TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Тевдовски: Од 2019 ќе почнеме со среднорочно буџетирање

Стандард - пред: 42 мин

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски во своето ...

20 поврзани вести »

Колапс на цената на биткоин

Стандард - пред: 2 часа

Утринава водечката крипто-валута биткоин изгуби над 15% од својата вредност, достигнувајќи 6-неделно дно од околу 11.200 долари во позадина на информациите, дека властите во Јужна Кореја продолжуваат да инсистираат на посериозна регулација и дури за ...

24 поврзани вести »

Србов: Договорот со Бугарија е легален инструмент за кочење на Македонија (ВИДЕО)

Стандард - пред: 2 часа

„Договорот кој СДСМ го направи со Република Бугарија е целосно асиметричен и на штета на Република Македонија. Во овој договор Република Македонија се обврзува на нелогични и потценувачки отстапки додека Бугарија нема никакви обврски“, изјави ...

194 поврзани вести »

Новите баратели на азил во Германија паднаа на 186.000 во 2017 година

Стандард - пред: 2 часа

Бројот на нови баратели на азил во Германија значително се намалија минатата година, достигнувајќи околу 186.000, објави владата денес, цитирана од Асошиејтед прес и ТАСС. Според податоците од Министерството за внатрешни работи, во 2017 година биле ...

4 поврзани вести »

Дачиќ: Убиството на Ивановиќ е заканa за стабилноста во регионот

Стандард - пред: 2 часа

Според српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин што ја загрозува стабилноста не само во Косово, туку и во регионот, објави новинската агенција Танјуг.

63 поврзани вести »

Напаѓачот на Шекеринска во Апелација се жали на висината на казната

Стандард - пред: 3 часа

Обвинетиот Панче Ангелов за нападот на Радмила Шекеринска што се случи на 27 април минатата година во Собранието, денеска се пожали на висината на казната. Според него, наместо четиригодишна казна затвор за кривичното дело насилство треба да му биде ...

36 поврзани вести »

Јапонија: Лажна тревога дека Северна Кореја лансирала ракета

Стандард - пред: 3 часа

Јапонскиот јавен сервис „NHK“, денеска издаде лажно предупредување дека Северна Кореја лансирала ракета, но ја поправи грешката за неколку минути, според официјалната веб-страница на сервисот.

11 поврзани вести »

Харадинај: Убиството на Ивановиќ да не се користи за дневно политички цели

Стандард - пред: 3 часа

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај по повод убиството на претседателот на ГИ СПД, Оливер Ивановиќ, на Фејсбук напишал дека тоа е кривично дело, но дека тоа не треба да се користи за дневно политички цели.

63 поврзани вести »

Јанковиќ: Убиецот на Ивановиќ работи против интересите на српскиот и албанскиот народ

Стандард - пред: 3 часа

Претседателот на Движењето на слободни граѓани, Саша Јанковиќ, ги повика сите граѓани на Србија да бидат смирени и изрази сочувство на семејството на Оливер Ивановиќ, кој беше убиен утрово во северниот дел на Косовска Митровица.

Вучиќ го нарече „терористички чин“ убиството на Ивановиќ во Косово

Стандард - пред: 3 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по седницата на Советот за национална безбедност изјави дека дека убиството на претседателот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, е терористички чин и дека државата, во согласност со тој чин, ќе се ...

63 поврзани вести »

Роналдо пред свои блиски: Не е фер Меси да заработува повеќе од мене

Стандард - пред: 3 часа

Суперѕвездата на Реал мадрид, Кристијано Роналдо турка за нов договор со подобрени финансиски услови. Откако вчера весникот „AS“ напиша дека Португалецот се чувствува измамен од Флорентино Перез, зашто не му понудил нов договор, денес мадридскиот ...

78 поврзани вести »

Обамејанг навести за трансфер преку видео

Стандард - пред: 3 часа

Напаѓачот на Борусија (Дортмунд), Пјер Емерик Обамејанг уште повеќе ги засили очекувањата за негов трансфер во Арсенал. Пред неколку часа, тој учествуваше во настан во живо во Instagram, каде што беше со својот англиски колега, Санчо.

Официјално: Кубица е новиот резервен пилот на Вилијамс

Стандард - пред: 3 часа

Вилијамс ги објави своите тркачи во Формула 1 za 2018 година, и toa се Ленс Стрoл и Сергеј Сирокин. Така, слободните места во тимот се пополнија и Роберт Кубица остана резерва. Полјакот ќе биде дел од тимот, исполнувајќи ги своите должности на трет ...

Ѓоковиќ: Не сум повикал на бојкот

Стандард - пред: 3 часа

Шесткратният шампион на Отвореното првенство на Австралија, Новак Ѓоковиќ се дистанцира од гласините дека повикувал на бојкот на турнирот другата година, ако не биде зголемен значително наградниот фонд.

40 поврзани вести »

Федерер ја започна одбраната на титулата со чиста победа

Стандард - пред: 3 часа

Носителот на рекордни 19 Гренд слем титули, Роџер Федерер, одбраната на титулата на Австралија опен од минатата година ја започна со убедлива победа. Во натпреварот од првиот круг на турнирот во Мелбурн, 36-годишниот Швајцарец го победи Аљаж Бедене ...

40 поврзани вести »

РФМ казнета со 2 илјади евра поради „гаќиците“ и чорапите на ракометарите

Стандард - пред: 3 часа

Македонската ракометна федерација (РФМ) доби казна од Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради опремата на играчите. Од македонските играчи „под лупа“ биле: Дејан Манасков, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Кирил Лазаров, Филип Талески, Филип ...

34 поврзани вести »

Повеќе од 40 пријавени досега за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Стандард - пред: 4 часа

Повеќе од 40 луѓе досега се пријавиле да учествуваат во традиционалното фаќање на крстот в петок на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје. Пријавувањето почна на 10-ти и ќе трае до утре, 17 јануари.

28 поврзани вести »

Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд за поништување на Законот за јазиците

Стандард - пред: 4 часа

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска преку својот Фејсбук профил најави дека доколку пратениците на СДСМ и ДУИ повторно одлучат да гласаат за Законот за јазиците, откако пред тоа го советуваше претседателот на државава, Ѓорѓе Иванов да ...

52 поврзани вести »

Шилегов – Бандиќ: Стручна помош од Загреб за развој на нови сообраќајни решенија во Скопје

Стандард - пред: 4 часа

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во официјална посета на Загреб, Република Хрватска, каде утрово оствари работна средба со градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ. На средбата присуствувале и претставници на македонската амбасада ...

24 поврзани вести »

„Фридом хаус“: Македонија е „делумно слободна“ земја

Стандард - пред: 4 часа

Американската невладина организација „Фридом хаус“, во својот нов извештај за слободата во светот во 2018 година оценува дека македонските граѓани уживаат делумна слобода. Македонија е рангирана меѓу земјите кои треба да се следат оваа година, ...

35 поврзани вести »