TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Велес ќе добие две нови јавни претпријатија

Слободен Печат - тукушто објавено

На денешната прес-конференција градоначалникот на Велес Аце Коцевски најави формирање две нови јавни претпријатија – ЈП „Велес-гас “ што ќе го води процесот на гасификација и ЈП „Велес паркинг“ кое треба да го реши проблемот со сообраќајот и ...

4 поврзани вести »

МИЛЧИН: Еве што сака стариот Милчин

Слободен Печат - тукушто објавено

Читам и слушам дека младите маоисти во Владата, кои јас ги викам преторијанци, се прашувале што сака стариот (Милчин) со своите постови и изјави. И еве, решив да им ги олеснам страдањата и јавно да им соопштам што сакам и што не сакам.

9 поврзани вести »

Чистењето дома може да биде опасно како и пушењето?

Слободен Печат - пред: 29 мин

Норвешката студија наведува дека производите за чистење можат да имаат исто влијание врз човековото здравје како и пушењето една кутија цигари дневно. Редовното користење на средства за чистење може да влијае врз белите дробови како и пушењето ...

3 поврзани вести »

Албанската опозиција попрво ќе се распадне отколку да се интегрира

Слободен Печат - пред: 29 мин

Многу е тешко албанските опозициски партии да направат силна коалиција која би можела да ја симне ДУИ од власт, сметаат експертите. Обединетата опозиција од редовите на Албанците на следните избори би можела да ја собори од власт партијата на Али ...

6 поврзани вести »

„Калчо Меркато“: Милан не се откажал од Конте

Слободен Печат - пред: 48 мин

Милан може да конкурира за потписот за Антонио Конте, за да го привлече за нов тренер во текот на летото, пренесе „Калчо Меркато“. Претставниците на „росонерите“ се во контакт со менаџерот на Челзи од ноември.

10 поврзани вести »

Заев: Клиниките ќе ги споиме во еден Клинички центар

Слободен Печат - пред: 48 мин

На денешната седница за пратенички прашања премиерот Зоран Заев најави дека клиниките од поранешниот Клинички центар во Скопје повторно ќе се спојат во еден правен субјект. – Ќе се редуцираат трошоците, нема да се плаќаат повеќе управни одбори – ...

Ден на дрво: Исти површини биле пошумувани и по неколку пати

Слободен Печат - пред: 48 мин

Локациите каде се вршеше пошумување во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ биле несоодветни за пошумување и повеќе од површините се пошумувани повеќепати, објави денеска Јавното претпријатие „Македонски шуми“, кое ги обезбедуваше садниците.

10 поврзани вести »

Јовески: Обвинителството не може да покрене постапка против непознато лице

Слободен Печат - пред: 48 мин

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска во Парламентот, во врска со случајот со сексуалното злоставување на 13-годишното девојче од Домот „25 Мај“ изјави дека ОЈО Велес води постапка против конкретен сторител, додека во скопското ...

11 поврзани вести »

Таравари: Одземените ингеренции се политичка пресметка во корист на ДУИ

Слободен Печат - пред: 1 час

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари смета дека одземањето на надлежностите да именува и разрешува директори на општинските основни и средни училишта е политичка пресметка во корист на политичката партија ДУИ.

57 поврзани вести »

Бајрам воодушевен од Заев: Досега премиер не ми одговорил вака на пратеничките прашања, се гледа дека сте за народот!

Слободен Печат - пред: 1 час

За прв пат еден премиер ми одговорил како што треба на пратеничките прашања, се гледа вие се залагате за народот и како идете ќе бидете добар за секото, рече пратеникот Амди Бајрам, од собраниската говорница.

13 поврзани вести »

Зекири: Кога МВР ќе го гони Реџепи за сликање со оружје, а Агатангел за повикување на крвопролевање?

Слободен Печат - пред: 1 час

Пратеникот Мухамед Зекири денеска од собраниската говорница го запраша врвот на МВР, зошто сите граѓани не се еднакви пред законот, односно праша кога ќе се санкционира однесувањето на поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи и на владиката Агатангел.

6 поврзани вести »

Изминатата недела регистрирани 3.728 заболени од грип

Слободен Печат - пред: 1 час

Во текот на изминатата недела (од 12 февруари до 18 февруари) во Република Македонија се регистрирани 3.728 заболени од грип, што е зголемување за 26 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 2.964 заболени, се наведува во ...

17 поврзани вести »

Лесноски и лани ќарил 25.000 евра во обложувачница

Слободен Печат - пред: 2 часа

Четириесет и осумгодишниот прилепчанец Ване Лесноски денеска е главна тема во својот роден град, па и во Македонија, откако дозна дека ја има најголемата добивка во спортско обложување – повеќе од 500.000 евра.

25 поврзани вести »

Туфегџиќ до Јовевски: Колку случаи за сексуално злоставувани деца стојат во фиоките?

Слободен Печат - пред: 2 часа

Пратеничката од СДСМ, Ивана Туфегџиќ, на денешните собраниски прашања го праша Јавниот oбвинител, Љубомир Јовевски, колку случаи со злоставувани деца стојат во фиоките во Обвинителството. – Дали треба ние да чекаме да излегуваат вакви случаи во ...

11 поврзани вести »

Наместо за убиство, обвинетиот за смртта на Алмир ќе се гони за несреќа со смртни последици

Слободен Печат - пред: 2 часа

До републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска беше поставено прашањето дали е точно дека е одлучена преквалификација за смртта на Алмир Алиу, од убиство во несреќа со смртни последици. -Предметот се наоѓа во постапка пред Основниот суд.

9 поврзани вести »

Претседателот на ЕК в недела доаѓа во Македонија

Слободен Печат - пред: 2 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

49 поврзани вести »

Тинејџерка настрадала од струен удар, слушалките и се растопиле во уши

Слободен Печат - пред: 2 часа

Седумнаесетгодишна девојка од Бразил најверојатно настрадала од струен удар преку слушалки на телефон кој бил приклучен на полнач, објави „Фокс њуз“. Луиза Пинјеиро била најдена во бессознание, на подот во својата соба, а слушалките што и биле во ...

6 поврзани вести »

Ако не се внесат податоците на јавниот сектор во системот за човечки ресурси, нема да може да се исплаќаат плати

Слободен Печат - пред: 2 часа

Институциите од јавниот сектор имаат рок од три месеци да ги внесат податоците за своите вработени во инфоматичкиот систем за управување за човечки ресурси бидејќи во спротивно може да се доведат во ситуација да не можат да им исплатат плата на ...

26 поврзани вести »

Рамиз Мерко ќе се поднови со лимузина-седан, сакал волан кој реагира на гласовни команди

Слободен Печат - пред: 2 часа

Општините Бутел, Струга и Новаци во моментов имаат распишано тендер за нови возила. Од Бутел и Новаци велат дека се приморани на оваа набавка, а од општина Струга никој не објасни зошто ќе ја задолжат општината за 96 илјади евра.

10 поврзани вести »

Се реактивира „Рок фест“, најстарата организирана манифестација

Слободен Печат - пред: 3 часа

Покрај концертните настани, во рамките на фестивалот ќе има и голем број придружни содржини како што е изложбата на која ќе бидат поставени голем број фотографии, плакати, летоци од изминатите години, со што ќе се збогати целокупната програма.

2 поврзани вести »