TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

3 потези кои можат да ја спасат врската после афера!

Шеталиште - 24.02.2018

Тоа е болно, тоа е срамно, чудно и лошо чувство. Микс на емоции и од едната страна и од другата. И од онаа која изневерува и од онаа страна која е изневерена. На никој не би му ја посакувае оваа ситуација, но ако веќе размислуваме за неа како ...

Бекер ќе го замени Фереро во тренерскиот тим на Зверев

Шеталиште - 24.02.2018

Германскиот тенисер Александар Зверев, кој во моментов е петти на АТП листата, ја раскина соработката со Хуан Карлос Ферер и во преодниот период најверојатно ќе тренира со Борис Бекер. Зверев со шпанскиот стручњак соработуваше повеќе од седум месеци ...

4 поврзани вести »

Архимандритот Партениј добитник на наградата за трајни вредности

Шеталиште - 24.02.2018

На манифестацијата „Избираме најуспешни битолчани“, за прв пат беше доделена и единствена награда од таков вид, воведена за прв пат – награда за трајни вредности, која ердакцијата на „Битолски весник“ му ја додели на бигорскиот старец и игумен, ...

3 поврзани вести »

Швајцарија златна во првото екипно финале во алпско скијање

Шеталиште - 24.02.2018

Репрезентацијата на Швајцарија го освои историското прво злато во новата дисциплина на Зимските олимписки игри – алпска комбинација екипно. Во составот на швајцарската селекција беа Денис Дајерберд, Рамон Зенозерн, Венди Холденер и Даниел Јул.

8 поврзани вести »

Исмаил Лумановски добитник на наградата „Ајри Демировски“

Шеталиште - 24.02.2018

Младиот и светски афирмиран кларинетист од Битола, Исмаил Лумановски, годинава е добитник на признанието „Ајри Демировски“, востановено во чест на авторот на антологиската песна „Битола мој роден крај“, кое „Битолски весник“ веќе неколку години ...

Коњановски: 300 вработени во РЕК Битола се жртва на политички реваншизам на СДСМ

Шеталиште - 24.02.2018

Советникот од ВМРО ДПМНЕ во Советот на Општина Битола, Тони Коњановски денеска на прес-конференција истакна дека раководството на РЕК Битола деновиве на најгруб начин удрило и врз вработените во претпријатието.

5 поврзани вести »

Францускиот амбасадор Тимоние го посети Малиот битолски монмартр

Шеталиште - 24.02.2018

Францускиот амбасадор, Крситијан Тимоние кој вчера беше во работна посета на Битола, го посети и Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ во Битола. Раководителот на студиото, Коста Хаџиантоновски го запозна со ризницата со која располага ...

Нисканен злаен на 50 километри скијачко трчање

Шеталиште - 24.02.2018

Ливо Нискинен од Финска ја освои олимписката титула на 50 километри крос-кантри класичен стил на Игрите во Понг Џанг. Финецот победи со време 2:08.21 часа и успеа да биде побрз од претставникот на Русија Александар Болшунов за 18.7 секунди.

5 поврзани вести »

ФОТО: Прилепско кафе (23.02.2018)

Шеталиште - 24.02.2018

Ви го претставуваме Прилепското кафе, специјално за сите прилепчани, како изгледавте низ нашиот „папарацо“ објектив на 23.02.2018. Се гледаме и наредната недела во центарот на ...

30 поврзани вести »

ОУ „Стив Наумов“ дел од програмата Еразмус+, ќе партиципира за зголемување на еколошката свест кај најмладите

Шеталиште - 24.02.2018

Со цел да се намали загадувањето, а исто така и да се одбележи започнувањето на еколошките активности поврзани со заштеда на енергија во рамките на проектот „Erasmus+ Green schools 2.0 for a sustainable future“, учениците од ОУ ,,Стив Наумов” – ...