TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Снегот направи проблеми – страшна сообраќајка вечерва во Скопје, автомобилите смачкани

Sky - пред: 47 мин

Страшна сообраќајка вечерва во Скопје. Според фотографијата на Ѕидот на сообраќајниот срам, се судриле две возила на мостот Гоце Делчев. Автомобилите се смачкани, а нема податоци за повредени лица и состојбата. Сообраќајот е блокиран.

5 поврзани вести »

Екстрадициите – средство за спроведување на правдата или нејзино одбегнување

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Во Македонија од година во година постојано се зголемува бројот на екстрадиции на обвинети или осудени лица, што се должи на поефикасната борба против криминалот, на меѓународните конвенции кои нашата држава ги има ратификувано, како и на ...

5 поврзани вести »

Погба си оди од Јунајтед ако остане Мурињо

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Французинот Пол Погба кој на „Олд Трафорд“ дојде како огромно засилување, е подготвен да го напушти Манчестер Јунајтед, доколку Жозе Мурињо остане на тренерската позиција. – Работите сега се јасни, Погба рекол дека не сака да остане, ако ...

69 поврзани вести »

Маж тврди дека се вратил од 2075 година: Открил кога ќе почне Третата светска војна

Sky - пред: 2 часа

Маж тврди дека се вратил од 2075 година: Открил кога ќе почне Третата светска војнаНајновиот „повратник од иднината“ кој се претставил како Мајкл Филипс тврди дека е роден 2043 година и дека допатувал во нашето време од 2075 година.

3 поврзани вести »

Ќе се работи само по шест часа дневно: Луѓето треба да имаат повеќе време за семејството и приватниот живот!

Sky - пред: 2 часа

Шведска целосно преминува на шестчасовен работен ден во обид да ја зголеми продуктивноста и да ги направи луѓето посреќни така што повеќе време ќе посветат на семејството и приватниот живот.

Светот во неверување од веста која што протече во јанвоста: Почина популарната актерка која носеше насмевки и радост на ...

Sky - пред: 2 часа

– Британската актерка Ема Чемберс почина синоќа на 53-годишна возраст. Чемберс, која беше позната по улогата во филмот „Notting Hill“, почина од природна смрт. Нејзиниот колега, Хју Грант, на неговиот Твитер налог наведе дека Чемберс била многу ...

16 поврзани вести »

Спорот со името и скандалот „Новартис“ ја одредуваат политичката сцена во Грција

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Поделено е мислењето на Грците во однос на тоа дали постои простор за компромисно решение на спорот со името прифатено од двете страни. Според истражувањето на јавното мислење објавено во весникот „То вима“, како што јави дописникот на МИА ...

17 поврзани вести »

Јилдирим: Турција може да ја неутрализира секоја закана

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Турскиот премиер Бинали Јилдирим порача дека Турција може да ја „неутрализира секоја закана“, пишува „Екатимерини“. Турскиот провладин весник „Стар“, таа изјава ја гледа како „индиректна закана и предупредување за Кипар и Грција“.

7 поврзани вести »

Два лавови спасени од Блискиот Исток заминуваат за Јужна Африка

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Два африкански лавови, кои минатата година се спасени од воените зони во Ирак и Сирија, денеска се испратени во Јужна Африка, каде од сега ќе живеат. Лавовите Саид и Симба, откако во Јордан се излекуваа од физичките и психичките трауми, со ...

2 поврзани вести »

Ирак осуди на смртна казна 16 Турчинки

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Ирачки суд осуди 16 Турчинки на смртна казна со бесење поради приклучување во екстремистичката организација Исламска држава. На суд е докажано дека жените се припаднички на ИД, како и дека на на членовите на групата им укажувале логистичка ...

3 поврзани вести »

Во Прага е уапсен курдски лидер по барање на Турција

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Сириско-курдскиот лидер Салех Муслим е уапсен во Прага по барање на Турција, соопшти курдската Партија на демократскиот сојуз. Муслим бил копретседавач во Партијата на демократскиот сојуз, што, исто како и курдските Сили за заштита на ...

3 поврзани вести »

Српската принцеза Даница роди син

Sky - пред: 2 часа

2018 (МИА) – Принцезата Даница Караѓорѓевиќ, сопругата на принцот Филип, денеска се породи и доби син. Во чест на раѓањето на момчето, денеска во храмот „Св.Сава“ во Белград, ѕвонеа 49 ѕвонови.

5 поврзани вести »

Европска премиера на филмот Бикини Мун на Милчо Манчевски на ФЕСТ во Белград

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – На белградски ФЕСТ вечерва најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски, Бикини Мун ќе ја има европска премиера. – Филмот кој е во американска продукција и во режија и сценарио на Милчо Манчевски преставува драма, еден психолошки пресек за ...

6 поврзани вести »

Алаѓозовски: Најголем дел од спорните ситуации со Годишната програма се разрешени

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Најголем дел од спорните ситуации во Годишната програма за култура се разрешени со повлекување на проектите од страна на учесниците, а за дел од случаите е потребно и мислење од Антикорупциската комисија, изјави денеска министерот за култура ...

47 поврзани вести »

Во Крива Паланка изложба од 4-ти Меѓународен конкурс за карикатура

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Изложбата од сто најдобри дела пристигнати на последниот Меѓународен конкурс за карикатура на тема „Пред (бракот) и потоа“ денес беше отворена во изложбениот простор на Национална установа Центар за култура, Крива Паланка.

4 поврзани вести »

Во Крива Паланка се одржа манифестацијата „Невестинско поклонение 2018“

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Звукот на црковната камбана ,надополнет со звукот на тапанот го означија почетокот на црковно-народната и културна манифестација „Невестинско поклонение“ којa се одржа денeс токму кога се чествува споменот на светецот Св.

4 поврзани вести »

Маалски полицаец- заштитник и пријател

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Полицаецот позорникар ќе биде нашиот пријател – заштитник во секое време е ставот на Министерството за внатрешни работи кое после две децении ги враќа поцијаците на улица, како заштитници на бебедноста и спокојот на граѓаните.

3 поврзани вести »

Данк го изедначи негативниот рекорд на Шкртел

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Фудбалерот на Брајотн, Луис Данк се изедначи со поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Мартин Шкртел кој го држи непопуларниот рекорд по број на постигнати автоголови. Данк веќе има четири гола во својата мрежа од почетокот на сезоната на ...

2 поврзани вести »

Скопскиот аквадукт ќе биде реставриран

Sky - пред: 2 часа

(МИА) – Скопскиот аквадукт ќе биде реставриран и ќе има повеќе придружни рекреативни и културни содржини. Први за конзервација ќе бидат најзагрозените делови од Аквадуктот, а понатамошната реставрација ќе се одвива во неколку фази.

47 поврзани вести »

Снегот им создаде многу проблеми на македонските прволигаши

Sky - пред: 2 часа

2018 (МИА) – Снегот што попладнево денеска почна да паѓа низ целата наша земја им направи проблеми на фудбалските прволигаши. Откажан е натпреварот во Кратово меѓу Силекс и Пелистер, а на трите денешни средби условите беа далеку од поволни за фудбал.

45 поврзани вести »