TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Бугарското Собрание го ратификуваше договорот со Македонија

Сител - 18.01.2018

Националното собрание во Бугарија едногласно го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. Во салата присуствуваше и македонскиот амбасадор во Бугарија, Маријан Ѓорчев, ...

52 поврзани вести »

Албански државјанин уапсен во Дебар поради измама

Сител - 18.01.2018

Завчера во 10.45 часот, поради постоење основано сомнение дека врши кривично дело „измама“, од страна на полициски службеници од Полициската станица Дебар бил приведен Ч.С. (25) од Тирана Република ...

3 поврзани вести »

Невиден грабеж на патот Кавадарци - Росоман, под закана со нож и шрафцигер ограбен Србин

Сител - 18.01.2018

Вчера во 17.00 часот во Полициската станица Кавадарци В.Ѕ.Т. (24) од Република Србија пријавил дека истиот ден околу 12.30 часот две непознати маскирани лица извршиле разбојништво врз него.

12 поврзани вести »

Маскиран разбојник ограби казино во Скопје

Сител - 18.01.2018

Ноќеска во 02.05 часот во Единицата за информации и команда Скопје вработена во казино на ул. „11-ти Октомври“ во Скопје пријавила дека околу 02.00 часот непознато маскирано лице извршило разбојништво над неа.

12 поврзани вести »

Пожар пеплоса три куќи во Ресен, три семејства останаа без покрив над главата

Сител - 18.01.2018

Вчера во 11.20 часот на ул. „11-ти Септември“ во Ресен настанал пожар во куќите сопственост на М.Д. (51), на В.А. (43) и на Н.З., при што билe опожарени покривните конструкции, собите и покуќнината, а при гаснење на пожарот било направено оштетување ...

19 поврзани вести »

Две деца на возраст од 8 и 2 години и еден возрасен повредени во страотна сообраќајка во ресенско

Сител - 18.01.2018

Вчера околу 14.15 часот на локалниот пат за с.Долна Бела Црква-Ресен се случила сообраќајна незгода помеѓу патичко возило „Мерцедес“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Џ.М. (46) од с.Јанковец, ресенско и патничко возило „Југо“ со охридски ...

23 поврзани вести »

Доцна синоќа ликвидиран шефот на грчката мафија – Го изрешетале со 22 куршуми од калашников

Сител - 18.01.2018

Убиство на познато лице од грчкото подземје ја стави на голема мака полицијата на јужниот сосед, пишуваат локалните медиуми. Доцна синоќа на булевар Атинон во населбата Хајдари во Атина, каде што се наоѓаат канцелариите на компанијата на убиениот, ...

14 поврзани вести »

Девојка од село (35) бара момче кое би работело и живеело со неа - еве што нуди за возврат!

Сител - 18.01.2018

„Ветувам дека ќе бидам добра жена и дека ќе му готвам секој ден и ќе го почитувам, само стоката и другите животни мора да бидат нахранети.“ Веб-страницата „Objavi.online“ цититра интересна рекламна порака, за која не сме сигурни дека е автентична, ...

2 поврзани вести »

Не знаат како да му кажат: Малиот Богдан не знае дека татко му е убиен, не се знае дали ќе присуствува на погребот

Сител - 18.01.2018

Мирослав Ивановиќ, открил дека малиот Богдан (7) се уште не знае дека останал без татко. - Не знае уште дека Оливер е убиен. Размислуваме да му соопштиме. Знаеме дека би било паметно да го направиме тоа, но се уште не најдовме начин - рекол Мирослав.

Нов „Hair Style “ во ракометниот тим на Македонија

Сител - 18.01.2018

– Нова фризура! Кладба си е кладба, – напиша под фотографијата објавена на социјалните мрежи Дејан Манасков на која стои заедно со Столе Стоилов и Филип Кузмановски. Кладбата е според информации од соблекувалната на Македонија поради пласманот во ...

45 поврзани вести »

Охрид подготвен за утрешниот Богојавленски водосвет - Водици

Сител - 18.01.2018

Снегот што ноќта падна во Охрид доколку потрае само ќе го увеличи утрешниот голем црковно-народен собир по повод православниот празник Богојавление - Водици. Сè во градот е подготвено за Богојавленскиот водосвет, најмасовната верска манифестација во ...

76 поврзани вести »

Пеналот за Нејмар, Кавани остана без историја?!

Сител - 18.01.2018

Бразилецот Нејмар повторно го навлече бесот на светската фудбалска јавност а особено на фановите на ПСЖ поради својата себичност која се повтори на дуелот со Дижон. Светците победија со 8-0 а последниот погодок беше постигнат од пенал кој беше ...

45 поврзани вести »

Синот на убиениот Ивановиќ поставува прашања од кои ќе ви се скрши срцето

Сител - 18.01.2018

Синот на убиениот политичар Оливер Ивановиќ знае дека нешто не е во ред и постојано прашува каде е неговиот татко. Сопругата на Оливер на своето дете не сака да му каже за трагедијата и нема сила да му го скрши срцето.

44 поврзани вести »

Дванаесет сообраќајки во Скопје, две лица повредени

Сител - 18.01.2018

Во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје две лица се полесно повредени во две од вкупно 12 сообраќајки. Во 10 од нив била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала ...

13 поврзани вести »

Моја нога на Косово веќе нема да стапне: Исповед на сопругата на Оливер Ивановиќ

Сител - 18.01.2018

„Завршивме со Косово, веќе никогаш нема таму да се вратиме“ - ова го порача Милена Ивановиќ, сопругата на убиениот Оливер Ивановиќ, која вчера, во поворката на тагата, со посмртните останки на лидерот на косовските Срби, пристигна во Блеград.

44 поврзани вести »

АО: На 68 степени Новак го елиминира Монфис

Сител - 18.01.2018

Новак Ѓоковиќ го доби и вториот меч на австралискиот опен откако во четири сета со 4:6, 6:3, 6:1, 6:3 го елиминира Гаел Монфис и обезбеди пласман во третата рунда. Мечот се одигра во извонредно тешки услови и температура која на теренот според ...

43 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ се враќаат во Собрание за говорот на Столтенберг

Сител - 18.01.2018

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои со недели протестираат за приведените за настаните од 27. април и не доаѓаат во Собранието, ќе се вратат само денеска за да го чујат обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.

30 поврзани вести »

И рекоа дека се здебелила, па им возврати - со фотографија во бикини сите ги замолкне

Сител - 18.01.2018

Пејачката Милица Тодоровиќ, поради здравствени проблеми одлучи да направи пауза во кариерата за да ги одмори гласните жици. Медиумите веќе некое време упорно пишуваат дека таа е здебелена, но Милица тоа очигледно не ја погодува, па на сите ...

4 поврзани вести »

Законот за јазици не помина кај Иванов, Владата смета дека е уставен

Сител - 18.01.2018

По еднонеделно молчење претседателот Ѓорге Иванов вчеравечер соопшти дека Законот за употреба на јазиците е неуставен и дека нема да го потпише указот за негово прогласување. - Наместо во духот на дијалогот и соживотот да градиме мултиетничко ...

108 поврзани вести »

Денот пред Водици е голем и тежок ден - направете го ова

Сител - 18.01.2018

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ. Празникот е востановен во спомен на некогашните обичаи кои се изведувале ...

76 поврзани вести »