TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Јилдирим: Во турските затвори се наоѓаат 10.000 припадници на ИД

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Во затворите во Турција се наоѓаат околу 10.000 припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим во обраќањето на Минхенската безбедносна конференција.

32 поврзани вести »

Ќе се оди ли во пензија во постари години?

Sky - 17.02.2018

Независниот синдикат на камионските транспортери на Македонија-НСКТМ МАКАМТРАНС и Независниот синдикат на градежните работници и трговците во градежништвото-НСГРИТГ се против препораките на Меѓународниот монетарен фонд за зголемување на старосната ...

19 поврзани вести »

Мурињо го изостави Погба

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Пол Погба ќе го пропушти вечерашниот натпревар против Хадерсфилд во ФА купот, а како причина за неговото отсуството се наведува болест. Во последниот период се засилија гласините дека Погба не е задоволен од позицијата во тимот, како и дека ...

42 поврзани вести »

Се подобруваат трговската размена и севкупните односи меѓу Македонија и Бугарија

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Трговската размена меѓу Македонија и Бугарија е значително порасната по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, оценија претседателите Ѓорге Иванов и Румен Радев по вчерашната средба во Скопје со ...

33 поврзани вести »

Поради одрон, сообраќајот на патот Маврово-Дебар по една лента

Sky - 17.02.2018

Од 20,00 часот сообраќајот на патниот правец Маврово-Дебар се одвива по една сообраќајна лента со наизменично пропуштање на возилата, информира Автомотосојузот на Македонија. Од АМСМ дополнуваат дека измените во сообраќајот на патниот правец, се ...

56 поврзани вести »

Срамно е што Шилегов се фали со простор за автобуска станица, смета ВМРО-ДПМНЕ

Sky - 17.02.2018

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, срамно е што градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, се фали со простор за автобуска станица. Според партијата, отворањето на старата постојка во ГТЦ нема да го заживее трговскиот.

46 поврзани вести »

(Фото) Што објави премиерот Зоран Заев предмалку на фејсбук?

Sky - 17.02.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва е во својата родна Струмица, каде што се оддржува струмичкиот карневал. Заев на својот фејсбук профил вечерва објави фотографија каде што е фотографиран заедно со дел од учесниците.

73 поврзани вести »

(Видео) Андоновска: МТСП не излезе со конкретни податоци за девојчето од „25 Мај“

Sky - 17.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ и јавноста се згрозени од неодговорноста и индолентноста на надлежните институции за скандалот со сексуално злоставување на малолетно девојче згрижено во Јавната установа за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми „25 Мај”, изјави ...

52 поврзани вести »

Белчев: Осумте милиони евра за дислокација на галиите, Шилегов да ги пренамени за ново училиште во Ченто

Sky - 17.02.2018

Му порачуваме на Петре Шилегов 8-те милиона евра наменети за дислокација на галиите да бидат пренаменети за изградба на ново основно училиште во населба Ченто, изјави Живко Белчев, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Гази Баба.

34 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се обиде да злоупотреби лични трагедии за сопствена промоција

Sky - 17.02.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ спадна толку ниско што освен лажните вести сега се обидува да злоупотребува лични трагедии и судбини за политички цели, реагира СДСМ на обвинувањата на Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

26 поврзани вести »

Џафери-Радев: Договорот за добрососедство е во европски дух

Sky - 17.02.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

79 поврзани вести »

(Видео) Ахмети славел за Косово оти независноста е резултат на ангажманот на сите Албанци

Sky - 17.02.2018

Албанците во Македонија денес славеа 10 години од независноста на Република Косово. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети организираше свечена академија на која говореше за интересите на Албанците не само на оние во Косово туку и во Македонија и во Албанија.

111 поврзани вести »

Баварската библиотека платила два милиони марки за карта-фалсификат

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Баварската државна библиотека соопшти дека картата на светот што ја купила во 1990 година за тогаш астрономски два милиони германски марки мислејќи дека е изработена во 16-от век, е фалсификат.

5 поврзани вести »

Мун Џе-ин: Се уште е рано за меѓукорејски самит

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин денеска изјави дека смета оти се уште е рано за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и покрај зближувањето на двете земји околу Зимските олимписки игри што се одржуваат во градот ...

15 поврзани вести »

Курц: САД се повлекуваат од сцената, а Кина ја пополнува празнината

Sky - 17.02.2018

(МИА) – САД имаат економска моќ како никогаш досега, но се повлекуваат од светската сцена, па сега Кина ја пополнува таа празнина во политичка и економска смисла, изјави денеска во Минхен австрискиот канцелар Себастијан Курц.

18 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Стох го одбрани златото од Сочи

Sky - 17.02.2018

2018 (МИА) – Полскиот ски-скокач Камил Стох го освои златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полјакот ја одбрани шампионската титула од Сочи и е прв натпреварувач, кој освојува две едноподруго олимписки злата на ...

12 поврзани вести »

Ренова и Силекс ремизираа без голови

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Ренова и Силекс ремизираа без голови во првиот натпревар од 20. коло во Првата македонска фудбалска лига. Натпреварот што се одигра на Градскиот стадион во Тетово главно помина во израмнета игра на двете страни.

41 поврзани вести »

Баерн се намачи со Волфсбург

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Актуелниот германски првак Баерн Минхен забележа тешка победа од 2:1 на гости кај Волфсбург во 23. коло на Бундеслигата. Домаќините први дојдоа до предност со голот на Дидави во 8. минута, но Баерн израмни со голот на Вагнер во 64. минута.

9 поврзани вести »

Барселона го совлада Еибар

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Барселона со 2:0 го совлада на гости Еибар во 24. коло од шпанската Ла Лига. Луис Суарез во 16. минута го отвори резултатот за водство на гостите од 1:0, но Еибар продолжи да се бори равноправно се до 66.

16 поврзани вести »

Работнички прв финалист на Купот

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Работнички е првиот финалист на завршниот турнир од Купот на Македонија во кошарка, откако во вечерашното полуфинале го совлада Куманово со 77:68. Нашиот најтрофеен кошаркарски тим наиде на силен отпор од мотивираната кумановска екипа, која ...

44 поврзани вести »