TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Скопјанец во Шведска: Ни ја земаа младоста и не натераа подобар живот да бараме во странство

Скопје инфо - 19.02.2018

Филип е во Шведска и како што вели не дека сака да е таму, туку затоа што мора, бидејќи е присилен. Бара подобар живот, бара подобра егзистенција. Јас сум три години во Шведска, тука имам менаџерска позиција и солидна плата.

Вистински предизвик за пешаците е да останат суви кога се движат на дождливо време во Скопје

Скопје инфо - 19.02.2018

Врнежливото време во главниот град продолжува и во текот на денешниот ден, иако за разлика од ноќта со далеку помал интензитет. Сите добро знаеме дека и најслабите врнежи од дожд можат да направат хаос во сообраќајот, а кога дождот паѓа подолг ...

2 поврзани вести »

HITO во Скопје!

Скопје инфо - 19.02.2018

SUN Production ви го најавува гостувањето на една од најквалитетните и уникатни артисти на современиот техно звук, девојката која потекнува од Јапонија, а живее и работи во Берлин, директно од екипата на RICHIE HAWTIN, резидент дј на ENTER.Sake / ...

Фред Фрит во Скопје на „Скопски џез фестивал“

Скопје инфо - 19.02.2018

Во рамките на својата актуелна европска турнеја, во Скопје доаѓа англискиот мултиинструменталист, композитор и импровизатор Фред Фрит. Концертот во организација на „Скопски џез фестивал“ ќе се одржи во среда, во камерната сала на Македонска ...

10 поврзани вести »

Македонскиот репрезентативец стана татко

Скопје инфо - 19.02.2018

Капитенот на фудбалскиот клуб Работнички, Душко Трајчевски стана татко за прв пат. Среќната вест македонскиот репрезентативец ја сподели на социјалните мрежи. -Станав татко на преубаво девојче, Господ не благослови.

3 поврзани вести »

За чист Центар и крај на комуналните проблеми

Скопје инфо - 19.02.2018

Општина Центар започнува кампања за ставање крај на комуналните проблеми и за чистење на општината. „Чист Центар е наш заеднички сон. Со цел да да го оствариме мораме да работиме сите заедно“, се вели во повикот до граѓаните да пријават комунални ...

19 поврзани вести »

Билет во еден правец од Македонија

Скопје инфо - 19.02.2018

Право на плата-заработувачка, нередовно исплаќање на прекувремена работа, неплатени придонеси, дискриминација при вработување, работа под закани и притисоци, непочитување на правото на пензиско и здравствено осигурување, непочитување на правото на ...

Апсење на скопскиот аеродром

Скопје инфо - 19.02.2018

На скопскиот аеродром за влез допатувал 25-годишниот А.М. од Tурција со турска патна исправа. По извршена пасошка контрола и проверка констатирано е дека евидира со мерка одземање патна исправа, по барање на Интерпол.

20 поврзани вести »

Депонија среде Центар ( Фото)

Скопје инфо - 19.02.2018

Среде Центар никна дива депонија. Започнаа да се доселуваат и бездомници. Ако се погледнат убаво фотографиите ќе се види за што точно станува ...

2 поврзани вести »

Македонците и Србите се генетски најслични

Скопје инфо - 19.02.2018

Според генетските истражувања базирани на проучување на хаплогрупите во човековата генетика се покажува дека на Балканот нема големи генетски разлики помеѓу народите. Интернет претприемачот од Србија, Исток Павловиќ од истражувањата изведе заклучоци ...

Ќе паднат цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија

Скопје инфо - 19.02.2018

По средбата со шефот на бугарската држава, Румен Радев, премиерот Зоран Заев истакна дека Договорот за добрососедство веќе дава убави и позитивни резултати. – Потпишани се многу договори. Очекуваме во март-април да паднат цените во роамингот помеѓу ...

23 поврзани вести »

Скопје како Див запад - сообраќајната полиција санкционира учесници во сообраќајот

Скопје инфо - 19.02.2018

Пешак е тешко повреден, а 11 лица се здобиле со лесни телесни повреди во 11 од вкупно 24 сообраќајни несреќи регистрирани изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Четиринаесет сообраќајки се со евидентирани материјална штета.

30 поврзани вести »

Лавина реакции по барањето на ММФ во пензија да одиме постари

Скопје инфо - 19.02.2018

Деновиве масло на огнот додаде и шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија, Џесмин Рахман, која рече дека состојбата со дефицитот во пензискиот фонд во Македонија е проблематична и се движи кон 10 проценти од БДП, па затоа и ...

3 поврзани вести »

За два месеца 99 вработувања во ЈП за државни патишта

Скопје инфо - 19.02.2018

Со новите шест работни места огласени во четвртокот Јавното претпријатие за државни патишта за два месеци ќе вработи вкупно 99 лица. На почетокот на јануари Јавното претпријатие објави оглас за вработување на 93 лица од кои 74 беа за инкасанти на ...

2 поврзани вести »

Тортијада „Слатка мистерија 2018“ во општина Илинден – собрани најмногу средства за лица со посебни потреби

Скопје инфо - 19.02.2018

Општина Илинден во соработка со Хуманитарната организација Ангелчиња -ХОА во домот на култура „Илинден“ успешно ја реализираше хуманитарната Тортијада „Слатка мистерија 2018“. Оваа 12-та по ред манифестација која секоја година се одржува во една од ...

Кој ќе ја понесе одговорноста за злоставуваното дете од „25 Мај“?

Скопје инфо - 19.02.2018

Денеска ќе се знае кој ќе понесе одговорност за траумите што со години ги преживувало 13- годишното девојче, кое под закрила на државата било сместено во ЈУ за деца со воспитно социјални проблеми „25 Мај“ и во времето како нивна штитеничка била ...

91 поврзани вести »

Низ град Скопје не се градат улици – градската каса е празна

Скопје инфо - 19.02.2018

Низ град Скопје не се градат улици. Ова не се должи на фактот што е зимски период и градежните активности се одвиваат со намалено темпо, туку, како што коментираат градските власти, прво нема пари во градската каса, а второ, речиси ниту еден проект ...

2 поврзани вести »

Регулатнорна ќе донесе одлука - не чека нова цена на горивата

Скопје инфо - 19.02.2018

Регулаторната Комисија за Енергетика пред две недели ја донесе одлуката за новата цена на бензинот и дизелот. Тогаш малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 ...

48 поврзани вести »