TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Страшна сообраќајка во Батинци: Мерцедес пропадна во одводен канал, тројца тешко повредени

Сител - пред: 3 часа

Ноќеска околу 23,55 часот во с.Батинци-скопско се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистерски таблици управувано од Е.Л. (36) од с. Ќојлија излетало од патот удрило во бетонски ѕид а потоа пропаднало ...

8 поврзани вести »

Охриѓанец тешко повреден во страотен судар кај Косел

Сител - пред: 3 часа

Синоќа во 22,00 часот на магистралниот пат Охрид–Ресен после с.Косел, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со битолски регистерски таблици управувано од С.Ј.

23 поврзани вести »

Мицкоски со честитка за Водици: Радоста, среќата и бериќетот да надвладеат на овој ден и во текот на целата година, ...

Сител - пред: 3 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан која ви ја пренесуваме во целсот: Ваше Блаженство, Денес, славејќи ...

76 поврзани вести »

Врапчароски го фати крстот во Кичево

Сител - пред: 3 часа

Христијан Врапчароски од Кичево беше најсреќниот меѓу триесеттината верници и го фати Светиот крст на денешното одбележување на верскиот празник Богојавление-Водици во овој град. Претходно утрово се одржа Богослужба за празникот Богојавление - ...

71 поврзани вести »

Честитка од Џафери по повод Водици - Богојавление

Сител - пред: 3 часа

Претседателот на Собранието на РМ, Талат Џафери упати честитка до православните верници по повод празникот Богојавление - Водици. -Ми причинува особена чест од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, и од мое лично име, на сите ...

76 поврзани вести »

Водици во Тиквешијата

Сител - пред: 4 часа

„Водици“ или „Богојавление“ е денот на кој според христијанското предание Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан, а Водици традиционално се одбележува во Тиквешијата, информираат денеска за МИА етнолозите Кети Ванчева и Томе ...

77 поврзани вести »

Фрлањето на крстот за Богојавление - Водици, вековна традиција кај православниот македонски народ

Сител - пред: 4 часа

Традицијата за Богојавление - Водици да се фрла крст во водите постои од секогаш кај православниот македонски ...

77 поврзани вести »

Шести предлог: Ракометна Македонија!

Сител - пред: 4 часа

И додека во сенка на Европското првенство во ракомет се преговара за ново име на нашата држава во Хрватска нашите репрезентативци секаде се пречекани и поздравени како Македонци а репрезентацијата ословувана како Македонија.

25 поврзани вести »

Ја слушна богојавленската литургија па нурна во ледената вода: Вака Путин заплива по чесниот крст

Сител - пред: 4 часа

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател учествувал во богојавленското капење, нуркајќи во ледената водат на езерото. -По повод празникот Богојавление Путин отслуша дел од литургијата и учествуваше во ...

33 поврзани вести »

Заев: Овој празник исполнува со оптимизам дека доброто никогаш не згаснува

Сител - пред: 4 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Богојавление – Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, и до сите православни ...

76 поврзани вести »

Како православните христијани низ светот го прославуваат Богојавление - Водици

Сител - пред: 4 часа

Богојавление денеска го слават и Руската , Украинската и Српската православна црква. Останатите цркви пак, кои се водат по Григоријанскиот календар, како Грчката, Бугарската и Вселенската Патријарпија, водици го одбележаа на 6 јануари.

77 поврзани вести »

Честитка од претседателот Иванов по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици

Сител - пред: 4 часа

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

76 поврзани вести »

Охриѓанецот Иван Лотески најсреќен меѓу пливачите во Охрид

Сител - пред: 4 часа

Иван Лотески од Охрид меѓу стотината верници кои утрово се фрлаа по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, беше најсреќен и прв успеа да доплива до крстот. Тој после 14 обиди успеа годинава да го фати крстот.

31 поврзани вести »

Богојавление - Водици се чествува и во Охрид

Сител - пред: 5 часа

Утрово со Златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“- Каменско во 08:00 часот почна чествувањето по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици. Света златоустова литургија ќе има во сите парохиски цркви во Охрид ...

76 поврзани вести »

Премиерот Заев на Водици во Струга

Сител - пред: 5 часа

По повод чествувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици, денеска премиерот Зоран Заев ќе биде во Струга. Како што информира владината прес-служба, Заев ќе присуствува на чинот на положување на крстот и осветување на водите во ...

76 поврзани вести »

Пренос на Сител од Богојавление - Водици во Скопје и Охрид

Сител - пред: 6 часа

Традиционалното спуштање на крстот во водите на Вардар почнува денеска во 12 часот од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ и ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан. Претходно, во 9 часот, архиепископот г.г.

44 поврзани вести »

Денеска е Богојавление - Водици, денот кога водите стануваат лековити

Сител - пред: 6 часа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јануари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера.

77 поврзани вести »

Студено утро, топол ден

Сител - пред: 6 часа

Денес ќе биде суво, насекаде со негативни утрински температури, во текот на денот повремено со умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до минус осум степени, а дневната од еден до 12 степени.

33 поврзани вести »

Столе како мало дете во репрезентацијата: Плаче дете, на ти лижавче

Сител - пред: 15 часа

Столе Стоилов три меча доби ќотек на ЕП како за цела година, но најмалку му беше до славје по мечот со Германија откако утна зицер за победа, па дури и призна дека ремито ич не му е слатко кога ќе утнеш таква шанса.

35 поврзани вести »

Ѕирнете во луксузниот комплекс каде што се сместени македонските ракометари

Сител - пред: 15 часа

Климатизирани соби со Wi-Fi, спа центар, спортска сала, фитнес центар, базен, се само дел од услугите кои ги нуди луксузниот комплекс „Свети Мартин“ во кој се сместени нашите ракометари. Тие во комплексот се чекираа денеска, откако го напуштија ...

4 поврзани вести »