TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Повеќе од 2.600 болни од морбили во Србија

Sky - 24.02.2018

(МИА) – Од октомври минатата година до денеска во Србија, вклучувајќи ја и територијата во надлежност на Заводот за јавно здравје Косовска Митровица, се регистрирани вкупно 2.607 случаи на морбили, соопшти Институтот за јавно здравје на Србија „Др ...

16 поврзани вести »

Ако сакаат „да го освојат светот“, француските ученици треба да учат англиски

Sky - 24.02.2018

2018 (МИА) – Франција ќе преземе чекори за да се подобри знаењето на учениците и студентите по англиски јазик, за да ги подготви „да завладеат сo светот“, изјави францускиот премиер Едвар Филип.

5 поврзани вести »

Расте бројот на жртвите во нападите во Могадишу

Sky - 24.02.2018

(МИА) – Бројот на лицата кои загинаа во двојниот напад со автомобили бомби во главниот град на Сомалија, Могадишу, се зголеми на 45 жртви, соопштија владини претстaвници. Експлозиите на двата автомобили се случиле во близина на претседателската ...

35 поврзани вести »

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

Sky - 24.02.2018

(МИА) – Романот „Разголена душа” од младата писателка Марта Димитров синоќа беше промовирана во библиотеката „Феткин” во Кавадарци. Преку приказната за 22-годишната Клара која сака да стане писателка, авторка Димитров се обидува да ги пренесе своите ...

4 поврзани вести »

Втор ден и прогласување на победниците на натпреварот во уметничко лизгање во Скопје

Sky - 24.02.2018

(МИА) – Со перформанс на мраз на најмладите лизгачи и лизгачки од Македонија и настап на Мијата синоќа свечено беше отворен Вториот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice 2018“.

6 поврзани вести »

Жителите на Аеродром годишните даночни пријави ќе може да ги поднесуваат во Општината

Sky - 24.02.2018

Управата за јавни приходи (УЈП) во периодот од 26 февруари до 16 март, ќе врши прием на годишните даночни пријави за 2017 година во просториите на Општина Аеродром. Од општина Аеродром информираат дека УЈП обезбедила просторија во Општината и свој ...

20 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Судството под стегите на власта направи од Македонија земја со најмногу терористи по глава на жител

Sky - 24.02.2018

Остануваат уште три дена до истекот на третиот месец од неправедното притвaрање на патриотите кои имаа храброст гласно да говорат против антидржавните политики, наведуваат во соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

20 поврзани вести »

Драган Данев и Александар Велјановски избрани за нови членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Sky - 24.02.2018

На втората редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за нови членови на Извршниот комитет на партијата да бидат избрани, Драган Данев, кој воедно е и нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на ...

35 поврзани вести »

Кекеновски: Не е можно вицепремиер сам да донесува одлука за неучество на важна конференција

Sky - 24.02.2018

Професорот, Јове Кекеновски, на својот фејсбук профил објави коментар во врска со одлуката на вицепремиреот за европски прашања, Бујар Османи, да не оди на конференција во Босна и Херцеговина за Западен Балкан поради тоа што Косово не е покането на ...

103 поврзани вести »

Бачев: Шилегов не постапува по правосилен документ за рушење на дивоизградена џамија

Sky - 24.02.2018

Уривање на единствената џамија со две минариња во Скопје, која се наоѓа на излезот од Скопје кон Тетово, бара партијата „Единствена Македонија“. Јанко Бачев на денешната прес-конференција рече дека постои правосилен акт за нејзино остранување, а го ...

9 поврзани вести »

Вооружена драма во експозитура на Стопанска Банка во Скопје – детали за страшниот грабеж

Sky - 24.02.2018

Уште еден грабеж на банка во Македонија. Од експозитура на Стопанска банка во скопската населба Маџари непознат сторител со закана со пиштол вчера одзел 4.500 евра и 196.000 денари. Како што информираат од МВР, разбојништвото се случило околу 09:20 ...

23 поврзани вести »

Фрчат кривични од МВР – Екс градоначалникот на Прилеп, заедно со уште неколкумина заработија пријави

Sky - 24.02.2018

Фрчат кривични пријави од МВР. НК за КР при ПС-ОН Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе Известување за постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување“ по чл.353 ст.1,3 и 5.

22 поврзани вести »

Вонредна состојба во регионот, натрупа снег – снежниот циклон доаѓа во Македонија

Sky - 24.02.2018

Синоптичарите излегоа со најнова метео прогноза. Времето во Македонија ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер.

Страшна несреќа кај Градска болница: Автобус на ЈСП закочил, таа удрила во задната гума

Sky - 24.02.2018

Околу 11 часот и 58 минути во Скопје, на улицата „11-ти Октомври“ пред Градска општа болница „Св.Наум Охридски“, 53-годишниот С.М. од Скопје управувајќи автобус со скопски регистарски ознаки, застанал на автобуската постојка.

24 поврзани вести »

Со автомобил се забила во барикада пред Белата куќа

Sky - 24.02.2018

Едно возило удрило во безбедносната ограда во близина на Белата куќа во текот на вчерашниот ден, а жената која го управувала била уапсена, објавија американските безбедносни служби. Во пораката објавена на Твитер се наведува дека автомобилот не ја ...

3 поврзани вести »

Напад во Кабул: Бомбаш-самоубиец активирал експлозив во близина на Американската амбасада

Sky - 24.02.2018

Најмалку 20 лица загинаа во два одделни напади во Авганистан, објавија локалните власти. Осумнаесет војници загинаа, а двајца беа повредени во напад на талибанците во западниот дел на Авганистан, соопшти Министерството за одбрана.

35 поврзани вести »

Објавен идентитетот на полицаецот кој не преземал ништо за време на масакрот во Флорида

Sky - 24.02.2018

Американските медиуми објавија фотографија од полицискиот службеник кој не преземал никаква акција за време на нападот во средното училиште во Флорида, во кој животот го загубија 17 лица. Скот Петерсон не преземал апсолутно ништо за да го спречи ...

8 поврзани вести »

(Видео) Премиерот заигра традиционален индиски танц и го навлече на себе гневот на јавноста

Sky - 24.02.2018

Како да не беше доволно тоа што индиската јавност со денови го исмева за носење на нивната традиционална облека, канадскиот премиер, Џастин Трудо, одлучи да направи чекор понатаму – танцуваше како Индиец.

4 поврзани вести »

Видео: Одрон од 30 метри се сруши на патот полн возила – стотинки ги делеа од смрт

Sky - 24.02.2018

Голем одрон од карпа тресна на патот додека беше полн со возила. Видеото кое ја шокираше јавноста е направено во Тајван. За среќа никој не е проведен. Но она што можеше да се случи е навистина страшно.

7 поврзани вести »

Нов закон: Лоши вести за сите кои ќе патуваат во Словенија

Sky - 24.02.2018

За сите оние кои дел од одморот би сакале да го поминат во Словенија, пристигна лоша вест, откако Парламентот на Словенија минатата седмица го усови Законот за промоција на развојот на туризмот.

8 поврзани вести »