #СегаКажувам #TaniTregoj #МeТoo кампањите

Радио МОФ - пред: 2 часа

На социјалните мрежи, последните два дена беа поминати во светлото на обелоденување на лични приказни за преживеани сексуални вознемирувања и злоупотреби под хаштаговите #СегаКажувам и #TaniTregoj, македонски пандан на #metoo кампањата.

28 поврзани вести »

[Видео] Во Мексико откриена подводна пештера долга 350 километри

Радио МОФ - пред: 2 часа

Тим стручњаци од Мексико тврдат дека ја откриле најголемата подводна пештера, во должина од 350 километри, а на некои места во длабочина 100 метри. Тим археолози и нуркачи во неа најдоа човечки коски и остатоци од керамика, стари повеќе од илјада ...

9 поврзани вести »

Ирански филмови во Кинотека од 22 до 27 јануари

Радио МОФ - пред: 3 часа

Шест филма од современата иранска кинематографија, снимени од 2005 до 2014 година, ќе бидат прикажани во Кинотеката на Македонија од 22 до 27 јануари. Филмската ревија в понеделник ќе почне со „Слаткиот вкус на имагинацијата“ во режија на Камал ...

7 поврзани вести »

Хјуман Рајтс Воч: Борбата за човекови права против популистите успева

Радио МОФ - пред: 4 часа

Политичките лидери кои се подготвени да се борат за принципите на човековите права покажаа дека можат да ги ограничат плановите на авторитарните популисти, оценува невладината Хјуман Рајтс Воч (ХРВ), во нивниот „Светски извештај 2018“, кој ги ...

5 поврзани вести »

Јапонски воз лае како куче за да ги исплаши елените

Радио МОФ - пред: 4 часа

Јапонските истражувачи опремија воз кој лае како куче и бревта како како елен, со цел да се спречат инциденти на пругите. Медиумите во Токио објавија дека комбинацијата на звуци е дизајнирана за да ги исплаши елените на шините и да го намали бројот ...

4 поврзани вести »

Пекиншката академија за танц со претставата „Фен Мо“ гостува во Велес и Скопје

Радио МОФ - пред: 6 часа

Танц Фест Скопје соопшти дека 2018 година ја прогласуваат за „Година на танцот“, а сезоната ја започнуваат овој месец со гостување на претставата „Фен Мо“ во изведба на танцовата компанија на Пекиншката академија за танц.

3 поврзани вести »

Анти-НАТО протест пред македонското Собрание

Радио МОФ - пред: 6 часа

Група граѓани и повеќе граѓански здруженија со анти-НАТО транспаренти протестираат пред Собранието, поради посетата на Македонија на Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, кој меѓувреме се обраќа пред македонските пратеници.

40 поврзани вести »

[Став] Четири мита во македонската јавност околу спорот за името

Радио МОФ - пред: 7 часа

Пишува: Кристијан Фидановски Доколку Нимиц нè разочара, Владата треба добро да размисли дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на ...

ФПСМ: Препораки за носење соодветна опрема на планински патеки

Радио МОФ - пред: 7 часа

Согласно Правилникот за планинарски водичи при Федерацијата на планинарски спортови на Македонија, должности на регистрираните планинарски водичи при ФПСМ се: – Совесно да ги води планинарските акции во рамките на категоријата за која е обучен; – Да ...

ХЕРА: Религиозните ставови на гинеколозите не смеат да го загрозуваат правото на личен избор

Радио МОФ - пред: 8 часа

Асоцијација за здравствена едукација и истражување – ХЕРА реагира по информациите кои ги објави НоваТВ, дека новиот гинеколог во Шуто Оризари „влијае на жените да не абортираат бидејќи тоа се коси со нејзините религиозни убедувања“.

4 поврзани вести »

28 книги во трка за „Роман на годината“

Радио МОФ - пред: 8 часа

Фондацијата „Славко Јаневски“ соопшти дека 28 книги официјално се прифатени да учествуваат во изборот „Роман на годината“. Добитникот на наградата ќе биде соопштен до 15 март. Фондацијата ја продолжи традицијата на доделување на наградата „Роман на ...

4 поврзани вести »

Македонските институции со поддршка за кампањата #СегаКажувам

Радио МОФ - пред: 8 часа

Кампањата #СегаКажувам / #TaniTregoj која имаше цел да се подигне јавната свест околу сексуалната злоупотреба и насилство, освен големиот одзив на социјалните мрежи, доби поддршка и од повеќе македонските институции.

28 поврзани вести »

Трамп ги додели наградите за „лажно известување“, CNN доби дури четири

Радио МОФ - пред: 9 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп ги додели наградите за лажни вести. Тој „награди“ десетина медиуми кои според него, известувале пристрасно, нефер или лажно за неговата работа во минатата година.

21 поврзани вести »

На Точак: Град Скопје да постави нови столпчиња пред МОН во најбрз можен рок

Радио МОФ - пред: 9 часа

„Уништувањето на урбана опрема е казниво. Уништувањето на сообраќајни елементи е исто така казниво. Паркирањето на пешачки површини е исто така казниво… Исклучувањето од ваков булевар на недозволено место е исто така казниво“, потсетува граѓанската ...

Резултати од конкурсот за доделување на студентски стипендии за академската 2017/2018 година

Радио МОФ - пред: 9 часа

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсите за доделување на студентски стипендии за учебната 2017/2018 година: Прва група Втора група -државни универзитети Втора група- приватни универзитети Трета група- државни ...

5 поврзани вести »

Помалку часови и домашни за првоодделенците, повеќе слобода за наставниците

Радио МОФ - 17.01.2018

Кратење на бројот на предмети и часови во прво одделение, домашните задачи ќе се решаваат во школо, а наставниците ќе добијат поголема слобода во организирање на часот и помалку бирократија.

60 поврзани вести »

Бесплатен филмски маратон во кино „Милениум“

Радио МОФ - 17.01.2018

Утре, 18 јануари, во рамките на традиционалниот мултимедијален настан, „Роденден“ кој секоја година се одржува во организација на Младинскиот културен центар, кино „Милениум“ на своите посетители ќе им понуди бесплатен филмски маратон.

14 поврзани вести »

Северна и Јужна Кореја ќе маршираат под исто знаме на Зимските Олимписки игри

Радио МОФ - 17.01.2018

Северна и Јужна Кореја се согласија да маршираат заедно под едно унифицирано знаме на Зимските Олимписки игри. Министерството за обединување соопшти дека двете држави дошле до договор за време на денешните разговори во граничното село Панмунџом.

26 поврзани вести »

[Фото + видео] КСС и СОНК протестираа за повисоки плати и пристоен живот за работниците

Радио МОФ - 17.01.2018

„Фер е кога е фер за сите“, „Доста понижување на јавниот сектор“, „ДА за пристојна плата“, „ДА за пристоен живот“, „Нема реформи без работниците“… Ова се само дел денешните транспаренти на „Илинденска“ пред Влада, каде се одржа протест на членови и ...

33 поврзани вести »