TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Хрватите за Раул: Шпанецов како да е роден во Охрид... Растура со јазикот

Сител - пред: 16 часа

Според многумина, без дилеми, Македонија е најголемото изненадување во досегашниот тек од Европското првенство. Нашата селекција буди симпатии кај сите, а особено кај домаќинот Хрватска кои со восхит гледаат на „црвено-жолтите“.

3 поврзани вести »

ЕП – Хрватска 2018: Циндриќ: Македонските навивачи покажуваат како треба да се навива

Сител - пред: 16 часа

На вечерашниот дуел Хрватска – Белорусија домаќинот победи со 25:23, а клучниот гол за победа под пасивен напад го постигна „вардарецот“ Лука Циндриќ, кој дуелот гоза врши со 4 голови. За настапите на Македонија на овој шампионат тој изјави: - Ги ...

69 поврзани вести »

Червар ја искоментира играта на Македонија под водство на Раул

Сител - пред: 16 часа

Лино Червар, стратегот на Хрватска, по натпреварот против Белорусија доби и прашање за Македонија, а на истото одговори позитивно. Нашата репрезентација нема пораз на Европското првенство, како прва се пласира понатаму, а Лино вели дека нашата ...

53 поврзани вести »

Росана: „Јадев ќотек оти децата мислеа дека сум Маријана“

Сител - пред: 16 часа

„Како деца ќе излезевме пред зграда да си играме. Маријана секогаш ќе излезеше прва, ќе се искараше со некое другарче, ќе го натепаше и ќе избегаше дома. Во меѓувреме, ќе излезев јас и ни крива ни должна ќе добиев ќотек, зашто децата мислеа дека сум ...

2 поврзани вести »

Влезниците во Вараждин „пламнаа“ за миг, за 100 евра карта и превоз преку туристичка агенција

Сител - пред: 16 часа

Репрезентацијата на Македонија во вториот круг на Европското првенство (ЕП) се сели во Вараждин, во далеку помала сала од „Арена“, па така, влезниците за втората фаза се веќе распродадени.

187 поврзани вести »

ТОП 5: Столе стрелец на најубавиот, 4-то место за цепелинот на Кире и Филип

Сител - пред: 17 часа

Македонија вчера одигра реми 25:25 против Европскиот шампион Германија, а во овој натпревар Стојанче Стоилов го постигна најубавиот гол во првата фаза, според изборот на ЕХФ. Македонскиот „воин“ од зад грб со силен удар успеа да го совлада ...

3 поврзани вести »

Се огласи и германскиот џин- еве што мисли Фин Лемке за Столе Стоилов

Сител - пред: 17 часа

Германскиот ракометар Фин Лемке требаше да биде дефанзивниот џокер на тренерот Прокоп во дуелот со македонската репрезентација. Во однос на искуството за дуелите на линијата од шест метри со Стојанче Стоилов Лемке вели: “Тој е силен дечко.

22 поврзани вести »

Еве колку пари ќе добијат македонските ракометари за успехот во првата фаза

Сител - пред: 17 часа

Македонските ракометари кои без пораз ја минаа првата фаза од Европскиот шампионат во Хрватска, повеќе од сигурно е дека ја заслужија и првата ветена премија од страна на Ракометната федерација на Македонија.

38 поврзани вести »

Голем проблем за Фалангата - како да влезат во салата!

Сител - пред: 17 часа

Ракометната репрезентација на Макеоднија од загреб се пресели во Вараждин каде што ќе бидат одиграни натпреварите од Групата 2, а големиот број на навивачи се во проблем. Екипата на селекторот Раул Гонзалес во првиот круг беше сјајна и со победите ...

187 поврзани вести »

Го промаши автобусот: Македонија за малку ќе заминеше во Вараждин со нов голман

Сител - пред: 18 часа

Репрезентацијата на Македонија денеска замина во Вараждин каде што од утре почнува вториот круг на ЕП со средбите од групата 2. Денеска ракометарите беа расположени после одличните резултати, па сите очекуваат таквата атмосфера да продолжи и во ...

187 поврзани вести »

Раскараните земјоделци не сакаат да ги окрупнат парцелите, бараат државата да им помогне

Сител - пред: 18 часа

Една од мерките за осовременување на земјоделското производство, Владата и ресорното министерство го гледаат во окрупнување на земјоделските површини. Земјоделците ја поздравуваат оваа иницијатива, но сметаат дека како идеја е одлична, но на терен е ...

Земјоделците од струмичко со помош на УСАИД ќе учат како да го подобрат производството

Сител - пред: 18 часа

Со примена на современи агроеколошки мерки до подобро и поквалитетно производство. Земјоделците од струмичко - радовишкиот регион ќе се обучуваат како да ја намалат примената на агрохемикалии во водата за наводнување со што ќе се намали штетното ...

Цената на метар квадратен нема да се менува и покрај поскапените градежни материјали за 20%

Сител - пред: 18 часа

Поскапените градежни материјали нема да ја зголемат цената на становите. Статистика нотира раст на цените на материјалите за градба за скоро 20 отсто. Но, од агенциите за недвижности велат дека цената на станбениот квадрат е стабилна.

2 поврзани вести »

ЕП – Хрватска 2018: Ристовски: Сега притисокот е поголем кај нас

Сител - пред: 18 часа

Македонскиот голман Борко Ристовски, кој е дел од шпанската Барселона со свое видување за натпреварите во следната фаза. - Оптимистички е за полуфинале. Но, нашите резултати го прават тоа.

59 поврзани вести »

Ѓраѓаните лани се задолжиле 2,3 милијарди евра, најмногу за станбени и потрошувачки кредити

Сител - пред: 18 часа

За една година граѓаните се задолжиле за дополнителни 194 милиони евра. Заклучно со декември годинава банките и штедилниците одобриле 2 милијарди 296 милиони кредити на населението. Во 2016 година оваа сума изнесувала 2 милијарди 102 милиони евра ...

10 поврзани вести »

Лекарите предупредуваат на внимателност за оние кои ќе скокаат во ладните води по светиот крст

Сител - пред: 18 часа

Никако влегување предвреме во студените води на Вардар за да се избегне опасноста од смрзнатини и хипотермија на телото. Ова е главната препорака на скопскиот Црвен крст за 150-те учесници кои утре ќе се фрлаат по крстот.

73 поврзани вести »

ЕП - Хрватска 2018: Вујовиќ: На Раул сите му веруваат

Сител - пред: 19 часа

Пред заминувањето за Вараждин, селекторот на Словенија, поранешен селектор и на Македонија даде своја оценка на развојот на настаните во групите Ц и Д, кои ја формираа групата 2 од главната фаза.

46 поврзани вести »

Столтенберг и Заев: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“

Сител - пред: 19 часа

Нема план Б за прием на вашата земја во НАТО , спорот со името мора да се реши, ова во неколку наврати го повтори генералниот секретар на Алијансата по средбата со премиерот Заев . Столтенберг на прес конференцијата ја исклучи можноста земјата да ...

340 поврзани вести »

Генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија: Портите на НАТО остануваат отворени, се чека решение на името

Сител - пред: 19 часа

Силно ги поддржуваме вашите заложби за евроатланска интеграција, а со тоа и за членство во НАТО, но и Алијансата покажа дека патот до нејзе е отворен за сите оние кои се подготвени да ги исполнат обврските за тоа.

340 поврзани вести »

Столтенберг: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“

Сител - пред: 20 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО и оти спорот за името со Грција мора да се реши. - Спорот за името со Грција мора да се реши.

340 поврзани вести »