TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

ММФ останува на старите препораки македонските граѓани да одат во пензија постари

Скопје инфо - 16.02.2018

Меѓународниот монетарен фонд останува на старите препораки македонските граѓани да одат во пензија постари, а пензиите да растат според инфлацијата, за да се спаси пензискиот фонд. Јасмин Рахман директорка на ММФ за Македонија вели дека дефициот во ...

31 поврзани вести »

Пешак тешко повреден во Инџиково

Скопје инфо - 16.02.2018

С.Б. (73) од село Инџиково е тешко повреден откако во него удрил автомобил „Мерцедес“ управуван до Р.А. (35) од с.Сингелиќ-скопско. Како што информираат од полицијата несреќата се случила вчера во 9 часот утрината во Инџиково. -Од ударот, С.Б.

17 поврзани вести »

Напиток за регенерација на телото

Скопје инфо - 16.02.2018

Ако сакате да го намалите притисокот, да го исфрлите вишокот течности, да ги елиминирате токсините и да го зголемите нивото на енергија, уште денес започнете да пиете сок од овие три вида зеленчук.

4 поврзани вести »

10 знаци дека глутенот ви пречи

Скопје инфо - 16.02.2018

Се проценува дека околу 40 проценти од светската популација е нетолерантна на глутен. Доколку имате некој од следниве симптоми, тоа би можело да значи дека и вие спаѓате во оваа група. Ова се десетте знаци дека глутенот ви пречи: – Дигестивни ...

2 поврзани вести »

Домашен лек од црвен кромид против кашлица и бронхитис

Скопје инфо - 16.02.2018

Овој домашен лек од црвен кромид ќе ви помогне да се ослободите од упорната кашлица и да го подобрите здравјето на белите дробови. Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, а најчестите се астма, бронхитис и различни облици на кашлица.

6 поврзани вести »

МТСП: Девојчето од „25 Мај“ жртва на сексуална експолатација

Скопје инфо - 16.02.2018

Во случајот за 13-годишното девојче штитеник на јавната установа за деца со социјални проблеми „25 Мај“ за кое медиумите објавија дека било силувано и забременило, најверојатно станува збор за сексуална експлоатација од надворешни лица или трговија ...

41 поврзани вести »

Автобусот со број 50 од утре повторно ќе застанува во ГТЦ

Скопје инфо - 16.02.2018

Автобуската станица во Градскиот трговски центар од утре повторно ќе почне да функционира. Десет украински автобуси со број 50 на ЈПС ќе застануваат на таа автобуска станица. Утрешното отворање на старо новата автобуска станица во ГТЦ денеска го ...

52 поврзани вести »

Хорор во скопско: Маж ја тепал сопругата пред синот

Скопје инфо - 16.02.2018

В.М. (48) од скопско Бујковци вчера пријавила дека во семејната куќа во Бујковци била физички и психички малтретирана од страна на нејзиниот сопруг В.М. (57). Според пријавата на жената, сопругот неколку пати ја удрил со раце во пределот на телото и ...

12 поврзани вести »

Ќе се рушат летните дискотеки во парк

Скопје инфо - 16.02.2018

На седницата на советнички прашања во Град Скопје, советникот на ВМРО-ДПМНЕ Лука Кржалоски го праша градоначалникот Петре Шилегов дали ќе ја реконструира библиотеката „Браќа Миладиновци“, како што било предвидено во претходната програма на ...

65 поврзани вести »

Малолетничка прегазена во Ченто

Скопје инфо - 16.02.2018

На крстосницата од улиците „Маџари“ и .„Финска“ во Скопје, вчера автомобил „Ауди А4“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.Н. (41) од с.Сингелиќ, удрило во пешак 15-годишно девојче од Скопје.

17 поврзани вести »

Семејна драма во Скопје: На Вибер му се заканувал дека ќе го убие ако не му ја даде ќерката

Скопје инфо - 16.02.2018

Вчера утрината околу 10 часот во Полициското одделение Сарај, 46-годишниот Е.Б. од село Љубин-скопско, пријавил дека од страна на неговиот внук, 19-годишниот Е.Б. му била загрозена сигурноста.

19 поврзани вести »

Живот во Македонија во 21 век: Платата која ја заработував ја давав на свекорот

Скопје инфо - 16.02.2018

Кога ќе се спомене живот во 21 век, се мисли на нешто понапредно, далеку од минатотот. Но, оваа приказна го вели сосема спротивното. Брачниот пар Трајкови се од Ново Село. Тие стапиле во брак уште додека имле 20 години.

Колеги подлизурковци, до кога ќе му се умилкувате на шефот

Скопје инфо - 16.02.2018

Работам скоро 4 години во една фирма која се занимава со дизајн.Две години по ред ме прогласуваат за најдобар работник, искрено ми годи оваа титула, но јас сум еден срамежлив човек кој не знае да се гордее и издигнува над сите.

Тешка кражба во Центар: Штипјанка им влегла во станот и им украла новчаник пред очите на синот

Скопје инфо - 16.02.2018

СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Е.Н. (43) од Штип поради постоење основи на сомнение дека на 11.02.2018 година околу 18.00 часот на ул. „11-ти Октомври‘‘ во општина Центар, извршила кривично дело ...

13 поврзани вести »

Ќе го реши ли градскиот татко проблемот со кучињата скитници

Скопје инфо - 16.02.2018

На седницата за советнички прашања, советничката од ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ го праша градоначалникот Шилегов зошто не се превзема ништо конкретно за решавање на проблемот со кучињата скитници во градот.

41 поврзани вести »

Македонските родители во забуна: Што е правилно, дали да ги вакцинираат децата или не?

Скопје инфо - 16.02.2018

На социјалните медиуми и на различни форуми можат да се прочитат размислувања кои се „за“ и „против“ вакцинирањето, и речиси сите се добро издржани зошто ја застапуваат едната или другата страна. Но сепак, се поставуваат многу прашања.

16 поврзани вести »

Мајките ги губат децата по трговските центри додека се на шопинг

Скопје инфо - 16.02.2018

Не постои жена која не е љубител на шопингот. Не се вели залудно дека шопингот е добар лек за разни проблеми. А жените секогаш се среќни кога можат да си оделат време за себе, пари за себе и да си шетаат и купуваат од една во друга продавница .

Лани 155 загинати, 6.224 тешко повредени лица во сообраќајки во Македонија, брзото возење најчеста причина

Скопје инфо - 16.02.2018

Во 2017 година во Македонија животот го загубиле 155 лица, а 6.224 се потешко повредени во 4.019 сообраќајки со потешки последици, вели статистиката на Министерството за внатрешни работи. Најголемиот број од сообраќајните несреќи се случиле на ...

86 поврзани вести »

Game Over @C37

Скопје инфо - 16.02.2018

Во сабота се журкаме со ритмовите од Game Over. Локација: C37 Почеток:22.00 ...

Жена нападната од две кучиња, поминала со лесни повреди

Скопје инфо - 16.02.2018

Уште една жена нападната од кучиња. С.И. (53) од село Лешок утринава во 5:20 часот пријавила дека додека се движела пеш по локалниот пат во с. Лешок кон регионалниот пат Тетово-Јажинце била касната од две кучиња, при што се здобила со телесни ...

41 поврзани вести »