TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

Вардар во финишот го „скрши“ жилавиот ПИК Сегед

Шеталиште - пред: 7 часа

Македонскиот и актуелен европски шампион Вардар многу потешко од очекуваното стигна до деветтата победа во Лигата на шампионите, откако попладнево пред својата публика во Јане Сандански го совлада унгарскиот ПИК Сегед со 34-30 (16-14).

85 поврзани вести »

МЗТ Скопје го освои Купот на Македонија во кошарка

Шеталиште - пред: 7 часа

Актуелниот кошаркарски шампион МЗТ СКопје го доби „вечното дерби“ против Работнички во Куп-финалето со 76-67 и дојде до деветтата Куп-титула во својата историја, со што на вечната листа во ова натпреварување се изедначи со лутиот ривал.

44 поврзани вести »

Вардар пресилен за Победа, Трифуновски е херојот на Пелистер

Шеталиште - пред: 7 часа

Први три бода на Вардар во пролетниот дел. Денес на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје нашиот тим ја совлада Победа, и дојде до триумф од 3-0. Головите на Барсегјан во првиот, и двата на Максимов во вториот дел го донесоа тимот до ...

41 поврзани вести »

ФОТО: Прилепчани под маски – “Прочка 2018”

Шеталиште - пред: 11 часа

Со големото карневалско дефиле на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ на околу 1.000 маскирани од земјава и странство во Прилеп се одржа 17. меѓународен карневал „Прочка 2018“. Традиционално, дефилето го отворија карневалските мажоретки и ...

119 поврзани вести »

Ја ограбил сопругата за да го купи Портсмут

Шеталиште - пред: 12 часа

Поранешниот сопственик на фудбалскиот клуб Портсмут Сулејман Ал Фахим е обвинет дека и украл на својата сопруга 5 милиони фунти за да го купи клубот. Сулејман Ал Фахим, бизнисменот кој го поседувал клубот само шест недели во Премиер Лигата во 2009 ...

Семинар за едрење попладнево во Охрид

Шеталиште - пред: 13 часа

Во вилата и винаријата „Мал Свети Климент“ денеска со почеток во 18 часот во организација на охридскиот клуб „Акватика Јахтинг“ ќе се одржи семинар за спортско едрење во Охрид. На семинарот предавање ќе држи Хуго Шраф кој специјално доаѓа од Велика ...

Познати четвртфиналните двојки од ФА Купот

Шеталиште - пред: 13 часа

Веднаш по вечерашните натпревари во рамките од осминафиналето на ФА Купот беше извршена ждрепката за следната четвртфинална фаза. По ждрепката не добивме некој дерби натпревар што значи дека сите фаворити кои останаа во натпреварувањето имаат голема ...

Никола Ѓорѓев пратен на позајмица во Арау

Шеталиште - пред: 14 часа

Македонскиот младински репрезентативец кој има и пет настапи за сениорската репрезентација, Никола Ѓорѓев потпиша шестмесечен договор за позајмица со швајцарскиот второлигаш Арау. Талентираниот фудбалер од средниот ред со офанзивни карактеристики не ...

Тaтко, мајка и брат од Битола притворени, ќерката и тројца полицајци во болница

Шеталиште - пред: 15 часа

Во Битола вчера Т.Т. (59) пријавил во полиција дека неговата ќерка М.Т. (33) го вознемирува. Тројца полицајци заедно со екипа на Итна медицинска помош се упатиле на местото на настанот. Таму М.Т. физички се пресметувала со Т.Т.

28 поврзани вести »

Арсенал ќе понуди 50 милиони евра за Вернер

Шеталиште - пред: 15 часа

Арсенал е следниот тим кој ќе се натпреварува за гол-машината на Лајпциг, Тимо Вернер во текот на летото, вели „Сан“. Германскиот репрезентативец е трансфер цел за уште неколку големи екипи од Велика Британија, како што се Ливерпул и Манчестер ...

