TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Прв состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – ќе се прават „стратегии за спас на Македонија“

Стандард - пред: 4 часа

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на првата одржана седница го осуди политичкиот прогон од страна на власта кој преку правосудните органи се врши врз пратеници, уметници, полициски службеници и останати лица чиј единствен грев е тоа што имале храброст ...

28 поврзани вести »

Пет производи за бели заби

Стандард - пред: 5 часа

Белите заби се многу важен дел од изгледот. Може да ги направите забите побели без да одите до стоматологот и да трошите купишта пари за средства за избелување. Погледнете ја храната што ги задржува нашите заби бели и здрави: Куркума Жолтиот прав, ...

Сити се повлече од битката за Алексис

Стандард - пред: 5 часа

Манчестер Сити се откажа од обидот да го привлече Алексис Санчез од Арсенал, соопштуваат британските медиуми. Чилеанскиот репрезентативец е поблиску до трансфер во Манчестер Јунајтед, а Хенрик Миктаријан може да биде вклучен во договорот меѓу ...

62 поврзани вести »

Ништо ново – Дурант и Стеф повторно се справија со Кливленд

Стандард - пред: 5 часа

Кевин Дурант постигна 32 поени, а Стеф Кари додаде уште 23, а Голден Стејт повторно го победи Кливленд, овој пат со 118: 108 како гостин. Силната втора четвртина им помогна на шампионите да триумфираат откако заостануваа со 7 поени.

23 поврзани вести »

Волкот неделава ќе се приклучи на Евертон

Стандард - пред: 5 часа

Евертон ќе се обиде да го финализира трансферот на офанзивниот фудбалер на Арсенал, Тио Волкот оваа недела, велат од „Мирор“. 28-годишниот фудбалер одамна е трансфер цел на „карамелите“, а и тој не ја крие желбата да премине во друг тим, за да може ...

77 поврзани вести »

Погба без пораз во Премиер Лигата во 35 последователни натпревари

Стандард - пред: 5 часа

Пол Погба му носи голема среќа на Манчестер Јунајтед, бидејќи со него во составот, „црвените ѓаволи“ се 35 последователни средби без пораз во Премиер лигата. Синоќа Французинот повторно беше одличен при 3:0 против Стоук, откако забележа 2 асистенции ...

77 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Додека патриотите се во затвор, власта ослободува осудени криминалци

Стандард - пред: 5 часа

„Јавното обвинителство втор месец не презема никакви дејствија во истрагата што се води по политички монтираниот случај за тероризам. Ниту се повикуваат и сослушуваат сведоци, ниту се повикуваат и сослушуваат политички притворените патриоти.

54 поврзани вести »

Тарчуловски ќе дава исказ во Обвинителството за случувањата од 27.април

Стандард - пред: 5 часа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, денеска е спроведен од куќен притвор во Обвинителството за организиран криминал и корупција, пренесе „ТВ 24“ Според неофицијалните информации, тој треба да даде исказ во врска со настаните во Собранието ...

35 поврзани вести »

Ѓоковиќ убедлив во првиот меч на Австралија Опен

Стандард - пред: 5 часа

Новак Ѓоковиќ се врати на теренот по неколку месеци надвор од тенисот и во првиот официјален натпревар го победи американскиот Доналд Јанг по 6: 1, 6: 2, 6: 4. Ова се случи во натпреварот од првиот круг на Австралија Опен, а следниот противник на ...

40 поврзани вести »

Квитова „излета“ од Австралија Опен

Стандард - пред: 5 часа

Двократната шампионка на „Вимблдон“, Петра Квитова од Чешка отпадна во првиот круг на Отвореното првенство на Австралија. Поставената под број 27, Квитова загуби од Германката Андреа Петковиќ со 3:6, 6:4, 8:10 по речиси три часа игра.

40 поврзани вести »

Во Вардар пронајден човечки труп, заглавен меѓу карпи

Стандард - пред: 5 часа

Вчера околу 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Велес било пријавено дека во близина на с.Сопот, во водите на реката Вардар бил забележан човечки леш, заглавен помеѓу карпи. Екипа од Единицата за специјални задачи излегла на лице место, но ...

21 поврзани вести »

Ристовски: Не е важно како игравме, важно е што освоивме бодови

Стандард - пред: 6 часа

Голманот на македонската репрезентација, Борко Ристовски двете победи и пласманот во следната фаза на Европското првенство го оцени како извонреден резултат. „Знаевме дека овој натпревар ќе биде потежок отколку со Словенија, затоа што бев под ...

26 поврзани вести »

Немирнa ноќ во Грција по земјотресот од 4,3 според Рихтер

Стандард - пред: 6 часа

Страв ги обзеде жителите на Грција по земјотресот со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, што ја потресе земјата во понеделникот. Потресот бил на 24 километри североисточно од главниот град Атина и на 2 километри североисточно од Стамата, ...

35 поврзани вести »

Стотици луѓе протестираа во Њујорк против „расизмот на Трамп“

Стандард - пред: 6 часа

Стотици луѓе, мнозинството од кои Американци со потекло од Хаити, се собраа на „Тајмс сквер“ во Њујорк, за „да го осудат расизмот и изјавите на претседателот Доналд Трамп, кој ги понижи африканските земји и Хаити“, пренесе АП.

41 поврзани вести »

Автобус се удрил во зграда во Германија, 21 деца се повредени

Стандард - пред: 6 часа

Училишен автобус доживеа несреќа во југозападната германска провинција Баден Вуртемберг во утринава, објавија светските агенции. Возилото се удрило во ѕид на станбена зграда во Ебербах. Најмалку 21 деца беа повредени во инцидентот.

13 поврзани вести »

Во Косово убиен Оливер Ивановиќ, претседателот на партијата СДП

Стандард - пред: 6 часа

Претседателот на Граѓанската иницијатива Слобода, демократија, правда (СДП), Оливер Ивановиќ, почина утрово во Здравствениот дом во северниот дел на Косовска Митровица, откако кон него биле истрелани неколку куршуми од непознати лица, пренесе Ал ...

173 поврзани вести »

„Сметководителот на Аушвиц“ поднесе барање за помилување

Стандард - пред: 6 часа

Еден од последните живи соучесници на нацистичкиот режим поднел барање за помилување. 96-годишниот Оскар Гренинг, познат како сметководител во Аушвиц, беше осуден на 4 години затвор за соучество во убиството на стотици илјади Евреи.

2 поврзани вести »

Експлозија сруши зграда во Белгија, има повредени

Стандард - пред: 6 часа

Експлозија уништи една зграда во северниот дел на белгискиот пристанишен град Антверпен во понеделникот вечерта. Експлозијата нанела штети на уште две згради во близина на пропаднатите, објавија локалните медиуми.

19 поврзани вести »

Американци ги држеле своите 13 деца како затвореници, оковани во синџири

Стандард - пред: 6 часа

Двајца родители биле уапсени во Калифорнија откако властите откриле дека ги држеле своите 13 деца во лоша состојба во нивната куќа. Некои од жртвите биле дури и оковани. Родителите – на возраст од 57 и 49 години, се обвинети за мачење и загрозување ...

21 поврзани вести »

Кузмановски: Ги послушав советите од поискусните и за играта во дефанзива и при ударите на противничкиот гол

Стандард - пред: 6 часа

Јунак во победата на Македонија над Црна Гора (29:28) на Европското првенство во Хрватска, беше Филип Кузмановски кој во клучните моменти ја доби довербата од селекторот Раул Гонзалес и возврати со пет погодоци.

42 поврзани вести »