TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Слободен Печат - 19.02.2018

Денес, во Владата на Република Македонија потпишан e договор за државна помош со германската компанија ВИК Груп, која во ТИРЗ – Прилеп гради фабрика за производство на мали електрични уреди наменети за домаќинствата.

20 поврзани вести »

На 16 март првите функционери на ДУИ обвинети од СЈО ќе се појават во суд

Слободен Печат - 19.02.2018

Првите функционери на ДУИ, обвинети во случајот „Титаник 3“ на специјалното јавно обвинителство – Ејуп Алими и Исмет Гури на 16 март седнуваат на обвинителна клупа, пренесува Макфакс . Тие се обвинети дека уништувале изборен материјал.

Маската со штркот е дисквалификувана од официјална конкуренција за награда на Струмичкиот карневал

Слободен Печат - 19.02.2018

Претседателот на Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов, соопшти дека маската со живиот штрк што учествуваше на Главната карневалска вечер е дисквалификувана од официјална конкуренција за награда.

19 поврзани вести »

Кривична пријава против момче од Велес за полов напад врз малолетничката од „25 Мај”

Слободен Печат - 19.02.2018

Полицијата во Велес поднесе кривична пријава против момче од градот поради полов напад врз 13-годишната малолетничка, штитеник на јавната установа за деца со социјални проблеми „25 Мај“, за која медиумите објавија дека била силувана и забременила.

116 поврзани вести »

Анѓушев: Вработените во „Веибо груп” ќе ги земат заостанатите плати и доколку се отвори стечај

Слободен Печат - 19.02.2018

Сопственикот на „Веибо груп“ има две опции, да донесе нов капитал и да се раздолжи кон сите доверители и да продолжи да работи или, пак, да оди во стечај, порачува вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев.

39 поврзани вести »