TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Приведено младо момче по бегство од КПУ Тетово

Република - пред: 10 часа

Полицијата го проведе 24-годишниот И.Џ., за кого бил распишан централен распис поради бегство од затворот во Тетово, под сомнение дека извршил 75 кривични дела. „По претходно превземени оперативни активности, полициски службеници од СВР Тетово ...

17 поврзани вести »

Да бидеме дел од магијата! Да навиваме за Македонија! (видео)

Република - пред: 10 часа

Вечерва Македонија има историска шанса да биде на чекор од полуфинале на европско првенство во ракомет. Да навиваме за нашите момци. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright).

4 поврзани вести »

Одвел прекрасна девојка во кревет и дознал дека таа е надарен маж, па напишал писмо за искуството!

Република - пред: 10 часа

После едноноќна авантура на овој маж му се променил животот, се што знаел претходно за себе се нашло под прашалник. Сега бара совет од порталот The Sun,од нивната колумнистка Dear Deidre. Ова е неговата приказна и советот кој го добил: Драга Deidre, ...

5 поврзани вести »

Полицијата со солзавец спречила физичка пресметка на Грци со Македонци на протест во Мелбурн (видео)

Република - пред: 11 часа

Грчка организација во Мелбурн вчера организирала протест под мотото „Не за продажба на името Македонија и Македонија секогаш ќе биде грчка“. На протестот со транспаренти и грчки знамиња, се извикувало „Македонија е грчка“, „Скопјани“, а учествувале ...

31 поврзани вести »

Алексис Санчез вмешан во скандал: На студентка и нудел пари за секс

Република - пред: 11 часа

Алексис Санчез ќе влезе во нова ера во својата кариера откако во скоро време треба да се официјализира неговиот трансфер во Манчестер јунајтед, но утрово англискиот таблоид „Сан“ објави секс-скандал поврзан со фудбалерот.

70 поврзани вести »

Заев и Ципрас на директна средба во Давос

Република - пред: 11 часа

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас наредната среда ќе се сретнат во Давос, Швајцарија, по новата рунда разговори за името во посредство на медијаторот Метју Нимиц.

25 поврзани вести »

Замена кај Шпанците: Опасниот пивот ќе игра против Македонија

Република - пред: 11 часа

Шпанија ќе биде посилена за Хулен Агинагалде за вечерашниот натпревар против Македонија, откако селекторот Жорди Рибера реши повторно да го вклучи одличниот пивот во составот. На утринскиот технички состанок беше потврдено дека Агинагалде ќе биде ...

46 поврзани вести »

Цуцуловски: Во овој свет единствено има диктати и уцени – допрва ќе следат проблеми

Република - пред: 11 часа

ПРОБЛЕМИ. Проблем со името. Проблем со јазикот. Проблем со соседите. Проблем со „иредентизмот.“ Проблем со историјата и со вреднувањето на историските настани. Проблем со нацијата и нејзината природа. Проблем со двојазичноста.

Среде ЕП Македонија останува без тренер

Република - пред: 11 часа

На последните два натпревари од главната фаза на ЕП во Хрватска репрезентацијата на Македонија ќе биде без еден тренер во стручниот штаб. Шпанецот Гарсија Парондо заминува од Вараждин и нема да биде дел од репрезентацијата на следните два ...

46 поврзани вести »

Почина Алисон Ширмор, продуцентот на „Војна на Ѕвездите“

Република - пред: 12 часа

На 54 години почина Алисон Ширмор, една од најпознатите продуценти на Холивуд. Алисон Ширмор ги продуцираше филмовите како што се “Војна на Ѕвездите”, “Игри на гладта”, “Пепелашка”. Според информациите кои ги пишува „Variety“, Алисон починала во ...

4 поврзани вести »

Македонија главна тема во грчкиот печат

Република - пред: 12 часа

Грчкиот печат со несмалено темпо продолжува, македонско – грчките односи и последните случувања во спорот со името да ги става во фокусот на вниманието. Насловните страници на денешните неделни изданија на весниците, јавува дописникот на МИА од ...

25 поврзани вести »

Миркуловски: Играме за тој чекор понатаму и ќе играме за тоа историско полуфинале

Република - пред: 12 часа

Во македонската ракометна репрезентација шест играчи имаат одиграно по 22 натпревара на Европските првенства, во таа група е и Филип Миркуловски, кој воедно има и постигнато 55 голови на сите досегашни дуели.

46 поврзани вести »

Како реагираат Македонците ако видат паричник на земја?! (видео)

Република - пред: 12 часа

Уште едно интересно видео на млад Јутјубер од Македонија. Овој пат социјален екпсперимент кој треба да ни каже колку се чесни жителите на Скопје. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права ...

2 поврзани вести »

Ципрас: Јас сум половина Македонец

Република - пред: 12 часа

Како што пренесува АНА-МПА, грчкиот премиер уверува дека ја почитува загриженоста, а особено чувствителните тонови на неговите сонародници во северна Грција. „Јас сум половина Македонец“, изјавил тој во интервјуто.

122 поврзани вести »

Познатиот рокер паднал по скали и починал

Република - пред: 12 часа

Басистот на групите The Kinks, Argent и The Zombies, Џим Родфорд починал по пад од скали, пренесува Би-Би-Си. Родфорд имал 76 години, а не е познато како точно паднал, пo што го загубил животот.

5 поврзани вести »

Фудбалер му ја скрши ногата на противникот и почна да плаче (видео)

Република - пред: 12 часа

Дуелот помеѓу Евертон и Вест Бромвич Албион нема да биде запаметен по играта и нерешениот резултат, туку многу повеќе поради скршеницата која ја доби домашниот фудбалер Џејмс МекКарти. Во 58.

13 поврзани вести »

Вучиќ обезбеди овци за Милан, трактор за жена – ги моли Србите на Косово да останат

Република - пред: 13 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ, овој викенд престојува на севeрот на Косово, каде се среќава и разговара со локалното српско население. Тој вчера 6 часа седеше во селото Лапље во близина на Приштина, каде доаѓаа и си одеа луѓе, кои му ги ...

50 поврзани вести »

Шпанија денеска на „менито“ на нашите ракометари

Република - пред: 13 часа

Македонската ракоемтна репрезентациј вечерва, 20:30 часот, ќе го одигра првиот натпревар во втората фаза. Пред „црвено-жолтите“ ќе стои Шпанија, со двајца за нашата јавност добро познати играчи актуелниот и екс членот на Вардар, Жоан Канељас и Алекс ...

90 поврзани вести »

Хрватска ја совлада Норвешка и ги задржа шансите за пласман во полуфинале

Република - пред: 22 часа

Хрватска ја оствари и втората победа во главната фаза на Европското ракометно првенство oткако вечерва ја совлада Норвешка со 32-28, со што ги задржа шансите за пласман во полуфиналето на овој турнир. На полувреме беше 17-15 за Хрватска, а во 36.

91 поврзани вести »

Падна договор: Алексис во Манчестер Јунајтед, Мхитарјан во Арсенал

Република - пред: 22 часа

По се изгледа во текот на утрешниот ден, или најдоцна во понеделник ќе се комплетира една од најзвучните размени во последните неколку години на Островот. Хенрик Мхитарјан ги прифатил условите на Арсенал и се согласил да се пресели на „Емирати“, а ...

70 поврзани вести »