TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Илјада и двесте командоси од Измир прераспоредени во сириската енклава Африн

Слободен Печат - 20.02.2018

Вкупно 1.200 турски командоси заминаа денеска од егејскиот округ Измир кон Африн во северна Сирија, соопшти турската телевизија НТВ. Командосите, кои биле испратени од многу турски граѓани, се качија во воени авиони на воениот аеродром во реонот ...

36 поврзани вести »

Дамаск: Сириските владини сили почнаа да навлегуваат во Африн

Слободен Печат - 20.02.2018

Припадници на сириските владини воени сили денеска започнаа да навлегуваат во реонот на градот Африн, што е под контрола на Силите за заштита на народот на сириските Курди, против кои турската армија на 20 јануари ја започна офанзивата „Маслиново ...

36 поврзани вести »

Филипче на форум во Подгорица потпиша писмо за намери за важноста на имунизацијата

Слободен Печат - 20.02.2018

На дводневниот министерски форум на земјите од Југоисточна Европа во Подгорица, на кој учествува министерот за здравство Венко Филипче, денеска беше потпишано писмо за намери со кое се потенцира важноста на имунизацијата, како приоритет на ...

32 поврзани вести »

Фудбалер на Виљареал уапсен за киднапирање и измачување на човек

Слободен Печат - 20.02.2018

Фудбалерот на Виљареал, Рубен Семедо е упасен под три обвиненија дека заедно со двајца свои роднини киднапирале и измачувале едно лице, чиј идентитет полицијата се уште не го открива. Како што пренесува шпанска „Марка“, жртвата на 12 февруари ...

Анѓушев: 2018 и 2019 се години кога треба да се препознаат можностите и да се реализираат нови инвестиции

Слободен Печат - 20.02.2018

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев присуствуваше на „Работната средба за презентација на активностите на Клубот на консултанти“ при Стопанската комора на Македонија.

13 поврзани вести »

ТВ „Алфа“ си ја плати дозволата за работа

Слободен Печат - 20.02.2018

Агенцијата за медиуми ја запре постапката за одземање на дозволата за работа за телевизијата „Алфа“ откако телевизијата го платила долгот од 3,5 милиони денари. Советот на Агенцијата е должен да почне постапка за одземање на дозволата на секој ...

54 поврзани вести »

Гочев од Шарената револуција треба да плати 100 евра поради фрлање балони со боја врз Собранието

Слободен Печат - 20.02.2018

Одлуката на Комисијата при Министерството за внатрешни работи да ме казни за учество во шарената револуција ја сметам за скандалозна бидејќи не е утврдена фактичката состојба дека јас како личност сум одговорен.

8 поврзани вести »

Иванов – Јилдирим: Поканата за НАТО е важен поттик за реформите и безбедноста

Слободен Печат - 20.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Република Турција денеска во Анкара се сретна со турскиот премиер, Бинали Јилдирим, и со претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Исмаил Караман.

Почнува судењето по тужбата на Бушар против Тениската федерација на САД

Слободен Печат - 20.02.2018

Во Њујорк денеска ќе започне судскиот процес по тужбата на канадската тенисерка Ежен Бушар против Тениската федерација на САД, откако пред две години на Ју Ес опен падна, при што ја удри главата и доби потрес на мозокот.

7 поврзани вести »

Мисовски, Ташевска Ременски и Мемеди избрани за потпретседатели на Парламентот

Слободен Печат - 20.02.2018

Пратениците Горан Мисовски, Фросина Ташевска Ременски и Весел Мемеди денеска се избрани за потпретседатели на Собранието на Република Македонија. Изборот на Мисовски, Ташевска Ременски и Мемеди помина без дискусија.

41 поврзани вести »

Мистура: Битката за Гута би можела да биде како битката за Алепо

Слободен Печат - 20.02.2018

Битката за сириската енклава под опсада Источна Гута би можела да прерасне во повоторено сценарио на битката за Алепо, предупреди денеска специјалниот пратеник на ОН за Сирија, Стафан де Мистура.

40 поврзани вести »

Усвоена Националната стратегија за развој на културата 2018-2022

Слободен Печат - 20.02.2018

Владата денеска на седница ја усвои Националната стратегија за развој на културата 2018-2022 и Акцискиот план, со кои и практично треба да почнат темелните реформи кои ги најавува Министерството за култура.

56 поврзани вести »

Двајца повредени во сообраќајка кај хотелот „Александар Палас”

Слободен Печат - 20.02.2018

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа што попладнево се случи во близина на хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Сообраќајката се случила кога се судриле две возила кои од ударот се превртиле на кров.

20 поврзани вести »

Казната како условно злосторство

Слободен Печат - 20.02.2018

Ако ваква правда продолжи да ги стигнува сите што го прекршиле законот или моралниот кодекс, тогаш нека бегаат сите што чекаат Македонија да стане правна држава. Тоа нема да се случи, ни условно.

Владата го усвои Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Слободен Печат - 20.02.2018

Владата на Република Македонија на својата 55-та седница попладнево го усвоила Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), извести на Твитер-профилот портпаролот на Владата, Миле ...

54 поврзани вести »