TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спектра ТВ

На охридскиот аеродром се превезени 30,8% повеќе патници во однос на лани

Спектра ТВ - пред: 3 часа

Од двата аеродрома во Република Македонија, во Скопје и во Охрид, во јануари годинава се превезени 151.381 патник, што претставува зголемување од 18,7 отсто споредено со јануари минатата година, соопшти денеска Министерството за транспорт и врски.

18 поврзани вести »

Угостителите и општина Охрид на чекор пред конечен договор за утврдување на надоместокот за поставување урбана опрема.

Спектра ТВ - пред: 3 часа

Угостителите и општина Охрид на чекор пред конечен договор за утврдување на надоместокот за поставување урбана опрема. Вчера во големата општинска сала претставниците од Здружението на угостители „Охридски еснаф“ одржаа средба со градоначалникот ...

7 поврзани вести »

Конференција „Применети компјутерски технологии“ во Охрид

Спектра ТВ - пред: 4 часа

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид во периодот од 21-ви до 23-ти јуни ќе биде домаќин на конференцијата „Применети компјутерски технологии“. Конференцијата се организира првпат и е во соработка со ...

2 поврзани вести »

Охриѓанец поставил на Инстаграм видеа со компромитирачка содржина

Спектра ТВ - пред: 4 часа

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 29-годишен охриѓанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “злоупотреба на лични податоци“. Во перодот од март до октомври 2017 година, пријавениот направил ...

11 поврзани вести »

Неизвесно е како и кога ќе се стави во функција информативниот центар во облик на едро пред охридската пошта

Спектра ТВ - 20.02.2018

Каква ќе биде судбината на информативниот центар пред охридската пошта не се знае.Од Секторот за туризам и локален економски развој немаат конкретен одговор како и дали на таа локација ќе профункционира инфо центарот поставен во ноември 2016.

Се разгледуваат сет мерки за воспоставување на заеднички Систем за управување со информации со Дримскиот басен

Спектра ТВ - 20.02.2018

Денеска во Тирана во рамките на Дримскиот процес, работната група за Мониторинг и размена на информации составена од официјални преставници на 5-те држави од Дримскиот басен, почна со разгледување и усвојување на сет мерки и студии за воспоставување ...

5 поврзани вести »

Со пари од ИПА 2 програмата ќе се градат велосипедски патеки во Охрид

Спектра ТВ - 20.02.2018

Министерството за транспорт и врски информираше дека во рамки на ревидираната и одобрена ИПА 2 програмата обезбедени се 127,2 милиони евра, од кои 19,1 милион евра се средства од Буџетот на Република Македонија, со кои ќе се реализираат ...

2 поврзани вести »

Фатено лице кое крадело во Струга и струшко

Спектра ТВ - 20.02.2018

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“ и две казнени дела „тешка кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 34-годишен стружанец. Како што информираат од СВР Охрид, пријавениот, казнените дела ...

16 поврзани вести »