TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Во Албанија уапсени 12 функционери поради корупција

Слободен Печат - пред: 23 часа

Албанското обвинителство соопшти дека 12 функционери, меѓу кои и еден градоначалник, се уапсени поради незаконска продажба на земјиште покрај морето. Во соопштение на Обвинителството се наведува дека градоначалникот на Леж, Фран Фрокај и уште 11 ...

22 поврзани вести »

ДУИ: Строго го осудуваме однесувањето на обвинетиот за смртта на Алмир

Слободен Печат - пред: 23 часа

Од ДУИ информираат дека на партискиот состанок во Тетово разговарале и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир. Од партијата изразуваат длабока загриженост што во самото Обвинителство има разлики што се однесува на одлуката за ...

89 поврзани вести »

Градскиот превоз во Прилеп се „тркала“ на три автобуса!

Слободен Печат - пред: 1 ден

Од вкупно 12 автобуси, пет се надвор од употреба, три се користат за превоз на ученици и за вработените во „Гентерм“, па за јавниот транспорт остануваат само четири автобуси, од кои најмалку еден е во континуиран дефект, вели новото раководство на ...

Граѓаните не си ги знаат еколошките права

Слободен Печат - пред: 1 ден

Граѓаните многу малку знаат дека треба од сите фирми да добијат информации колку учествуваат во аерозагадувањето, без разлика дали се големи, мали или средни, вели Александра Бојаровска, адвокатка која ги брани еколошките права Зоран Димовски ...

Спасовски: Местото на полицијата е меѓу граѓаните

Слободен Печат - пред: 1 ден

Ова е само почеток на враќањето на довербата и угледот на министерството. Позитивните промени ќе следуваат. Прашањата од надлежност на министерството се сложени и исклучително чувствителни, но тоа не нѐ плаши, напротив, тоа е нашиот предизвик, вели ...

3 поврзани вести »

Дебрани познати хуманисти по крводарителство

Слободен Печат - 17.03.2018

Дебрани и понатаму се на врвот на најхуманите кога станува збор за доброволно подадената рака и даруваната драгоцена течност што живот значи. Ова го потврдуваат прибрани крвни еднинци, кои последните години редовно ја надминуват бројката од 600.

23 поврзани вести »

„Виенски бал” во Скопје

Слободен Печат - 17.03.2018

Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителоство на Амбасадата на Република Австрија во Македонија, вечер ќе се одржи традиционалниот 19. „Виенски бал“ во Скопје.

17 поврзани вести »

Увозот на автомобили стагнира, наскоро наплив на стари возила од Европа

Слободен Печат - 17.03.2018

Во Македонија од година во година се намалува бројот на возила што се увезуваат. Податоците на Царинската управа за регистрирани возила покажуваат дека минатата година се регистрирани 2.615 возила помалку во споредба со 2016 година, а драстично ...

8 поврзани вести »

Кој ги прекрши Уставот и процедурите за Законот за јазиците?

Слободен Печат - 17.03.2018

Претседателот на државата, претседателот на Собранието, премиерот, парламентарните партии и дел од експертската јавност деновиве изнесоа низа меѓусебни обвинувања за тој кој го прекршил Уставот, законите и процедурите при носењето на Законот за ...

137 поврзани вести »

Си Џинпинг едногласно реизбран за претседател на Кина

Слободен Печат - 17.03.2018

Секинескиот народен конгрес денеска едногласно го поддржа реизборот на Си Џинпинг за претседател на Кина, а тој, исто така, повторно е избран и на должноста претседател на Централниот воен совет.

22 поврзани вести »

Петрески: Проектираниот раст на БДП сè уште остварлив

Слободен Печат - 17.03.2018

Проектираниот раст на БДП од 3,2 отсто за 2018 година во овој момент сè уште изгледа остварлив, но останува зависен од многу фактори, оценува проф. д-р Марјан Петрески од Универзитетот Американ Колеџ – Скопје во интервју за МИА.

8 поврзани вести »

Официјално: ВАР технологијата ќе се користи на СП 2018

Слободен Печат - 17.03.2018

Видео технологијата ќе биде вклучена на фудбалскиот Мундијал во Русија, одлучи Советот на ФИФА на седница одржана вчера во Богота, Колумбија. – Мораме да држиме чекор со времето. Сакаме на судиите да им овозможиме помош при донесување одлуки во ...

15 поврзани вести »

„Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед

Слободен Печат - 17.03.2018

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Стандард и Пурс” за балансирани ризици помеѓу траекторијата на јавниот долг и ...

37 поврзани вести »

Терапиите на кубанската медицина надеж и за најтешко болните

Слободен Печат - 17.03.2018

Кубанскиот онколог доктор Анабелa Естевез Гарсиа (35), професор на Медицинскиот факултет во Хавана, истражувач и член на Асоцијацијата на лекари на Куба, денеска и утре ќе престојува во Скопје со цел да ги посети пациентите кои ги лекувала во Куба.

Променливо облачно, навечер пороен дожд и грмежи

Слободен Печат - 17.03.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен, повремено силен јужен ветер со над 80 километри на час, а на планините и над 100 километри на час.

59 поврзани вести »

Коѕијас повторно добил писмо со куршум поради „македонското прашање”

Слободен Печат - 17.03.2018

Кусо пред посетата на Скопје, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас повторно добил заканувачко писмо и куршум за прашањето за името и преговорите што се во тек, објави викенд изданието на весникот „Та неа“.

79 поврзани вести »

Амбасада на САД: Собранието да оди напред и да се фокусира на потребните реформи

Слободен Печат - 16.03.2018

Собранието е важно да оди напред во својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ќе ги поддржат во насока на остварување на европските и евроатлантските интеграции на Македонија, нагласи Амбасадата на САД во ...

31 поврзани вести »

Мицкоски: По анализата, ќе преземеме конкретни чекори

Слободен Печат - 16.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ го анализира целокупното сценарио од завчерашниот ден кога во Собранието беше изгласан Законот за јазиците со што е прекршен Деловникот, законите и Уставот, изјави претседателот на партијата Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Алфа.

70 поврзани вести »

Кејти Пери бакна момче, но нему не му се допадна тоа

Слободен Печат - 16.03.2018

Кејти Пери ја гледаме како дел од жирито во обновеното издание на Американски идол. На аудиција дошло 19-годишно момче кое меѓу другото, признало дека расте во конзервативна средина и никогаш не бакнал девојка.

3 поврзани вести »

Наставник од Тетово истепал ученик на час, добил кривична пријава

Слободен Печат - 16.03.2018

Тетовецот Н.С., наставник во основно училиште во селото Копачиндол, физички нападнал 14-годишен ученик за време на наставата. Против него полицијата поднела кривична пријава поради сомнение за малтретирање за време на вршење на службена должност.

18 поврзани вести »