TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Столтенберг – Заев: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“

Република - пред: 15 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО. „Спорот со името мора да се реши“, порача Столтенберг на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, попладнево во Владата на ...

375 поврзани вести »

Столе стрелец на најубавиот гол на ЕП до овој момент, во најдобрите пет и цепелинот на Кире и Филип! (видео)

Република - пред: 15 часа

Македонија вчера одигра реми 25:25 против Европскиот шампион Германија, а во овој натпревар Стојанче Стоилов го постигна најубавиот гол во првата фаза според изборот на ЕХФ. Македонскиот „воин“ од зад грб со силен удар успеа да го совлада ...

3 поврзани вести »

За забавњаците нема пари, за класичарите Министерството за култура даде 3.280.000 денари

Република - пред: 16 часа

Министерство за култура продолжува да ги откупува или субвенционира композициите од областа на сериозна музика, за разлика од забавните песни, чиј избор беше поништен по налог на министерот Алаѓозовски.

Влезниците во Вараждин „пламнаа“ за миг, за 100 евра карта и превоз преку туристичка агенција

Република - пред: 16 часа

Репрезентацијата на Македонија во вториот круг на Европското првенство (ЕП) се сели во Вараждин, во далеку помала сала од „Арена“, па така, влезниците за втората фаза се веќе распродадени.

143 поврзани вести »

Вујовиќ се враќа во Вардар?

Република - пред: 16 часа

Веселин Вујовиќ имаше средба со македонската ракометна репрезентација при напуштањето на хотелот „Панорама“ во Загреб и селидбата во Вараждин. Словенија заедно со Македонија оди во наредната фаза, а во холот на хотелот, Вујо се сретна со „своите“ ...

46 поврзани вести »

Ахмети: Осудените од „Монструм“ и „Диво Насеље“ ќе се ослободат, тоа е дел од Тиранската платформа (видео)

Република - пред: 17 часа

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во вчерашното гостување на Алсат телевизија зборувајќи за реализацијата на Тиранската платформа, која тој ја ословува како договор, рече дека дел од договорот се и случаите „Монструм“ и „Диво Насеље“, за кои како што ...

35 поврзани вести »

Таравари: ДУИ и СДСМ не се солидаризираа, само ги намалија буџетните средства за една третина

Република - пред: 17 часа

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари преку изјава за медиумите во врска со свикувањето на седница на Советот на Општина Гостивар на која ќе се донесе одлука за времено финансирање, објасни дека ДУИ и СДСМ не се солидаризираа со општинските ...

13 поврзани вести »

Османи: Не сме изненадени од одлуката на Иванов да не го потпише законот за јазици

Република - пред: 18 часа

Непотпишувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов не е изненадување за вицепремеирот за европски пршања Бујар Османи иако, како што вели, е разочаран од постапката.

64 поврзани вести »

Шекеринска-Столтенберг: Местото на Македонија е во НАТО

Република - пред: 18 часа

Македонија покажа дека има капацитет да спроведе реформи во духот на вредностите на НАТО, да се фокусира на демократските процеси, реформите во одбраната, да ги унапреди добрососедските односи и да стане фактор на стабилност во регионот.

375 поврзани вести »

Повторената судска постапка за „Монструм“ започнува на 12 февруари

Република - пред: 18 часа

За 12 февруари Основниот суд го закажа судењето за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро. Судењето стартува од почеток, а ќе го суди судијата Огнен Ставрев. Врховниот суд ја укина првостепената и второстепената пресуда и ...

13 поврзани вести »

Оваа земја за Столтенберг не е Македонија

Република - пред: 18 часа

Во обраќањето пред пратениците во Собранието на Република Макенија, генералниот секретар на НАТО ниту еднаш не го изговори името на земјата во која е гостин. Наместо Македонија или Република Македонија, земјата ја условуваше со терминот „вашата ...

375 поврзани вести »

Средба ВМРО – ДПМНЕ – Столтенберг: Во Македонија нема слобода, туку режим

Република - пред: 18 часа

Македонија е единствената земја во Европа во која се врши жесток прогон врз опозицијата. Ова го истакнала делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

375 поврзани вести »

По обраќањето на Столтенберг пратениците на ВМРО – ДПМНЕ го напуштија Собранието

Република - пред: 18 часа

Веднаш по завршувањето на обраќањето на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ ги напушти собраниските клупи. Во салата „Македонија“ моментално трае продолжението на пленарната седница број 30.

31 поврзани вести »

Хасипи до Иванов: Веќе ништо не бараме, со сила ќе си го земеме

Република - пред: 18 часа

По одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците, реагираше и новинарот на Коха, Урим Хасипи. Тој вели дека нема разбирање ако некому му пречи албанскиот јазик.

Аптекар завршил на Ургентен: Муштерија го претепал и го скршил излогот бидејќи не сакал да му даде дијазепам без рецепт

Република - пред: 18 часа

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против С.С. (30) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда. Според полицијата, С.С. на 28 декемви 2017 година околу 11 часот во Куманово во аптека на ...

12 поврзани вести »

Тројца тинејџери од Тетово ќе одговараат за обид за убиство: Избол 17 – годишник со нож, па со мајка му се пријавил во ...

Република - пред: 19 часа

Кривична пријава против двајца 16-годишници од тетовското село Теново и против еден 15-годишник од Тетово, поднесе тетовската полиција поради сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“.

30 поврзани вести »

Писмо од членови на СДСМ од Гостивар: Заев многу забега! Дојди на себе!

Република - пред: 19 часа

До редакцијата на „Република“, утринава пристигна писмо од незадоволни членови на СДСМ од Гостивар. Тие се противат на политиките кои ги води партијата, но и на кадровските решенија. Писмото ви го пренесуваме во целост: СДСМ …!!!! Дојди на себе.

Брачен пар испрскан со спреј и претепан од непознато лице

Република - пред: 19 часа

На 17.01.2018 година Р.И. (52) пријавила дека на 16.01.2018 година околу 15 часот на крстосница од ул. „Мелничка“ со ул. „Бутелски Венец“, во Скопје, таа и нејзиниот сопруг С.И. биле физички нападнати од непознато лице.

17 поврзани вести »

Предавање на Жан Патрик Конрад: „Европеизација на Балканот или балканизација на Европа“

Република - пред: 19 часа

На 22 јануари во 12:30 часот во големата аула на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска ,Театарска и Танцова Академија – Скопје-Париз-Есен-Ротердам (Кинотека на Македонија) ќе одржи предавање годинешниот лауерат на Светската ...

17 поврзани вести »

Кире Лазаров до навивачите: Наоружајте се со „дијазепам“, продолжуваме со исто темпо!

Република - пред: 19 часа

Капитенот на ракометната репрезентација, Кирил Лазаров, преку „Репортер“ испрати порака до македонските навивачи: „Наоружајте се со ‘дијазапам’, продолжуваме со исто темпо“. По вчерашниот инфаркт-меч меѓу Македонија и Германија, нашата ...

9 поврзани вести »