TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Smartportal

Сенатот на САД ги покажа рекламите кои направија скандал на Facebook

Smartportal - пред: 10 часа

Комитетот за безбедност при Сенатот на САД, конечно реши да претстави некаков доказен материјал во врска со наводните руски реклами кои влијаеја на исходот на претседателските избори во 2016-та.

Sony ќе претстави нови Xperia телефони еден ден по претставувањето на Galaxy S9-ките на MWC 2018

Smartportal - пред: 10 часа

Крајот на оваа, односно почетокот на идната недела изгледа ќе биде навистина интересен за тие што ги следат новостите од светот на паметните мобилни телефони. Како што веќе знаеме и сме во исчекување, Samsung ќе ги претстави Galaxy S9 и S9+ во ...

9 поврзани вести »

Премиерно издание на „the Gentlemen’s Expo“ во Скопје

Smartportal - пред: 10 часа

Овој викенд, на 24 и 25 февруари во изложбениот салон на BMW и MINI, М-Кар Македонија ќе се одржи првиот саем за мажи, „the Gentlemen’s Expo“. Главен организатор на овој дводневен настан е агенцијата Боттега Евенти.

6 поврзани вести »

Криминалистички деликатеси за љубителите на серии: Раде Шербеџија, Крис О’Донел…

Smartportal - пред: 11 часа

Полноќно сонце (Midnight sun) Серијата „Полноќно сонце“ може да се вброи во жанрот на скандинавски ноар поради шведско-француската копродукција. Приказната се одвива во шведското гратче Кируна (дали сте знаеле дека Кируна, според површината, е ...

Google создаде софтвер кој дијагностицира срцеви заболувања преку скенирање на окото

Smartportal - пред: 11 часа

Google создаде алгоритам кој умее да предвиди кардио-васкуларни пореметувања преку читање на зеницата на окото. Ова откритие нуди голем потенцијал во спречувањето и раното откривање на срцеви заболувања.

2 поврзани вести »

Opportunity пронајде доказ за постоењето на вода на Марс?

Smartportal - пред: 12 часа

Opportunity, роверот на NASA изгледа е на чекор до историско откритие. Научниците од Американската вселенска агенција сметаат дека нивната сонда конечно успеа да обезбеди доказ за присуството на вода на Црвената планета.

5 поврзани вести »

Иднината на нашата приватност е застрашувачка

Smartportal - пред: 12 часа

Секоја буква што ќе ја напишеме „онлајн“ ќе биде прочитана. И тоа, не само од тие кои што сме сакале да ја прочитаат. Различни ентитети се во лов по нашите податоци, кои се грижат само за својот интерес или сакаат да ни наштетат.

Samsung на присутините на Unpacked ќе им го прикаже Galaxy S9 преку проширена реалност

Smartportal - пред: 12 часа

Unpacked настанот на којшто ќе бидат прикажани новите Galaxy S9 и S9+, ќе се одржи на 25 февруари, односно во недела, пред почетокот на MWC 2018 саемот за мобилна технологија. Како и обично, овој настан ќе може да се следи во живо преку YouTube ...

9 поврзани вести »

Симулација одреди кои се шансите Tesla Roadster-от да се врати на планетата Земја

Smartportal - пред: 12 часа

Научниците од Торонто изгледа немаат многу попаметна работа, па решија да се позанимаваат со малку статистика. Нивните симулации одредија точен процент Tesla Roadster-от кој беше лансиран на 6ти месецов да се врати на планетата Земја.

Skype со огромен безбедносен пропуст, Microsoft не се брза да го поправи

Smartportal - 20.02.2018

Огромна софтверска грешка пронајдена во кодот на апликацијата Skype. Од Microsoft ја потврдија информацијата дека се соочуваат со големи проблеми со популарниот Skype. Имено, специјалистот за безбедност Стефан Кантак утврдил дека софтверското ...

2 поврзани вести »

Facebook се најде пред белгискиот суд поради некоректно прибирање информации

Smartportal - 20.02.2018

Facebook не е ниту првата, ниту последна компанија која прибира информации со цел полесно да таргетира одредена група корисници. Дека тие особено масовно се служат со оваа алатка е општо познат факт и генерално корисниците немаат премногу против.

Употреба на мобилен телефон при возење – закана за безбедно одвивање на сообраќајот

Smartportal - 20.02.2018

Употребата на мобилен телефон додека возачот управува моторно возило, станува причина број еден за одвлекување на вниманието кај возачите. Иако е јасно дека мобилниот телефон ја подобруваа деловната комуникација и придонесува за зголемување на ...

Софтверот за препознавање на лице граден врз стереотип на белиот маж

Smartportal - 20.02.2018

Научни истражувања ги потврдуваат сомнежите кои со години се провлекуваат низ разни студии. Имено, софтверот направен со цел да умее да препознава ликови е заснован врз карактеристиките на бел маж.

Харвард и МИТ први воведуваат курс за етика во вештачката интелигенција

Smartportal - 20.02.2018

Сведоци сме на брзата експанзија на информатиката. Особено на развојот на вештачката интелигенцијa која наоѓа примена во сите области. Сепак, без оглед на бенефитите, ИТ има и своја темна страна.