TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Столтенберг денеска ќе се обрати на Собранието на Македонија

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа имаше неофицијална вечера со дел од неговите денешни официјални домаќини во ресторан на периферијата на Скопје, откако на Скопскиот аеродром го пречека министерката за одбрана Радмила Шеќеринска.

153 поврзани вести »

Законот за јазиците до 9 февруари пак во Собрание, откако Иванов одби да го потпише

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Законот за употреба на јазиците најдоцна до 9 февруари треба повторно да биде ставен на разгледување во Собранието, откако претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека нема да го потпише указот, бидејќи го смета за противуставен.

95 поврзани вести »

Владата ќе го анализира предлогот НА Нимиц ЗА кој преговарачот НАУМОВСКИ рече дека е далеку од достоинствен

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Владата соопшти дека внимателно ќе го анализира предлогот на посредникот за името Метју Нимиц, откако претходно македонскиот преговарач Васко Наумовски кажа дека е далеку од достоинствен. Вчера во Њујорк, посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц ...

28 поврзани вести »

Не може да се оштети веќе оштетена фасада, обвинителството се откажа од гонење на пратеникот Павле Богоевски

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Судскиот процес што се водеше во Основниот суд Скопје 1 против пратеникот Павле Богоевски од Шарената револуција се стопира на барање на Обвинителството. Тоа констатира дека фасадата на зградата на Министерството за култура, која е прогласена за ...

14 поврзани вести »

Македонија ќе ја почне главната фаза на Европското како лидер на групата во Вараждин

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Македонската ракометна репрезентација ќе стартува како лидер во својата група од главната фаза на Европското првенство во Хрватска, како единствена селекција која што пренесува три бода од прелиминарната фаза.

137 поврзани вести »

Моделите со маски од кучиња на париската модна машка недела

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Модниот свет му рече „чао “на Милано и „здраво“ на Париз. Францускиот главен град следниве пет дена ќе понуди педесет модни ревии, забави, бизнис-договори од милиони долари, како и најнови трендови во машката мода.

Предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение, кажа преговарачот Наумовски по средбата во Њујорк

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Македонскиот преговарач за името Васко Наумовски, по денешната средба со посредникот на ОН Метју Нимиц и грчкиот преговарач Адамантиос Василакис во Њујорк, во изјава за „Сител“ кажа дека предлозите изнесени од Нимиц се далеку од достоинствено ...

28 поврзани вести »

Унгарија усвои пакет закони „Стоп Сорос“ за борба против илегална имиграција

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Унгарската националистичка влада на чело со Виктор Орбан усвои нов пакет закони за борба против илегалната имиграција, за која вели дека ја поткопува европската стабилност и е делумно поттикната од милијардерот Џорџ Сорос.

3 поврзани вести »

Реми со европскиот првак Германија, ракометарите со три бода во втората фаза

Сакам да кажам - пред: 9 часа

Машката ракометна репрезентација не успеа за првпат во својата историја да ја победи Германија, но, сепак, пренесува големи три бода во вториот круг од Европското првенство во Хрватска, што ќе се игра во Вараждин.

137 поврзани вести »

Иванов не го потпишува законот за употреба на јазиците

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Претседателот Ѓорге Иванов кажа дека донел одлука да не го потпишува Указот за прогласување на Законот на употреба на јазиците, усвоен од Собранието на 11 јануари. Иванов, во обраќањето од претседателската резиденција, кажа дека европското знаменце ...

95 поврзани вести »

Велешкиот комуналец „Дервен“ ги пумпал цените кон Општината за да вработува партиски кадри на вмро-дпмне, тврди ...

Сакам да кажам - пред: 11 часа

НИКОТ КОЦЕВСКИ Долгот на Општина Велес кон Јавното комунално претпријкатие „Дервен“ изнесува 1,5 милиони евра, ниту една фактура не била платена од 2014. Општина Велес му должи на Јавното комунално претпријкатие „Дервен“ 1,5 милиони евра (89,3 ...

2 поврзани вести »

Загадувањето ги засилува алергиите, промоција на учебник за сите видови алергии

Сакам да кажам - пред: 13 часа

Секој втор или трет Македонец има алергија, кажа проф. д-р Дејан Докиќ, директор на Клиниката за пулмологија и алергологија на презентацијата на новиот учебник „Алергологија“. Тој кажа дека според студијата направена во 2003 година бројот на болни ...

21 поврзани вести »

Првачињата нема да имаат повеќе од четири часа дневно, најави Дескоска

Сакам да кажам - пред: 13 часа

Нов образовен модел за основците од прво до трето одделение, најави министерката за образование и наука Рента Дескоска. Таа кажа дека наставниот модел кој е подготвен од работната група во Министерството ја прилагодува нaставната програма кон ...

49 поврзани вести »

Двете кореи ќе маршираат заедно на отворањето на Зимската олимпијада

Сакам да кажам - пред: 13 часа

Спортистите од Јужна и Северна Кореја ќе маршираат заедно, под едно знаме, на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што е голем дипломатски напредок по неколкудневните преговори на двете земји, први по две години пауза.

62 поврзани вести »

Кандидатите за судии ќе полагаат испит со познати прашања, Рашковски ќе казнува

Сакам да кажам - пред: 13 часа

Академијата за судии и обвинители со циркуларен мејл испратен до сите 20-тина предавачи (судии, обвинители, професори, експерти од МВР) ги тера да откријат прашањата што ги спремиле за полагањето на шестата генерација слушатели на академијата.

3 поврзани вести »

Заев твита како Трамп оти така му дошло

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Премиерот Зоран Заев пред малку твитна дека е дојдено време сите да се вложиме за заедничка повисока цел – успехот на Македонија, во пресрет на денешните преговори за името во Њујорк и утрешната посета на генералниот секретар на НАТО Јенс ...

СОНК протестираше пред Владата за поголеми плати, К15 и против притисоци на работно место

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Синдикатот за образование и наука денес пет минути до дванаесет протестираше Владата со барање да престане притисокот од раководните органи во јавните институции врз работниците, државата да обезбеди пристојна плата и пристојни услови за работа.

26 поврзани вести »

Северна Кореја ќе испрати „армија од 230 убавици“ на зимската олимпијада

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Северна Кореја договори со Јужна Кореја да испрати голема делегација на претстојните Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, но таа нема да вклучува само спортисти. Тие ќе бидат придружувани од 230 навивачки од таканаречената „армија на убавици“, која ...

62 поврзани вести »

Столтенберг ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Со највисоки државни и воени почести генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг утре ќе биде пречекан пред Владата од премиерот Зоран Заев. Средбата со премиерот Заев е закажана за 15 часот со официјална церемонија за пречек на највисоки гости.

153 поврзани вести »

Од куќата на поетот Ацо Шопов остана Само искршена спомен плоча

Сакам да кажам - пред: 15 часа

Вандали ја искршиле спомен плочата посветена на револуционерот Ацо Шопов. Сојузот на борците ја постави оваа спомен плоча на оградниот зид од неговата родна куќа во таканареченото Горно Маало во Штип.