TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sky

Пратеникот Сашо Василевски останува во притвор

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Пратеникот Сашо Василевски, началникот во МВР Душко Лазаров, шефот на обезбедување на Трајко Велјаноски, Горан Ѓошевски и началникот на посебните и специјалните единици Митко Пешов, остануваат во притвор, откако Апелациониот суд ги потврди ...

Допис од Катругалос за кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско -јонската иницијатива

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, со допис до надлежните европски комесари, соопшти дека Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско –јонската иницијатива.

39 поврзани вести »

Поради магла, намалена видливост на Стража, Плетвар и во Крушево

Sky - 22.02.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму додаваат дека намалена видливост поради појава на магла има на планинските превои Стража, Плетвар и во Крушево, каде ...

43 поврзани вести »

Дефект на трафостаница остави без струја повеќе скопски населби

Sky - 22.02.2018

Поради испадот на извод од 110-киловолтната трафостаница „Васил Главинов“, денеска без струја останаа повеќе скопски населби, односно Бутел, Радишани, Шуто Оризари и Визбегово. Екипите на „ЕВН Македонија“ почнаа со приклучување на дистрибутивната ...

Син со нож до смрт го избоде татка си во Штип

Sky - 22.02.2018

Дваесет и деветгодишен штипјанец го убил својот ттако вчера изутрина во семејниот дом. Според првичните сознанија на полицијата, во тоа му помогнал неговиот 24-годишен пријател. Двајцата се приведени во штипската полиција, каде што е во тек ...

35 поврзани вести »

(Видео) Таравари нема да може да разрешува и именува директори, ги прекршил процедурите, вели Десковска

Sky - 22.02.2018

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, нема да може да разрешува и именува нови директори во основните и средните училишта. Тој со низа постапки го прекршил законот, обвини министерката за образование и наука, Рената Десковска, ...

82 поврзани вести »

(Видео) Алаѓозовски: Обвинувањата за буџетот се резултат на нашата транспарентност

Sky - 22.02.2018

Четирикратно зголемена е сумата што Владата ќе ја потроши со цел развој на албанската култура. Вака министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, одговори на обвинувањата на Алијанса на Албанците.

12 поврзани вести »

(Видео) Апелација потврди дека 4 осомничени за крвавиот четврток остануваат во притвор

Sky - 22.02.2018

Апелациониот суд ги потврди одлуките на кривичниот суд за сите осомничени за настаните од крвавиот четврток на 27 април откако вчера ги разгледа нивните жалби на јавни седници. Во притвор останува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Алаѓозоски мора да понесе морална и политичка одговорност за хаосот што го предизвика

Sky - 22.02.2018

Годишната програма за култура е скандалозна и хаотична и не ги одразува реалните потреби во културата. СДСМ буџетот наменет за култура го претвори во колач за поткусурување со коалиционите партнери. Уметниците се револтирани и гневни.

Заев: Охрид треба да се гради, но не со проекти од Индија и Дубаи

Sky - 22.02.2018

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратенички прашања рече дека Владата ја прекинала, како што вели, помпезната најава на градби во Охрид. „Градот треба да се развива, но не со проектите на претходната власт кои доаѓале од Индија, Дубаи за ...

36 поврзани вести »

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ во јуни, вели Хан

Sky - 22.02.2018

Македонија и Албанија во јуни годинава ќе добијат препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, најави европскиот комесар за проширување Јоханес Хан во интервју за германскиот весник „Велт“.

65 поврзани вести »

На шарените им останале над 12 илјади евра – со нив ќе ги плаќаат прекршоците и казните

Sky - 22.02.2018

Откако за „Макфакс“ и „А1он“, Алек Гочев, активистот на шарената револуција, изјави дека од МВР му стигнало да плати прекршочна глоба, тој на неговиот ФБ-профил објави дека со преостанатите 12 илјади евра, кои биле собрани, ќе им се плаќаат ...

Ќе се преговора за специјалистичка плата од 68-70.000 денари

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Платите на лекарите специјалисти до крајот на годината, заедно со дежурствата, да изнесуваат 68.000 до 70.000 денари ќе биде крајната цел на преговорите што ќе ги почне Министерството за здравство со Синдикатот за здравство, доколку се ...

(Видео) Вработените во јавниот сектор мора да бидат внесени во регистар за да земаат плата

Sky - 22.02.2018

Министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски, информираше за измените во Законот за вработените во јавниот сектор, Законот за Управата за јавни приходи, Законот за даночна постапка и Законот за придонеси од ...

35 поврзани вести »

Дуа Липа и Стормзи триумфираа на Британските музички награди

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Пејачката Дуа Липа и нејзиниот колега Стормзи ги освоија најпрестижните признанија на Британските музички награди. Липа ја доби наградата за најдобар женски изведувач и за ѕвезда во подем, додека раперот од јужен Лондон беше прогласен за ...

20 поврзани вести »

„Спејс икс“ лансираше сателити за глобален интернет во орбитата

Sky - 22.02.2018

(МИА) – „Спејс икс“ на Илон Маск, основач на компанијата за производство на електрични автомобили „Тесла“, денеска во орбитата лансираше ракета со сателити за обезбедување на „глобален интернет“.

18 поврзани вести »

Никогаш не би се сетиле на овој трик со кромид

Sky - 22.02.2018

Хемиските средства за чистење се штетни по нашето здравје, а освен тоа се многу скапи. Затоа, сè повеќе се враќаме на природните средства, кои освен што не се ризични по човечкиот организам, се и евтини.

Презентација на програма за развивање јавно-приватна соработка на компаниите од Гази Баба

Sky - 22.02.2018

(МИА) – Општина Гази Баба, Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС) и германската организација за меѓународна соработка-ГИЗ преку Отворен регионален фонд за модернизација на општински услуги денеска одржаа ...

Најталентираниот светски играч ќе биде прв пик на НБА-драфтот

Sky - 22.02.2018

Младиот Словенец Лука Дончиќ ќе биде прв пик на НБА-драфтот и по мадридски Реал ќе заигра во дресот на Феникс Санс, тврди ЕСПН. Истиот извор тврди дека на драфтот што ќе се одржи на 21 јуни, Дончиќ ќе стане вториот европски играч кој е избран од ...

Општина Карпош ќе ангажира патроли да ги чуваат игралиштата и плоштадите

Sky - 22.02.2018

Посебни патроли во општината Карпош за поголема безбедност на граѓаните најави денеска градоначалникот Стефан Богоев. Тој денеска ја оствари првата работна средба со новиот командир на Полициската станица Карпош, Владо Симјановски.

9 поврзани вести »