TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Дел од општина Аеродром без струја

Sky - пред: 10 часа

Дел од корисниците лоцирани на улицата „Горноврановска“ во општина Аеродром, во понеделник од 8.30 до 15 часот ќе останат без електрична енергија. Во вторник без струја од 8.30 до 15 часот ќе бидат корисниците од улицата „Боте Боцевски“ во општина ...

10 поврзани вести »

Бит коин за нула денари

Sky - пред: 10 часа

Јапонска компанија за тргување со криптовалути се бори со еден корисник кој купил биткоини вредни 20 милијарди долари, а за нула долари. Како што пишува Gizmodo, проблемот бил едноставен – мала грешка во платежниот систем, му овозможила на Zeif да ...

13 поврзани вести »

Папата го осуди насилството во Сирија: Против злото не можеме да се бориме со зло

Sky - пред: 10 часа

Папата Франциско го осуди „нечовечното“ насилство во Сирија и го поддржа прекинот на огнот што го побара Советот за безбедност на ОН. „Не можеш да се бориш против злото со зло“, рече папата, во молитвата на плоштадот Свети Петар во која се помоли за ...

3 поврзани вести »

ОН усвои резолуција за триесетдневен мир во Сирија

Sky - пред: 10 часа

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која ги повикува страните во конфликтот во Сирија да престанат да се борат најмалку 30 дена и да обезбедат хуманитарна помош за населението. Документот беше усвоен од сите 15 земји-членки на Советот.

73 поврзани вести »

Грција: Уапсени двајца криумчари на мигранти

Sky - пред: 10 часа

Две лица кои превезувале 14 Сиријци без документи, меѓу кои и осум деца се уаосени од страна на грчката полиција. Приведени се 21-годишен Сириец и 24-годишен Ирачанец во близина на грчко-турската граница.

12 поврзани вести »

Меркел, Макрон и Путин ќе разговараат за резолуцијата за прекин на огнот во Сирија

Sky - пред: 10 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, денеска со рускиот претседател Владимир Путин ќе зборуваат за резолуцијата за прекин на огнот во Сирија, што синоќа беше усвоена од страна на Советот за безбедност на ОН.

73 поврзани вести »

Напад во Источна Гута само неколку минути по договорот за примирје во Сирија

Sky - пред: 10 часа

Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека во Источна Гута бил извршен напад само неколку минути откако Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за едномесечно примирје во Сирија.

73 поврзани вести »

САД: Во снежната бура загинаа две лица, уништени се многу домови

Sky - пред: 10 часа

Во снежната бура, што се прошири кон централните делови на САД, загинаа две лица, а уништени се голем број домови и возила. Во бурата, што е проследена со силни ветрови, загинаа 83-годишен маж од Арканзас и 79-годишна жена од Кентаки.

14 поврзани вести »

„Фчерашни новости“ и „Еден на Еден“ повторно со „Златна бубамара за популарноста“

Sky - пред: 10 часа

На 21. по ред доделување на „Златна бубамара на популарноста“, повторно беа наградени емисиите „Фчерашни новости“ и „Еден на Еден“. Водителот Жарко Димитриоски ја подигна наградата заедно со организаторот на емисијата Владо Оцевски.

Гвардиола: Сакав да играм во Арсенал

Sky - пред: 10 часа

Фудбалерите на Манчестер Сити и Арсенал попладнево ќе се борат за трофејот во Карабао купот. Натпреварот се игра на „Вембли“ од 15:05 часот. Пред натпреварот менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гаврдиола, откри интересен момент од минатото, односно ...

40 поврзани вести »

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг

Sky - пред: 10 часа

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата. На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше проследена со ...

72 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Судот повеќе не смее да одобри ниту едно барање за притвор за патриотите

Sky - пред: 11 часа

Деведесет ден притворот на патриотите, на луѓето кои неизмерно си ја сакаат Република Македонија e користен како казна без да биде исполнет ниту еден услов за таква мерка. Актери, режисери, оперски пејачи, архитекти, доктори, припадници на ...

20 поврзани вести »

Детали за страшната сообраќајка кај Прилеп: Повредени се пет лица

Sky - пред: 11 часа

Петмина се повредени во сообраќајна несреча која то се случила вчера во 15,30 часот на регионалниот пат Прилеп-Кичево, кај местото викано „Барбарас“. Во сообраќајната несреќа учествувале „фолксваген пасат“ со прилепски регистарски таблички, ...

30 поврзани вести »

Од продавица на „Нептун“ во Велес украдени 22 компјутери

Sky - пред: 11 часа

Тешка кражба е извршена синоќа во продавица на „Нептун“ во Велес во која непознат сторител украл 22 лап-топ компјутери, разни марки и модели. Крадецот вчера во периодот од 20.30 до 4.30 часот извршил тешка кражба на тој начин што со употреба на ...

12 поврзани вести »

Притвор за макрото – и се заканува казна од најмалку 10 години затвор

Sky - пред: 11 часа

Триесет дена притвор и е изречен на кавадарчанката која што го подведувала и го терала да питачи 13-годишното девојче од Домот „25 Мај“. Основото јавно обвинителство потврди дека е започната истрага против едно лице за трговија со дете.

58 поврзани вести »

(Видео) Еве како Заев го пречека Јункер

Sky - пред: 11 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер пристигна во Владата на Република Македонија каде што во моментот се одржува средба со премиерот Зоран Заев. Jункер во Скопје пристигна заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување ...

113 поврзани вести »

Цветковски: Не сум виновен, во МРТ се работи согласно законот

Sky - пред: 11 часа

Директорот на МРТ, Марјан Цветковски тврди дека не виновен, бидејќи за време на неговиот мандат во јавниот сервис се работело и „ќе се работи согласно законот“. Тој во допис до медиумите, вели дека е изненаден од постапката која што полицијата ја ...

46 поврзани вести »

(Видео) Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница

Sky - пред: 11 часа

„За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу нашата држава и регионот во Грција“, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер во Скопје.

44 поврзани вести »

Нови 30 дена притвор за Василевски, Чавков и Мукоски

Sky - пред: 11 часа

Апелацискиот суд Скопје им го продолжи притворот на 13 лица, меѓу кои на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски и Сашо Василевски за насилствата во Собранието на 27 април минатата година.

30 поврзани вести »

(Видео) Јункер: Ако Македонија продолжи по овој пат, европската перспектива нема да биде условена

Sky - пред: 11 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по средбата со премиерот Зоран Заев, рече дека Македонија во изминатиот период спровела реформи кои го зачудиле светот, а пак договорот со Бугарија ја зголемила репутацијата на државата во ...

113 поврзани вести »