TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Уапсен возач кој превезувал новинари кај Трамп: Обезбедувањето пронашло пиштол кај негo

Република - 19.02.2018

Возач на комбе кој превезувал новинари кои го следат претседателот Донал Трамп, е уапсен откако агентите на Тајната служба во неговата торба пронашле пиштол. Оружјето е откриено за време на претрес на возилото, пред влегување на имотот на ...

2 поврзани вести »

Дачиќ: ЕУ и западните земји ја „ставаат главата во песок“ пред големоалбанската политика

Република - 19.02.2018

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска ја осуди изјавата на албанскиот премиер Еди Рама и оцени дека ЕУ и западните земји ја „ставаат главата во песок“ пред, како што рече, големоалбанската политика.

102 поврзани вести »

Мелита, деколте, фотошоп (фото)

Република - 19.02.2018

Познатата водителка Мелита Ракичевиќ повторно ги почести своите фанови. Секако, во предеден план е нејзиното деколте. Но, како и секогаш, неизоставен дел од нејзините фотографи е мнооогу фотошоп! Republika.mk - содржините, графичките и техничките ...

3 поврзани вести »

Поранешниот селектор на Србија го засилува Вардар

Република - 19.02.2018

Поранешниот селектор на Србија и европски клупски првак, Дејан Периќ (47) од почетокот на март ќе биде дел од стручниот штаб на Вардар, соопштија од тимот. Периќ ќе биде одговорен за работата со голманите во „црвено-црниот“ клуб.

18 поврзани вести »

Шеесет истакнати Грци бараат на Македонија да и биде дозволено да го користи името

Република - 19.02.2018

И покрај противењето на Атина, шеесет истакнати грчки левичари во петицијата објавенa во печатените медиуми во четвртокот ја соопштиле својата одлука, соседна Македонија да биде признаена под уставното име.

Кој го хакна Андрија Милошевиќ?!

Република - 19.02.2018

Српскиот актер Андрија Милошевиќ ја Инстаграм објави дека профилот му е хакиран. Тој како и многу други познати личности се најде на мета на хакерите, но успеа да напиша порака и да ги извести обожавателите. -Профилот вчера беше хакиран.

2 поврзани вести »

Откако дозна дека е мртов, Сталоне мораше да докажува дека е жив

Република - 19.02.2018

Актерот Силвестер Сталоне требаше да докаже на фановите дека тој се уште е жив откако на социјалните мрежи повторно се прошири бизарна измама, во која се вели дека популарниот Роки починал од рак на простата.

26 поврзани вести »

Биткоинот двојно ја зголеми својата вредност

Република - 19.02.2018

Најпознатата крипто валута достигна 11.000 долари, со што речиси двојно ја зголеми вредноста откако претходно овој месец се намали на 6.000 долари. Биткоинот вчера достигна 11.328 долари по информацијата дека непознат инвеститор во периодот меѓу 9 и ...

45 поврзани вести »

Мицкоски оствари средба со хрватската амбасадорка во Македонија, Данијела Баришиќ

Република - 19.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со членот на Извршниот Комитет, Златко Перински, оствари средба со Хрватската амбасадорка во Република Македонија, Данијела Баришиќ. Како што информираат од партијата на средбата се разговарало ...

55 поврзани вести »

Математичка формула за траење на љубовната врска

Република - 19.02.2018

Истражување за трајноста на врските, кое опфатило 2.000 лица, ја откри формулата за траењето на една љубовна врска. Математички, таа гласи: L = 8 + 5У – 2P + 9Hm +3Mf + G – 3g – 5 х (Sm-Sf) х 2 + I + 1,5 х C.

6 поврзани вести »

ОЈО ќе отвори истрага за загинувањето на Калина и Александар

Република - 19.02.2018

Македонското обвинителство отвора истрага за смртта на двајцата планинари кои загинаа на Кајмакчалан, објави Макфакс. Според извори од обвинителството, како што пишува Макфакс, се чекаат резултатите од обдукцискиот наод изготвен од Судската медицина ...

28 поврзани вести »

Градоначалникот на Радовиш ги части фигаро за коса колешките од Општината

Република - 19.02.2018

Градоначалникот на Радовиш, Герасим Конзулов , ќе ги части жените во со фигаро за коса за Денот на жената 8-ми Март. Ова стои и во огласот кој го објави Општина Радовиш- оглас за доделување на договор за јавна набавка на подароци за Денот на жената ...

36 поврзани вести »

СЈО куртули, пајакот се смилува над нивните возила (фото)

Република - 19.02.2018

Обвинителите на СЈО, кои денеска пристигнаа во Кривичниот суд со службените автомобили, поради одржување на неколку судски рочишта за малку ќе останеа без автомобилите, објави Локално.мк. Токму поради преголемиот број на рочишта кои се одржуваат, ...

6 поврзани вести »

Законот за јазици се уште на стенд бај

Република - 19.02.2018

Законот за јазици се уште не стенд бај. 35.000 амандмани се преведени веќе некое време ама никој не споменува дали и кога тие би се нашле на дневен ред на собраниска седница. Ниту денешна редовна координација на спикерот Џафери со пратеничките групи ...

56 поврзани вести »

Борис Дамовски до судот: Извадете ме од оваа мувла

Република - 19.02.2018

На денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје се разгледуваше жалбата на одбраната на Дамовски на решението на Основниот суд Скопје 1 за продолжување на притворот. Одбраната на Дамовски апелираше на почитување на одредбите од Европската ...

На лизгачката Габриела Пападакис и се скина костимот, но го заврши настапот (видео)

Република - 19.02.2018

Французинката Габриела Пападакис доживеа голема непријатност кога за време на настапот со партнерот Гијом Сизерон, и се скина дел од костимот. Но и покрај тоа ова натпреварувачка во уметничко лизгање успеа во обидот да ја заврши точката од ...

16 поврзани вести »

Првите функционери на ДУИ обвинети од СЈО на 16 март седнуваат на обвинителна клупа

Република - 19.02.2018

Првите функционери на ДУИ обвинети во случајот „Титаник 3“ на специјалното јавно обвинителство, Ејуп Алими и Исмет Гури, на 16 март седнуваат на обвинителна клупа, дознава „Макфакс“. Тие се обвинети дека уништувале изборен материјал.

На властите во Софија најмногу им одговара името Вардарска Македонија

Република - 19.02.2018

Бугарскиот новинар, Костадин Филипов, вели дека Бугарија може да се противи на евентуалното решение за името кое би го договориле Македонија и Грција. Според дел од бугарските политички кругови, вели Филипов, името со географска одредница Северна ...

Двете крила на БЕСА ќе бараат регистрација

Република - 19.02.2018

Двете крила на Беса ќе бараат регистрација на партијата под истото име. По одржувањето на конгресот на скопското крило и изборот на Африм Гаши за претседател партиските органи ја подготвуват целокупната документација која во најкус рок ќе биде ...

26 поврзани вести »

Алсат-M: Укината царината за увоз на акумулатори, полска компанија никаде

Република - 19.02.2018

И покрај тоа што поминаа речиси три месеци откако владата ја укина царината за увоз на литиум-јонски акумулатори, сеуште нема детали за тоа дали и кога полската компанија која беше избрана како алиби за еден таков чекор, ќе инвестира во нашата земја.

4 поврзани вести »