TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Македонија на мегдан со европскиот шампион Германија

Сител - пред: 20 часа

Попладнево во 18.15 часот македонската ракометна репрезентација игра против Германија на ЕП во ...

75 поврзани вести »

Хронично болните бараат помош на Пуломологија

Сител - пред: 21 часа

Секоја недела по најмалку тројца пациенти завршуваат на апарати за дишење на Пулмологија. Поради загадувањето неможат да земат воздух. Овој период во амбулантите лекарите дневно прегледуваат и по 70 граѓани со здравствени проблеми.

22 поврзани вести »

Центарот за зависници во Кисела Вода од времено во долгорочно решение

Сител - пред: 21 часа

Краткорочното решение за префрлањето на зависниците од дрога од Клинички во Центарот за зависници во Кисела Вода стана долгорочно. Паднаа во вода ветувањата од пред неколку месеци дека овие лица ќе бидат згрижени во други здравствени установи во ...

2 поврзани вести »

„Таргет – Тврдина“ одложен во март

Сител - пред: 21 часа

Стартот на судскиот процес Тврдина-Таргет на Специјалното обвинителство е одложен за 27 март. Неизвесно е дали до овој датум обвинетите Горан Грујевски и Никола Бошковски ќе бидат екстрадирани во земјава или ќе им се суди во отсуство.

58 поврзани вести »

ЕДС е приватен економски субјект

Сител - пред: 21 часа

Ги повикуваме сите политички субјекти да се воздржат од какви било политички изјави за ЕДС како економски субјект. Како компанија ниту сакаме, ниту имаме намера да бидеме предмет на политички препукувања.

33 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: За што е наменета разликатa од вредноста кај фирмите на Анѓушев

Сител - пред: 21 часа

Кочо Анѓушев е еден од побогатите бизнисмени и трговци во Република Македонија, но во моментов Кочо Анѓушев е и втор човек во македонската влада. Тој добива пари од граѓаните, има огромна моќ, но и голема одговорност.

33 поврзани вести »

Со двојазична поштенска марка започна прославата на 550 години од смртта на Скендербег

Сител - пред: 21 часа

Македонско-албанска двојазична поштенска марка со ликот на Ѓорѓ Кастриот и на која името на државата Република Македонија е испишано само на латинично писмо издаде Македонска пошта. Марката е издадена по повод 550 години од смртта на Скендербег.

62 поврзани вести »

Борисов бара од ЕУ конкретен одговор за приемот на земјите од Западен Балкан

Сител - пред: 21 часа

Земјите од Запшаден Балкан мораат да имаат јасна слика и Брисел мора со вистински зборови да им ја пренесе вистината дали и кога може да очекуваат членство во Европската Унија. Ова бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Стразбур отворено им го ...

54 поврзани вести »

Столтенберг вечерва доаѓа во Скопје

Сител - пред: 21 часа

Посетата на првиот човек на НАТО е порака сама по себе, велат од Владата. Таа покажува дека Брисел ја препознава и поздравува реформската валдина агенда и напорите тда се оствари, но и дека вратата на Алијансата е отворена за Македонија.

211 поврзани вести »

Амантидис: Предлогот ќе го содржи терминот Македонија

Сител - пред: 21 часа

На грчката влада и е јасно дека во секој предлог на медијаторот Нимиц ќе мора да се содржи терминот Македонија. Заменик шефот на грчката дипломатија, Јанис Аманатидис, зборувајќи за телевизија Скај вели дека тоа е јасно бидејќи самата привремена ...

19 поврзани вести »

Таа е нејзин идол: Станија повторно ја ископира Ким Кардашијан!

Сител - пред: 21 часа

Српската старлета повторно ја ископира Ким Кардашијан! Имено, Станија Добројевиќ, примерот на риалити ѕвездата, направи промена на себе. Ким Кардашијан веќе некое време е русокоса, а сега Станија има идентична фризура и боја на косата.

34 поврзани вести »

Никој не знаеше дека чекаат бебе: Најубавиот пар на светот ги покажа своите близнаци

Сител - пред: 22 часа

Енрике Иглесијас и Ана Курникова ги објавија првите фотографии од своите новородени близнаци, кои се родија во декември. Славната двојка, која својот приватен живот успешно го крие од јавноста, што беше случај и со бременоста на поранешната руска ...

29 поврзани вести »

Се развел поради “психичко измачување“, ќе ви се згрози од тоа каква жена имал

Сител - пред: 22 часа

Мао Чен од Тајван поднел барање за развод зашто жена му Лин се капела еднаш годишно. Во барањето за развод напишал дека чувствува психичко измачување зашто таа, освен што не се капела, само повремено си ги миела забите и косата.

3 поврзани вести »

Ана ќе полуди кога ќе види: Дарко Лазиќ во прегратка на атрактивна девојка

Сител - пред: 22 часа

Додека Ана е со ќерката Лорена и се дистанцираше од јавноста, Дарко ужива во забавите, па нема сомнеж дека неговите постапки ќе ја изнервираат неговата поранешна жена. Имено откако започнаа шпекулациите дека Дарко и Ана се разведуваат тој се почесто ...

8 поврзани вести »

Мукоски останува во притвор, Апелација ги одби жалбите

Сител - пред: 22 часа

Апелациониот суд по одржување на седница зад затворени врати донесе одлука да го потврди притворот за пратеникот Крсто Мукоски. Решението на Апелациониот суд значи дека и Мукоски останува во притвор, а неговата жалба е одбиена како неоснована.

43 поврзани вести »

Македонската Влада изрази жалење за убиството на Оливер Ивановиќ

Сител - пред: 23 часа

Владата на Република Македонија изразува длабоко жалење за бруталното убиство на еден од политичките лидери на Србите на Косово, Оливер Ивановиќ. „Со целосно разбирање за траумите од овој нецивилизиран чин, се надеваме на воздржаност, како и на брза ...

140 поврзани вести »

ЕП - Хрватска 2018: ЕХФ ја одби жалбата на Словенија

Сител - пред: 23 часа

Апелационата комисија на ЕХФ ја отфрли жалбата на словенечката ракометна федерација против претходната одлука на првостепениот орган, Дисциплинската комисија. Второстепениот орган ја потврди одлуката на комисијата да го потврди конечниот резултат на ...

74 поврзани вести »

Застрашувачко предупредување: За 200 години нема да има живот на Земјата

Сител - пред: 23 часа

Американски и британски научници издадоа за Националната академија на САД официјално соопштение за тоа кога животот на Земјата ќе стане неповолен за човекот и другите живи организми. Според нив, на Земјата за 200 години нема да има живи организми ...

15 поврзани вести »

Судот не дозволи Тарчуловски да го следи обраќањето на Столтенберг во Собрание

Сител - пред: 23 часа

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, останува во куќен притвор од каде ќе го следи обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јохан Столтенберг. Судијата на претходна постапка Ненад Савевски од Основниот суд Скопје 1 не ја прифати молбата ...

40 поврзани вести »

Кљоси: Албанци не го убија Ивановиќ, истрагата треба да се води во две насоки

Сител - пред: 23 часа

Поранешниот албански прв разузнувач Фатос Кљоси, коментирајќи го убиството на српскиот лидер во Косово, Оливер Ивановиќ, изјави дека атентатот е извршен со цел да се создадат тензии на Балканот и оти истрагата треба да се води во две насоки.

7 поврзани вести »