TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Судот не му дозволи на Јохан Тарчуловски да го следи обраќањето на Столтенберг во Собранието

Sky - 17.01.2018

Судот не му дозволи на пратеникот Јохан Тарчуловски, кој се наоѓа во куќен притвор, да го следи утрешното обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Собранието. „Постапувајќи по барање на обвинетиот Ј.Т.

30 поврзани вести »

Во Ресен беснее пожар – предмалку изгореа две куќи

Sky - 17.01.2018

Во 11,20ч. на ул.„11 Септември“,во две куќи, од засега непознати причини настанал пожар, при што истите биле целосно опожарени. ТППЕ-Битола превзема мерки за гаснење на пожарот, информираат извори од полицијата за ...

21 поврзани вести »

Нимиц: Терминот „Македонија“ останува во новото име

Sky - 17.01.2018

Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во предлог решението за името бидејќи веќе го имаат признаено повеќе од 100 земји во светот, изјави медијаторот во спорот за името Метју Нимиц. Неговата изјава беше дадена за грчката телевизија „ТВ Антена“ ...

75 поврзани вести »

Тежок инцидент го потресе затворот Идризово

Sky - 17.01.2018

Двајца затвореници се степале во амбулантното одделение при Казнено поправната установа Идризово, информираат од МВР. Имено, тепачката се случила помеѓу 36 годишниот М.З. и 42 годишниот Д.Р, при што на вториот му биле нанесени тешки телесни повреди, ...

18 поврзани вести »

Мистерија во хотел во Скопје – мртов е пронајден Б.М.

Sky - 17.01.2018

Маж бил пронајден мртов во хотел зад поликлиниката „Бит-пазар“ во Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи. Починатото лице лежело на подот до траги од крв и метадон, а вработените во угостителскиот објект изјавиле дека лицето се ...

26 поврзани вести »

(Видео) Василев: Одлуката за азил за Грујевски и Бошкоски е одложена на неопределено време затоа што нема преведувач

Sky - 17.01.2018

Управниот орган кој треба да одлучи по барањето за азил на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во Грција нема преведувач од грчки на македонски јазик и обратно. Поради тоа, одлучувањето е одложено за неопределно време.

Фрчат казни од МВР – полицијата казни стотина граѓани за овие сообраќајни прекршоци

Sky - 17.01.2018

Во текот на вчерашниот ден се случиле девет сообраќајни незгоди во главниот град, информираат од МВР. Во сообраќајните незгоди едно лице добило тешки телесни повреди и шест лица добиле телесни повреди.

27 поврзани вести »

Нова рунда преговори за спорот со името во Њујорк, Нимиц тврди дека нема нови предлози

Sky - 17.01.2018

Новата рунда преговори за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се одржи денеска во Њујорк. Предвидено е медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, да се сретне со преговарачите од двете земји, Васко Наумовски и Адамантиос ...

75 поврзани вести »

Генералниот секретар на НАТО во дводневна посета на Македонија

Sky - 17.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Македонија. Според најавите, тој ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов, министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила ...

349 поврзани вести »

Али Ахмети од денеска со низа манифестации ќе одбележува 550 години од смртта на Скендербег

Sky - 17.01.2018

Денеска на плоштадот Скендербег во Скопје, пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги почнува манифестациите со кои ќе се одбележи „Годината на Скендербег” по повод 550-годишнината од смртта на, како што пишува во ...

59 поврзани вести »

Демонстрации пред Влада – еве што се случува

Sky - 17.01.2018

Конфедерацијата на слободните синдикати на Македонија денеска, во 5 до 12, ќе одржи протест пред Владата. Претседателот на Конфедерацијата, Благоја Ралповски, вчера извести дека имале средба со заменик-претседателката на Владата, Радмила Шекеринска, ...

55 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Од затвор се ослободуваат криминалци, а неосновано се држат патриоти во притвор

Sky - 17.01.2018

Република Македонија е во тотален мрак, по доаѓањето на СДСМ на власт. Правдата и правната држава не постојат. Судот е директен соучесник во уништувањето на правната држава. Судот не дели правда врз основа на факти и аргументи, туку испорачува ...

7 поврзани вести »

Во Општина Илинден за Водици крстот ќе се положи во езерото на хотелот Белви

Sky - 17.01.2018

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, ќе oрганизира положување на крстот во езерото на хотелот Белви, во населба Илинден, соопштија од општината Илинден.

40 поврзани вести »

ДС: Посетата на Јенс Столтенберг е од исклучителна важност

Sky - 17.01.2018

Демократскиот сојуз смета дека посетата на Јенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО, е од исклучителна важност и признание за реформите и демократските капацитети на Република Македонија.

349 поврзани вести »

Борисов во Европскиот парламент: Бугарија и Македонија се пример за решавање на проблемите

Sky - 17.01.2018

Бугарија и Македонија илустрираа вистински пример за тоа како можат да се решат проблемите, користејќи тактика и добра волја, изјави премиерот на Бугарија, Бојко Борисов пред Европскиот парламент, каде детално се осврна на четирите приоритети за ...

34 поврзани вести »

Дрецун: Кадри Весели и Вашингтон да кажат кој го уби Ивановиќ

Sky - 17.01.2018

Истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ би требало да оди во две насоки – кон Кадри Весели и кон Вашингтон, смета претседателот на собранискиот одбор за Косово и Метохија, Милован Дрецун.

6 поврзани вести »

Судењето против Јанкулоска и Мијалков за нелегалното прислушување одложено за 27 март

Sky - 17.01.2018

Судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство „Таргет-Тврдина“, во кој меѓу обвинетите се и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, е одложено за 27 март.

35 поврзани вести »

Ограбена црква во Тетово, украдени 2.000 денари

Sky - 17.01.2018

Непознат сторител го искршил стаклото на влезната врата на црквата „Свети Никола“ во село Копанце во Тетово, при што од масата за свеќи одзел ситни пари во вредност од околу 2.000 денари. Увид извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово.

8 поврзани вести »

МЗШВ: Расте откупната цена на тутунот

Sky - 17.01.2018

Просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017-та достигна 214,8 денари за килограм. Откупот на тутун е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецот, информираат од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

13 поврзани вести »

Вокер: Во Косово потребни се нови политичари

Sky - 17.01.2018

Американскиот дипламомат Вилијам Вокер побара во Косово да се оддалечи политичката класа која е произлезена од војната и на нејзино место да дојде нова политичка структура. Како што пренесуваат косовските медиуми, американскиот дипломат, кој е голем ...

5 поврзани вести »