Гатусо со совет за Кутроне: Под итно пронајди си девојка

Шеталиште - пред: 16 часа

Тренерот на Милан, Џенаро Гатузо има едноставен совет за својот играч, Патрик Кутроне, советувајќи му да си најде девојка за да не мисли на остварувањата кои ги направи со „росонерите“. „Се надевам дека ќе најде прекрасна девојка за да може да се ...

12 поврзани вести »

Пандев стрелец против Интер, Џенова со нова победа

Шеталиште - пред: 17 часа

Откако претходно стрелаше на дуелот со својот поранешен тим Лацио, одмаздувајќи се за коментарите кои го следеа со години, Горан Пандев му даде гол и на тимот со кој ја освои европската титула, Интер, помагајќи Џенова да стигне до важна 2-0 победа, ...

28 поврзани вести »

Дарио Ивановски нов рекордер на 3.000 метри во сала

Шеталиште - пред: 18 часа

Македонскиот репрезнтативец атлетичар Дарио Ивановски постави нов македонски рекорд на патеката од 3.000 метри во сала. На Балканскиот шампионат што се одржува во Истанбул, македонскиот репрезентативец Ивановски истрча одлична трка во која во ...

3 поврзани вести »

ФОТО: Нови дресови за иднината на женскиот ракомет во Битола

Шеталиште - 17.02.2018

Во спортската сала на Средното медицинско училиште„Д-р Јован Калаузи“ во Битола се одигра пријателски натпревар помеѓу екипата на пионерките на ЖРК Пелистер од Битола и пионерките на ЖРК Кичево.

Саботно „корзо“ на битолчани (17.02.2018)

Шеталиште - 17.02.2018

Специјално за сите битолчани Ви претставуваме како изгледавте низ нашиот „папарацо“ објектив на 17.02.2018. Сите оние кои се дел од нашето Саботно Корзо ќе бидат дел од телевизиското издание на Саботното Корзо на Тера Телевизија во ново уникатно ...

Еурофарм поразен во Норвешка, заврши европската пролет за битолчани

Шеталиште - 17.02.2018

Еурофарм Работник го заврши својот настап во Челинџ Купот. Битолскиот состав минатата седмица загуби пред своите гледачи од Филинген Берген со 25-22, додека пак денеска во Норвешка доживеа пораз од 36-28 и тоа откако имаше голем пад во играта во ...

9 поврзани вести »

5 безвременски трендови кои никогаш не излегуваат од мода

Шеталиште - 17.02.2018

Постојат различни трендови кои доаѓаат и си одат, но постојат и неколку од нив кои никогаш не заминуваат, засекогаш остануваат, не излегувајќи од мода . Во продолжение, погледнете со кои од светските трендови никогаш не можете да направите грешки. 1.

ФОТО: Прилепско кафе (16.02.2018)

Шеталиште - 17.02.2018

Ви го претставуваме Прилепското кафе, специјално за сите прилепчани, како изгледавте низ нашиот „папарацо“ објектив на 16.02.2018. Се гледаме и наредната недела во центарот на ...

ФОТО: Креативни маски продефилираа на детскиот карневал „Прочка 2018“

Шеталиште - 17.02.2018

Креативност, инвенција, колоритност, со автентичка кореографија, преку 200 ученици од сите училишта во Прилеп, продефилираа во центарот на Прилеп. „Европска Унија, „Маша и Медо“, „Фроузен“, ликови од цртаните филмови, од детските приказни, прекрасни ...

119 поврзани вести »

Естер Ледецки со неверојатен подвиг во супервелеслалом

Шеталиште - 17.02.2018

Естер Ладецка приреди огромно изненадување во денешната трка во супер-велеслалом на ЗОИ во Пјонгчанг. Скијачката од Чешка која е главно ориентрирана со настапи во сноуборд, успеа сензационално да го освои златниот медал пред Австријката Ана Вејт и ...

13 поврзани вести »