TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Ова момче правело склекови еден месец, резултатите ќе ве изненадат

Сител - пред: 20 часа

Познато е дека повеќето луѓе и покрај желбата своето тело да го доведат до совршенство се соочуваат со оној проблем „како да се натераат себе си на некоја физичка активност“. Кога ќе се донесе одлуката да почне со трансформација на телото, важни се ...

Како најбрзо и најевтино до Вараждин за поголема поддршка на нашите ракометари

Сител - пред: 20 часа

По огромниот успех на македонската ракометна репрезентација, која на Европското првенство во Хрватска се пласираше во втората фаза како првопласирана во групата, македонските навивачи веќе на големо прават планови како да стигнат до Вараждин.

187 поврзани вести »

Ајде ред се редат мале...Македонија, Шпанија, Данска, Германија....

Сител - пред: 20 часа

Нашата ракометна репрезентација ќе стартува од првата позиција во втората група од втората фаза на ЕП во Хрватска. Македонија има 3 бода и пол позиција во битката за полуфиналето против ракометните гиганти кои имаат вкупно 4 титули, Данска и ...

Приказна за која зборува цела Германија: Девојка (17) се вљубила во својот тетин (49), чекаат да стане полнолетна па да ...

Сител - пред: 20 часа

Германката Џозефин П. и нејзиниот тетин Герит Х. веќе 3 години се борат за својата љубов. Џозефин имала само 14 години кога таа и Герит побегнале. Во камп-приколката патувале низ Белгија, Шпанија и Франција.

ЕХФ: Голманот Вујовиќ најпријатно изненадување

Сител - пред: 21 часа

Европската ракометна федерација издвои 8 впечатоци кои го одбележаа досегашниот тек на првенството. Во шега за најпријатен момент е прогласен застанувањето на Веселин Вујовиќ на голот кога Германците требаше да изведат удар од 7 метри...

45 поврзани вести »

Страотна трагедија во Казахстан: 52 патници изгореа во автобус

Сител - пред: 21 часа

Во пожар кој зафати автобус загинаа 52 лица, во северозападниот регион ја Казахстан, Атка, соопшти министерството за внатрешни работи на Казахстан. Само 5 патници успеаја да побегнат од запаленото возило, се наведува во соопштението.

16 поврзани вести »

Ужас во Мексико: Комбе се преполови по судар со воз: Пет загинати и 10 повредени меѓу кои повеќето се деца

Сител - пред: 21 часа

Во средно Мексико дошло до судар на комбе и воз, при што загинале 5 лица, а повредени се 10, меѓу кои и шест деца, соопштија локалните власти. Министерството за цивилна одбрана во мексиканската држава Халиско соопшти вчера дека несреќата се случила ...

4 поврзани вести »

Се прават на Крстовден, а се јадат на Богојавление: Ова предјадење домаќинките го служат во чест на крштевањето на Исус ...

Сител - пред: 21 часа

Иако ги подготвуваме на Крстовден кога инаку се пости, ги јадеме на Богојавление во чест на крштевањето на Исус Христос. Тие се обавезни и на славата Св. Јован. Во народот се познати како пивтии, пачи и слично.

Невреме во Европа, откажани летови и нема електрична енергија

Сител - пред: 21 часа

Силни ветрови,поројни дождови и снег ја погодија северозападна Европа и одзедоа три жвиоти. Смртните случаи се регистирани во Холандија. Невремето ги откажа сите летови на амстердамнскиот аеродром Шипхол , остави без електрична енергија голем број ...

Паѓаат фаворитите во Мелбурн

Сител - пред: 21 часа

Продолжува елиминацијата на фаворитите на првиот Грен слем турнир во Мелбурн. Од ТОП 10 елиминиран е и Стан Вавринка кој загуби од Американецот Сандгрен кој славеше со 6-2,6-1и 6-4. Покрај Вавринка на Австралија Опен гледачите нема да ги гледаат ...

43 поврзани вести »

Поделени реакции по одлуката на претседателот Иванов да не го потпише Законот за јазици

Сител - пред: 22 часа

Суспензивното вето на Претседателот Иванов не ги изненади ниту власта ниту опозицијата. Очекувани реакции од двете страни по информацијата дека законот за јазиците според шефот на државата е спротивен на Уставот.

108 поврзани вести »

Бугарскиот парламент едногласно го ратификуваше договорот за добрососедство со Македонија

Сител - пред: 22 часа

Бугарското народно собрание едногласно го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Македонија. - Гласаа 186 народни избраници, ЗА гласаа 186, нема против ниту воздржани и ратификацијата е прифатена“.

53 поврзани вести »

Грчки медиуми: „Северна Македонија“, „Горна Македонија“, „Нова Македонија“, „Вардарска Македонија“

Сител - пред: 22 часа

Нова, Горна и Северна Македонија се трите имиња што ги ставил на преговарачката маса медијаторот Нимиц во Њујорк, пишуваат грчките медиуми. Главниот уредник на Realnews, кој тврди дека информацијата ја добил од доброупатени извори, пишува и за ...

4 поврзани вести »

Вечерва се чека Богојавление: На полноќ погледнете во небото и замислете желба!

Сител - пред: 23 часа

Православните верници денеска го прославуваат зимскиот Крстовден, денот кој се слави пред големиот празник Богојавление. Се верува дека на полноќ се отвара небото и дека секоја желба може да се исполни, така што точно на полноќ, според преданието ...

73 поврзани вести »

Во Штип скршена спомен плочата на поетот Ацо Шопов

Сител - пред: 1 ден

Скршена е спомен плочата на поетот Ацо Шопов која се наоѓа кај неговата родна куќа во штипската населба „Горно маало“. Според претседателот на Општинската органзиација на Сојузот на борви од Штип, Трендафил Атанасовски, се работи за невиден ...

8 поврзани вести »

Дилара од „Парампарче“ стана мајка – еве ја првата фотографија со бебенцето

Сител - пред: 1 ден

Турската актерка Ебру Озкан и нејзиниот сопруг, актерот Ертан Шабан, станаа родители – пишуваат турските медиуми. Изминатата недела познатата двојка доби ќерка која го носи името Биричик што во превод значи „Единствена“.

4 поврзани вести »

Срамно: Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови, случајот пријавен во полиција

Сител - 18.01.2018

Во текот на изминатата ноќ, непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на Крал Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп го регистрираа овој вандалски чин, а во текот на денот споменикот беше исчистен.

Фолклорот во ова село е дел од секоја фамилија - „Мое село“ во скопско Раштак

Сител - 18.01.2018

Првата фолклорна група во Раштак е формирана во 30-тите години на мин.век, и ден денес носиите на настапите од „Куд Танец“ се носии од с. Раштак. Низ традицијата, обичаите и фолклорот во скопско Раштак ве води ...

2 поврзани вести »

Ноќеска во Скопје гореше уште еден автомобил

Сител - 18.01.2018

Ноќеска во 04.20 часот во Единицата за информации и команда Скопје, А.Н. пријавила дека на ул. „Ѓорѓи Капчев“ во Скопје било опожарено патничко возило „Опел астра“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на нејзината ќерка К.Б. (40).

5 поврзани вести »

Не му дал диазепам без рецепт, па заврши со тешки повреди на Ургентен, брутално претепан аптекар во Куманово

Сител - 18.01.2018

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.С. (30) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “тешка телесна повреда”. С.С. на 28.декември минатата година околу 11.00 часот во Куманово во аптека на улица „Веселин ...

12 поврзани вести »