TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Линк во живо: Над 30.000 на протестите во Солун против името Македонија

Република - пред: 8 часа

Со паролата „Македонија значи Грција”, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, почнаа протестен митинг во Солун. Изминативе неколку дена, низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на денешниот протест.

132 поврзани вести »

Потполнето испразнетото тренерско место – двајца Гонзалези ќе ја водат македонската репрезентација

Република - пред: 9 часа

Хота Гоналез ќе биде новиот асистент на македонскиот селектор Реул Гонзалес во продолжение на Европското првенство во Хрватска. Откако Македонија вечерва ќе го одигра дуелот против Шпанија, досегашниот асистент на Гонзалез, Роберто Гарсија Парондо ...

46 поврзани вести »

Раул најави – вечерва нема да има милост кон своите

Република - пред: 9 часа

Македонскиот ракометен селектор Раул Гонзалес пред мечот со својата Шпанија вели дека на теренот не постојат пријатели. -Нема сентименталности и емоции. Ако имаме шанси да ги победиме 15 гола разлика ќе го направиме тоа.

90 поврзани вести »

Анѓушев сокри колку пари ќе земе од Грците за продажбата на неговата компанија

Република - пред: 9 часа

Вицепремиерот Кочо Анѓушев деновиве стана актуелен поради продажбата на неговата фирма на грчкото електростопанство во моменти кога засилено се зборува дека власта е подготвена да го смени името на државата, а тој лично лицитираше со имињата Горна, ...

14 поврзани вести »

Реал Мадрид: Роналдо, можеш да си одиш!

Република - пред: 9 часа

Кристијано Роналдо сепак нема да ја заврши кариерата во Реал Мадрид, како што изјавуваше пред извесно време. Португалецот не добива нов подобрен договор од „кралевите“ и токму тоа го расипа односот помеѓу него и претседателот Флорентино Перез.

47 поврзани вести »

5.000 навивачи во Вараждин вечерва ќе ги бодрат ракометарите

Република - пред: 9 часа

Македонската ракометна репрезентација е пред нов предизвик. Вечерва во Вараждин во дуел од групата 2 на Европското првенство во Хрватска, Македонија ќе игра против финалистот од последното ЕП Шпанија.

124 поврзани вести »

Убиената жена во Чаир е тетовка

Република - пред: 9 часа

Жена усмрти друга жена во инцидент кој се случил синоќа на улицата „Дижонска“ во скопската населба Чаир. Телевизијата SHENJA објавува детали за убиството што се случи синоќа на улицата „Дижонска“ во скопската населба Чаир.

20 поврзани вести »

Убиство во Чаир: Жена нападна друга жена со секира, па била усмртена со нож

Република - пред: 9 часа

Телевизијата SHENJA објавува детали за убиството што се случи синоќа на улицата „Дижонска“ во скопската наслебад Чаир. Како што дознава TV SHENJA, вчера на местото дошла жена од Тетово, која нападнала друга жена со секира.

20 поврзани вести »

Лазаров и пријателите на кафе пред дуелот со Шпанија (фото)

Република - пред: 9 часа

Опуштена атмосфера, релаксирани ракометари… нашите момци одмараат пред вечерашниот дуел со Шпанците… #matchday #coffeetime #mkdnationalteam ☕️🇲🇰❤️⚽️ @ehfcroatia2018 #hummel @filip023 @filip_kuzmanovski @mirkulovski @g.ojleski3 A post shared by Kiril ...

Во проѕирен фустан и без гаќички: Деми Роуз ги покажа раскошните атрибути

Република - пред: 9 часа

Деми Роуз на Инстаграм објави провокативна фотографија на која импресионира и воодушевува со сексапилот и шармот со кои располага. Позирајќи во проѕирен фустан и без долна облека, во прв план го стави својот секси задник.

5 поврзани вести »

Двајца Албанци сакале да пренесат дрога преку Македонија за Грција

Република - пред: 9 часа

Поднесена е кривична пријава против двајцата Албанци, 36- годишниот С.С и 24- годишниот А.Т поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и ...

19 поврзани вести »

По 13 часа заврши опсадата на хотелот Интерконтинентал во Кабул, загинаа 5 лица

Република - пред: 9 часа

Опсадата што вчера се случи во хотелот Интерконтинентал во Кабул, ја расчистија авганистанските безбедносни сили. По 13 часа судир со напаѓачите од хотелот, загинаа најмалку пет лица, меѓу кои и еден странец а вкупно шест се повредени за време на ...

52 поврзани вести »

Мамеше во трката за прв да го фати крстот (видео)

Република - пред: 9 часа

За време на фрлањето на крстот во местото Бела Вода кај Крушевац во Србија, еден од луѓето кои се фрлаа по крстот, реши да мами и на лесен начин да дојде до истиот. Тој не беше застанат заедно со групата скокачи, туку стоеше покрај брегот на реката ...

4 поврзани вести »

Пападакис: Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот

Република - пред: 10 часа

„Не би се согласил дека постои разлика или разни изјави од страна на Грција, дури од почетокот на тој апсурден спор оклу името на Македонија. Изјавив неколкупати дека ставот на Грција е многу едноставен – Грција не ја интересира толку да се реши ...

122 поврзани вести »

Распустот заврши, утре во школо

Република - пред: 10 часа

По тринеделен зимски распуст, на настава ќе се вратат околу 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и 20.000 првачиња. Утре е првиот работен ден од второто полугодие на учебната 217/2018 година.

25 поврзани вести »

Легендата на данскиот ракомет: Македонија има еден голем проблем, полуфиналето е претешка задача за нив!

Република - пред: 10 часа

Македонија беше пријатно изненадување во првиот дел на Европското првенство во Хрватска, но тие свои добри изданија ќе мора да ги потврди и во втората фаза ако сака да дојде до нов историски пласман.

91 поврзани вести »

Се јави и Караманлис: Од каде тоа дека јас се обврзав да постои терминот Македонија во името?

Република - пред: 10 часа

По подолго време со изјава за медиумите се јави и поранешниот грчки премиер Костас Караманлис во чие време Грција постави вето за Македонија за приемот во НАТО во 2008 година на самитот во Букурешт.Тој тврди дека никогаш не се согласил во името на ...

2 поврзани вести »

МОС и Тврдокорни денеска ќе протестираат против двојазичност на Македонија

Република - пред: 10 часа

Македонски обединети сили (МОС), „Тврдокорни“ и уште неколку здруженија денеска во 13 часот пред Собранието на Република Македонија организираат „Протест против двојазничноста и албанизација на Македонија“.

61 поврзани вести »

Душебаев: Со Раул работев уште од дете, но вечерва немам друг избор освен да го победам

Република - пред: 10 часа

Алекс Душебаев вели дека има голема почит кон Раул Гоналез и Македонија, но вечерва единствена негова цел е Шпанија да победи. Голема е приврзаноста помеѓу Шпанија и Македонија кога станува збор за ракометот.

90 поврзани вести »

Монахињите од манастирот во Слепче со порака до грчките владици кои протестираат за името!

Република - пред: 10 часа

Сестринството при Слепченскиот Претеченски манастир напиша неколку стихови посветени на свештениците и владиците од Грчката православна црква, кои деновиве секојдневно се на улица и протести против правото на идентификација на македонскиот народ – ...

2 поврзани вести »