TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

Руските хокеари ја победија Германија и станаа олимписки шампиони првпат по 1992 година

Руска реч - пред: 2 часа

Хокеарската репрезентација на Русија ја победи Германија во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг со резултат 4:3. Победоносниот гол го постигна 18-годишниот Кирил Капризов. Претходно Никита Гусев двапати ја затресе противничката мрежа, а ...

122 поврзани вести »

Сирија: Руските „Сонцепјок“ и „Змеј Горинич“ ќе ги демолираат терористите во Источна Гута

Руска реч - пред: 15 часа

Сириската армија, во координација со своите сојузници, се подготвува целосно да го уништи терористичкото легло кое се наоѓа на периферијата на главниот град Дамаск. Со цел да се спроведе оваа многу комплицирана задача, ќе се ангажираат и руските ...

63 поврзани вести »

Југословенски „калашников“: Копија на легендата или легендарна копија?

Руска реч - пред: 17 часа

Автоматот на Михаил Калашников е најпознатата и најзастапената автоматска пушка на светот. Токму затоа оригиналот и доживеа многу домашни и странски верзии. Во овој текст ќе посветиме неколку зборови за неговата југословенска верзија чие ...

Гладијатори на 21 век: Најопасните руски ММА борци во акција

Руска реч - пред: 1 ден

Нурмагомедов, Емелјаненко и другите легендарни ММА борци покажуваат што умеат. #1 Хабиб Нурмагомедов Global Look Press Хабиб Нурмагомедов е единствениот руски ММА борец на официјалната ранг-листа на UFC лигата, каде го зазема второто место во лесна ...

Транспортниот авион Ил-76МД успешно се проба во улогата на бомбардер

Руска реч - 23.02.2018

На полигонот во Тверската област пилотските екипажи на руските транспортни авиони Ил-76МД увежбуваа фрлање на бомби и гаѓање од топови поставени на задниот дел на леталото. Гаѓани се копнени цели кои имитираа лесна оклопна и автомобилска техника на ...

Хокеарската репрезентација на Русија ја победи Чешка и првпат по 1998 влезе во финале на Олимпијада

Руска реч - 23.02.2018

Во полуфиналниот меч на Олимпијадата во Пјонгчанг руските хокеари убедливо ги победија Чесите со резултат 3:0. Хокеарската репрезентација на Русија по 20 години се пласираше во финалето на Зимските олимписки игри победувајќи ја репрезентацијата на ...

122 поврзани вести »

Алина Загитова освои злато во Пјонгчанг, Евгенија Медведева сребро

Руска реч - 23.02.2018

Русинките Алина загитова и Евгенија Медведева ги освоија првото и второто место во уметничко лизгање на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. Златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои 15-годишната Русинка Алина ...

122 поврзани вести »