TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Чуварот не му се спротивставил на напаѓачот во средното училиште во Флорида

Сител - 23.02.2018

- Полицаецот чувар Скот Питерсон, кој бил на должност во средното училиште во Флорида кога поранешниот ученик Николас Круз уби 17 лица, стоел околу четири минути пред зградата и не влегол внатре за да го спречи нападот, изјави шерифот на областа ...

32 поврзани вести »

Трибина за актуелните аспекти на книжевната критика

Сител - 23.02.2018

Друштвото на писателите на Македонија и Институтот за македонска литература при УКИМ денеска напладне ќе организираат трибина за актуелните аспекти на книжевната критика. На трибината насловена „Критиката - актуелни аспекти“ ќе учествуваат ...

10 поврзани вести »

Државата го вклучува приватниот сектор во локалниот економски развој

Сител - 23.02.2018

Меморандум за соработка за вклучување на приватниот сектор во проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем ќе потпишат денеска министерот за економија Крешник Бектеши и раководителот на проектот Мирјана Македонска.

16 поврзани вести »

Русија: Во Источна Гута се води масовна кампања со дезинформации

Сител - 23.02.2018

- Постојаниот претставник на Русија во Обединети нации, Василиј Небензаја ги обвини медиумите за масовна кампања со дезинформации за ситуацијата во Источна Гута, додавајќи оти не се наведува „непријатната вистина“ дека во тој регион има неколку ...

43 поврзани вести »

Јункер в недела во Македонија на средби со државниот врв

Сител - 23.02.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија, во рамки на која до 1-ви март ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан.

64 поврзани вести »

Прашањето за името на дневен ред на средбата Ципрас - Меркел во Брисел

Сител - 23.02.2018

- Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалната средба на 27-те земји членки на ЕУ, објави ...

43 поврзани вести »

Нови осцилации за прашањето за името

Сител - 23.02.2018

Барања за промена на Уставот како предуслов за решавање на прашањето за името, ставови дека тоа нема да стаса во грчкиот Парламент во наредните десет години, но и објава за поддршка од Грција на кандидатурата на Македонија во Јадранско-јонската ...

43 поврзани вести »

Димитров на форум на ЦЕПС во Брисел

Сител - 23.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска ќе учествува на форумот ЦЕПС Идеас Лаб 2018, во Брисел организиран од страна на Центарот за европски политички студии. Како што соопшти МНР, предвидено е Димитров да има свое излагање на две ...

Облачно и суво со умерен ветер

Сител - 23.02.2018

Времето денеска ќе биде претежно облачно и суво, со умерен југоисточен ветер. Во крајните јужни и северни планински делови, особено попладне, ќе има услови за претежно слаб снег. Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од пет ...