TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Сообраќајка го отсече Волково од Скопје, повредена ќерката на Шенка Колозова

Скопје инфо - пред: 4 часа

Откако „Фокус“ објави дека во скопската населба Ѓорче Петров се случила сообраќајна несреќа во која е повредена ќерката на познатата актерка Шенка Колозова и уште петмина други, за случајот се огласија и од МВР.

24 поврзани вести »

Снегот направи проблеми - страшна сообраќајка вечерва во Скопје (фото)

Скопје инфо - пред: 7 часа

Страшна сообраќајка вечерва во Скопје. Според фотографијата на Ѕидот на сообраќајниот срам, се судриле две возила на мостот Гоце Делчев. Автомобилите се смачкани, а нема податоци за повредени лица и ...

6 поврзани вести »

Казни и до 4.000 евра за неисчистен снег

Скопје инфо - пред: 14 часа

Законски должности за чистење на снегот Во Законот за јавна чистота се пропишува дека општините, општините во Градот Скопје и Градот Скопје се должни да го исчистат снегот од јавните површини најдоцна во рок од 6 часа од почетокот на снежните врнежи.

8 поврзани вести »

Кривична пријава за директорот на МРТ

Скопје инфо - пред: 14 часа

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување е поднесена против директорот на Македонската радио телевизија М.Ц. кој во 2016 година склучил договор со фирмата „Аналитика“ за електронско мерење на ТВ аудиториум со пиплметри на ...

46 поврзани вести »

Маја Оџаклиевска за барокот во Скопје: Имам трауми од она што го видов!

Скопје инфо - пред: 16 часа

Поп дивата Маја Оџаклиевска деновиве престојуваше во Скопје. Причина за нејзината посета беше манифестацијата Златна бубамара на популарноста, на која ја доби наградата за трајни вредности.

3 поврзани вести »

Од летово нова авиокомпанија воведува летови до Скопје

Скопје инфо - пред: 16 часа

LOT Polish Airlines ова лето значително ќе ги зајакне своите операции во земјите од поранешна Југославија откако реши да ги додаде Дубровник и Скопје како нови дестинации. Авиокомпанијата го идентификуваше балканскиот регион како важен пазар за ...

2 поврзани вести »

Ќе видиме ли конечно снег во Скопје?

Скопје инфо - пред: 16 часа

Во поголем дел од државата утринава е студено со врнежи од снег и минимални температури под нулата. Врнежи од снег утринава има во западните делови од државата, а долж Повардарието дува засилен северен ветер.

114 поврзани вести »

Познат американски метеоролошки сервис предупредува на висок ризик од поплави на Балканот

Скопје инфо - пред: 17 часа

Американската метеоролошка служба „Акјуведер“ (AccuWeather) објави временска прогноза за пролет 2018 во Европа, во која предупредува на висок ризик од поплави на Балканот поради чести врнежи дожд.

26 поврзани вести »

Дел од општина Аеродром утре без струја

Скопје инфо - пред: 17 часа

Дел од корисниците лоцирани на улицата „Горноврановска“ во општина Аеродром, утре од 8:30 до 15 часот ќе останат без електрична енергија. Во вторник без струја од 8:30 до 15 часот ќе бидат корисниците од улицата „Боте Боцевски“ во општина Кисела ...

10 поврзани вести »

ЕМОТИВЕН КОНЦЕРТ: Каролина потсети на времето на чалгиите и љубовната романтика

Скопје инфо - 24.02.2018

Каролина Гочева синоќа ги започна низата концерти кои деновиве ќе се одржуваат во Македонската опера и балет на кој го промовираше најновиот музички албум “Извор”. Во потполна тишна во салта преполна со публика, поп ѕвездта ја раскажуваше свјата ...

20 поврзани вести »

Почина пешак прегазен кај „Капитол“

Скопје инфо - 24.02.2018

Пешакот кој денеска беше прегазен со автомобил кај трговскиот центар „Капитиол“ во скопската населба Аеродром починал, објави „Фокус“. Веднаш по сообраќајката, тој бил пренесен во скопскиот Ургентен центар, каде што им подлегнал на повредите.

48 поврзани вести »

Очекуваме полни трибини и победа во дуелот против Словачка

Скопје инфо - 24.02.2018

Македонските кошаркари ја прифаќаат фаворитската улога во дуелот против Словачка, но потенцираат дека средбата нема да биде нималку лесна, па затоа поддршката од трибините ќе биде и тоа како потребна.

33 поврзани вести »

Двајца Американци свиреа македонско оро на плоштад во Бостон (видео)

Скопје инфо - 24.02.2018

Звуци од родната земја го развеселија Македонецот кој преку плоштадот Копли во Бостон, САД се упатил кон аеродромот. „Одев кон аеродромот во Бостон, кога ги слушнав овие познати звуци кои апсолутно не ги очекував.

4 поврзани вести »

Разбојник со пиштол ограбил банка во скопско Маџари среде бел ден

Скопје инфо - 24.02.2018

Од експозитура на Стопанска банка во скопско Маџари вчера непознат сторител со закана со пиштол одзел 4.500 евра и 196.000 денари. Како што информира МВР, разбојништвото се случило вчера околу 09:20 часот во населбата Маџари.

23 поврзани вести »

Се удрила од задна гума на автобус и скршила карлица

Скопје инфо - 24.02.2018

Педесет и деветгодишна жителка на Сарај е повредена откако се удрила во задната гума на автобус кој застанал на автобуската постројка кај Градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Повредената С.Ј.

17 поврзани вести »

Ракот е втора причина за смрност во Македонија: Како поддршка за болните - бев неподвижна, но не се откажав, победив

Скопје инфо - 24.02.2018

Имала само 11 години, петки во дневникот, а на повидок имала сјајна спортска кариера, кога на рутинскиот преглед и било отикриено дека има акутна леукемија. Сега има 25 години, асистент на факултет и се подготвува да ги запише докториските студии.

Името на аеродромот „Александар велики“ заминува во историјата

Скопје инфо - 24.02.2018

Името на аеродромот „Александар велики“ заминува во историјата, а ќе се постави новото име кое на владината седница се усвои - Меѓународен Аеродром Скопје. Почна отстранувањето на буквите на зградата на терминалот на доскорешниот аередром ...

47 поврзани вести »

Нов закон: Вести за сите кои ќе патуваат во Словенија

Скопје инфо - 24.02.2018

За сите оние кои дел од одморот би сакале да го поминат во Словенија, пристигна лоша вест, откако Парламентот на Словенија минатата седмица го усови Законот за промоција на развојот на туризмот.

7 поврзани вести »

Водичот Додевски: Несреќата можеше да се спречи

Скопје инфо - 24.02.2018

Антонио Додевски, водач во планина, на својот фејсбук-профил изреагира на изјавите на претседателот на Федерацијата на планинарски спортови, Јовица Угриновски, кој за време на своето гостување на телевизијата 24 зборуваше за несреќата во која ...

Посебна пратеничка група ќе се бори за правата на ЛГБТ заедницата

Скопје инфо - 24.02.2018

Истополови бракови и посвојувања на деца од истополови двојки се прифатливи за половина од пратениците кои учествувале на истражување за правата на ЛГБТИ луѓето и заштита од дискриминација спроведено од јули до номеври 2017 година од страна на ...