TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Доградбата на ОУ “Гоце Делчев“ ќе финишира во месец јуни

Слободен Печат - 16.01.2018

Доградбата на ООУ “Гоце Делчев“ ќе финишира во месец јуни, а досега се поставени две плочи. Доградбата е на површина од 532 м2. Учениците ќе добијат шест нови училници, три помошни простории, а дел од зафатот е и поставување на лифт за деца со ...

7 поврзани вести »

Малолетник изгубил контрола над возилото и усмртил жена пешак во Крива Паланка

Слободен Печат - 16.01.2018

На 15.01.2018 година околу 14,30 часот било пријавено дека во Крива Паланка на ул.„Св. Јоаким Осоговски“ патничко моторно возило “Ауди А-3“ со скопски регистерски таблици управувано од 16 годишен малолетник од Крива Паланка, изгубилo контрола над ...

22 поврзани вести »

Се обесил 60-годишен маж од Скопје

Слободен Печат - 16.01.2018

На 15.01.2018 година во 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, С.А. пријавил дека неговиот татко Б.А. (60) се самоубил со бесење. Б.А. бил пронајден обесен во остава надвор од куќата од страна на неговата сопруга, која го пресекла ...

20 поврзани вести »

Кукан: Ратификацијата на Договорот со Бугарија е чекор напред

Слободен Печат - 16.01.2018

Европратеникот Едвард Кукан денеска ја поздрави ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија оценувајќи ја како позитивен чекор напред во регионалната соработка. „Добри вести од македонското Собрание каде е ратификуван Договорот за ...

35 поврзани вести »

Повеќе од 300 граѓани за нецел месец пријавиле и сликале отпад

Слободен Печат - 16.01.2018

Огромно е задоволството кога ќе се види дека на граѓаните им бил потребен еден ваков прект за да можат полесно да дојдат до нас и да ни ги кажат проблемите со кои се соочуваат, велат од ЈП „Охридски комуналец“.

Се спроведуваат еколошки акции за почист НП „Маврово“

Слободен Печат - 16.01.2018

Во рамките на своите надлежности, а согласно Годишната програма за работа, Националниот парк „Маврово“ изминатиов период спроведува еколошки акции за чистење на отпадот на целата територија на паркот, информираат од националниот парк.

Во Дебарско децата ја продолжуваат традицијата на суројчари

Слободен Печат - 16.01.2018

Традицијата на деца-суројчари, на ден Василица, која е присутна кај православните верници во Дебарско, продолжува и понатаму, јави МИА. Групите на деца се далеку помалубројни од некогаш, а завчера, традицијата ја продолжија само по една група ...

Доделени меѓународни признанија за 15 млади ликовни таленти

Слободен Печат - 16.01.2018

„Малиот битолски Монмартр“ е традиционална меѓународна детска ликовна колонија од 1982 година. Колонијата се одржува во Битола секоја година од 23 до 30 мај. На оваа манифестација учествуваат ликовни таленти од Европа и од светот на возраст од 5 до ...

Прометот на берзата зголемен за 57 проценти

Слободен Печат - 16.01.2018

Според податоците на Годишниот статистички билтен објавен од Македонската берза, прометот остварен за 2017 година изнесува 4.738.444.919 денари или 56,73 отсто повеќе во однос на 2016 година кога изнесувал 3.023.394.172 денари.

3 поврзани вести »

Зелената нафта влезе во владина процедура

Слободен Печат - 16.01.2018

Министерството за земјоделство до Владата го достави предлогот за финансиска поддршка за покривање на половина од трошоците на земјоделците за потрошената нафта. Земјоделските стопанства што се евидентирани во регистарот на Министерството, според ...

3 поврзани вести »

Владата кима со глава, институциите тапкаат во место

Слободен Печат - 16.01.2018

Без брзи и ефикасни административни постапки, без намалување на бирократизацијата и без професионална администрација, не може да одиме напред, рече директорката во Стопанската комора, Елена Милевска-Штрбевска.

5 поврзани вести »

Само затезните камати годишно чинат колку 70 километри нов автопат

Слободен Печат - 16.01.2018

Предупредувајќи на внимателно трошење на позајмените пари, економистот Зоран Витанов рече дека само врз основа на затезни камати Македонија исплаќа по еден автопат од 60 до 70 километри годишно, и тоа ако се зборува за задолжувања на централно ниво, ...

21 поврзани вести »

Двојазичноста ќе јаде неколку милиони евра годишно

Слободен Печат - 16.01.2018

Премногу е рано да се каже колку точно вработени ќе има во Агенцијата за примена на јазикот и во Инспекторатот за употреба на јазиците, но освен трансфери од едно работно место на друго, нови вработувања сигурно нема да има, тврдат извори од Владата.

100 поврзани вести »

Нема нов предлог за името, решението лежи во старите

Слободен Печат - 16.01.2018

Постои позитивен моментум во Скопје, вели Нимиц, додавајќи дека новата Влада во Скопје е многу заинтересирана да го реши ова прашање. Во рамките на Светскиот економски форум што од 23 до 26 јануари ќе се одржи во Давос, Швајцарија, македонскиот и ...

130 поврзани вести »

Спомен-костурницата е во очајна состојба и е срам за градот

Слободен Печат - 16.01.2018

Спомен-обележјето изградено пред шеесетина години во чест на 572 жртви кои со пушка во рака се бореле против фашистичкиот окупатор за време на Втората светска војна, наместо гордост, претставува срам за Неготино.

Фирма на чичкото на Миле Јанакиески со години цица милиони од општинската каса

Слободен Печат - 16.01.2018

Вредноста на договорот за сезоната 2017-2018 година изнесува 15.244.200 денари, односно 17.988.156 денари со вклучен ДДВ и тоа е највисоката сума која прилепската локална самоуправа некогаш ја исплатила за оваа намена.

4 поврзани вести »

Младинските работни акции можат да го обноват Тетово

Слободен Печат - 16.01.2018

Во 1962 учествував во младинска акција која го градеше патот од Тетово до тетовското Кале. Тоа беше една прилика младите да се покажат и да изградат нешто за Тетово, за својот крај. Се организираа еколошки акции, се засадуваа дрвца, младиот човек ...

2 поврзани вести »

Скопјани за чист воздух се борат само од дома

Слободен Печат - 16.01.2018

Протестот што во неделата беше организиран со цел поскоро да се пронајде решение за високата загаденост на воздухот во Скопје, доживеа дебакл. Елена Вељановска Студеното време и ветрот што изминативе неколку денови го расчистија воздухот во Скопје, ...

„Исцелител“ на најголемиот филмски фестивал во Норвешка

Слободен Печат - 16.01.2018

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран да се прикажува на најголемиот интернационален филмски фестивал во Норвешка – Тромсо. Премиерното прикажување ќе биде на 16 јануари, а филмот ќе има уште две проекции во текот на ...

17 поврзани вести »

Во Митровица е убиен Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби

Слободен Печат - 16.01.2018

Лидерот на иницијативата „Слобода демократија правда“, Оливер Ивановиќ утрово е убиен од огнено оружје во Северна Митровица, на Косово. Ивановиќ им подлегнал на повредите откако утрово околу 8.15 часот во него било пукано од огнено оружје пред ...

228 поврзани вести »