TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Индија лансираше интерконтинентална ракета

Sky - пред: 2 часа

Индија изврши проба на интерконтинентална ракета со најдолг дострел наречена „Агни V“, соопшти индиското министерство за одбрана. Според министерството, лансирањето претставува „голем поттик за одбранбените капацитети“ на таа земја.

9 поврзани вести »

Непознато лице физички нападнало сопружници од Скопје

Sky - пред: 2 часа

Во текот на вчерашниот ден Р.И. (52) во полиција пријавила дека на 16 овој месец околу 15 часот на крстосницата од улица Мелничка со улица Бутелски венец во Скопје таа и нејзиниот сопруг С.И. биле физички нападнати од непознато лице.

17 поврзани вести »

Раздвижено во Владата – во живо се вклучуваме од важната прес конференција

Sky - пред: 2 часа

Премиерот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Владата ќе се обратат на прес конференција. Во живо следете ја преку ...

343 поврзани вести »

Трамп ги додели наградите за лажни вести

Sky - пред: 2 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа преку „Твитер“ ги објави добитниците на неговите долго најавувани награди за лажни вести. Линкот што го споделил Трамп води до интернет-страницата на Републиканската национална комисија, каде што се ...

21 поврзани вести »

Тунтев: Обраќањето на Столтенберг е јасен сигнал дека сме на вистинскиот пат

Sky - пред: 3 часа

Обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, е јасен сигнал дека Македонија е на вистинскиот пат, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев. Тој ги поздрави реформските процеси на парламентарното мнозинство ...

343 поврзани вести »

СДСМ ќе ги разгледа забелешките на Иванов и ќе одлучи како ќе гласа за Законот за јазиците

Sky - пред: 3 часа

Пратеничката група на СДСМ ќе ги разгледа забелешките што ги испратил претседателот Ѓорге Иванов за Законот за употреба на јазиците, по што ќе донесе одлука како ќе гласа. Според координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, Иванов ...

117 поврзани вести »

Владата со честитки за добрите игри: Ракометарите се наши спортски амбасадори, а Раул е нивниот лидер

Sky - пред: 3 часа

Владата на Република Македонија денес испрати соопштение до јавноста преку кое го вреднува успехот на нашите ракометари, кои, како што велат оттаму, на тековното европско првенство во Хрватска го носат дресот на Македонија во име на граѓаните на ...

24 поврзани вести »

Ахмети му се заблагодари на Столтенберг за придонесот за Охридскиот договор

Sky - пред: 3 часа

Членството на Македонија во НАТО како процес за зајакнување на мирот и стабилноста била една од темите за кои разговарале лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

343 поврзани вести »

Столтенберг го оцени договорот со Бугарија како позитивен чекор на патот на Македонија кон НАТО

Sky - пред: 3 часа

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со Јенс Столтенебрг, генерален секретар на НАТО, кој престојува во официјална посета на Република Македонија. Како што соопштија од собраниската прес-служба, Џафери изразил убеденост ...

343 поврзани вести »

(Видео) Нацев: Шарените револуционери се привилeгирани, а патриотите седат во ладни ќелии

Sky - пред: 3 часа

Македонија веќе не е правна држава. Јавното обвинителство има двојни стандарди. Едни за послушниците на Зоран Заев, а други за сите оние што мислат поинаку, изјави Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

52 поврзани вести »

Таравари: ДУИ и СДСМ не се солидаризираа, туку само ги намалија буџетските средства за една третина

Sky - пред: 3 часа

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, во врска со свикувањето седница на Советот на Општина Гостивар, на која ќе се донесе одлука за привремено финансирање, рече дека ДУИ и СДСМ не се солидаризираа со општинските службеници и просветните ...

13 поврзани вести »

Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец-Попова Шапка

Sky - пред: 3 часа

Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец с.Лисец – Попова Шапка е укината во 15 часот, информира АМСМ. Забраната беше воведена утрово во 11 часот поради наноси од снег на ...

44 поврзани вести »

(Видео) Пристигнувањето на Столтенберг во Владата

Sky - пред: 3 часа

Со високи воени почести организиран пречекот на генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

343 поврзани вести »

„Tврдокорните“ в недела ќе протестираат против двојазичноста и албанизацијата на Македонија

Sky - пред: 3 часа

В недела на 21 јануари во 13 часот пред Собранието патриотското здружение „Тврдокорни“ и „Македонски обединети сили“ повикуваат на протест на социјалната мрежа „Фесјбук“. На групата, во која засега се пријавиле дека ќе учествуваат приближно 200 ...

12 поврзани вести »

Опозицијата се врати во Собранието за обраќањето на Столтенберг

Sky - пред: 5 часа

Опозицијата се врати во Собранието да го слушне обраќањето на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Меѓу присутните беа Никола Груевски, Илија Димовски, Влатко Ѓорчев и другите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

31 поврзани вести »

Анти-НАТО демонстрации во Скопје – само кога ќе видите кој протестира, ќе се изненадите

Sky - пред: 5 часа

Поранешната пратеничка во Собранието на Република Македонија, Солза Грчева, учествува на денешниот протест пред парламентот кој се случува во пресрет на обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред македонските пратеници.

40 поврзани вести »

Столтенберг: Me шокираа настаните во Собранието, од држава пред пропаст станавте функционална земја

Sky - пред: 5 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред пратениците и Владата, искажа воодушевување од напредокот на Македонија по 27 Април и упадот во Собранието. Тој кажа дека земјите членки се воодушевени од тоа колку Македонија била посветена да се ...

343 поврзани вести »

Иванов до Столтенберг: Неопходно е да го добиеме одамна заслуженото членство во алијансата

Sky - пред: 6 часа

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Како што информираат од Кабинетот на Иванов, на средбата се разговарало за евро-атлантските интеграции на Република Македонија, за ...

31 поврзани вести »

Караџовски со претставници на американската амбасада разговарал како да се избираат судиите

Sky - пред: 6 часа

Вчера претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, и претставниците од Амбасадата на САД во Македонија, Дејвид Стивенсон – шефот на политичкиот и економскиот сектор, и Џон Т. Мекнил – правен советник, разговарале за начинот на избор на ...

7 поврзани вести »

Димитров: Посетата на Столтенберг е охрабрување за нашите напори 2018 да биде историска година

Sky - пред: 6 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во рамки на неговата прва официјална посета на Република Македонија.

20 поврзани вести »